نوشته شده در اخبار با برچسب توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

در ستایش فرهنگ و آزادی

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت درگذشت ابراهیم یونسی
چهار شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ – ۰۸ فوریه ۲۰۱۲

ابراهیم یونسی (۱۳۰۵-۱۳۹۰) ادیب، نویسنده، مترجم توان‌مند، فعال اجتماعی و سیاسی، و عضو برجسته و پی‌گیر کانون نویسندگان ایران درگذشت.

یونسی در همه‌ی عمر از دغدغه‌ی سرنوشت مردم فارغ نبود و از همین رو در پی کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ چندین سال را در بند و زندان به سر برد. در چند دوره‌ای که کانون نویسندگان ایران مجال برگزاری مجمع عمومی را یافت، ابراهیم یونسی همواره عضو ارشد و سنّی و آغازگر مجمع بود. او تا واپسین سال‌های زندگی پُربار خویش دست از نوشتن و ترجمه برنداشت؛ بیش از ۸۰ اثر از ادبیات اروپایی را به فارسی درآورد که برخی از نویسندگان بزرگ جهان از جمله چارلز دیکنز و لارنس استرن و تامس هاردی را به فارسی‌زبانان معرفی کرد و در نشر فرهنگ پیشرو و انسانی سهمی برجسته داشت. گستره‌ی وسیع و رنگارنگ آثاری که یونسی به عرصه‌‌ی فرهنگ و ادب و سیاست این مرز و بوم عرضه کرد (از تریسترام شندی، آرزوهای بزرگ، و جنبه‌های رمان تا کُرد و کردستان، جنبش ملی کُرد، جامعه‌شناسی مردم کُرد، تاریخ اجتماعی هنر، دفتر یادداشت‌های یک نویسنده و . . .) نشان‌دهنده‌ی نواندیشی، وسعت نظر و تسلط او بر زبان و ادب ایران است، ولی بیش از همه از آزادمنشی،‌ نگاه بی‌تعصب، مردم‌گرایی،‌ ترقی‌خواهی، و تعهد و اشتیاق او به ارتقای آگاهی و دانش و بینش مخاطبان حکایت دارد. بی‌گمان ادبیات اجتماعی و مخاطب‌محور ایران یکی از بزرگان قدرِ اول خود را از دست داد.

کانون نویسندگان ایران درگذشت استاد ابراهیم یونسی را به خانواده و یاران او و جامعه‌ی فرهنگی مستقل کشور تسلیت می‌گوید و در مراسم بزرگ‌داشتِ این دانشی‌مردِ عرصه‌ی فرهنگ در کنار خانواده‌اش خواهد بود.

کانون نویسندگان ایران
۱۹ بهمن ۱۳۹۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>