نوشته شده در دسته‌بندی نشده٬کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

خبر های کارگری

شنبه ۲۱ دی ۱٣۹۲ – ۱۱ ژانویه ۲۰۱۴
سونامی بیکاری خودرا نشان می دهد
موج بیکاری در غرب؛
تجمع بزرگ بیکاران در ۶ استان/ بیکارترین مناطق کشور کدامند۱۳۹۲/۱۰/۲۱
خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: ۶ استان کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، سیستان و بلوچستان و گیلان؛ بیکارترین استان های کشور هستند و بالاترین درصد از مجموع ۲٫۴ میلیون بیکار فعلی را در خود جای داده اند. در این بین، ۴ استان از مجموع بیکارترین مناطق کشور در غرب ایران واقع شده و سهم شرق و شمال ایران نیز یک استان است.
به گزارش خبرنگار مهر، چند وقت پیش علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد فاصله نرخ بیکاری در استان ها به ۱۳ درصد رسید، اما حالا مرکز آمار ایران گزارشی را ارائه کرده که این شکاف عجیب و فاصله معنادار بیکاری در استان ها به ۱۵ درصد در پاییز امسال رسیده است.
به بیان ساده تر، در حالی که نرخ بیکاری در ۹ استان طی پاییز امسال کمتر از ۱۰ درصد بوده است، اما فاصله نرخ بیکاری در بهترین و بدترین بازار کار کشور به ۱۵ درصد رسیده است و این شکاف در سال های گذشته همچنان وجود داشته است.
در تهران اما بالاترین تعداد شاغلان و همچنین بیکاران کشور دیده می شود. پایتخت در عین حالی که جمعیت فوق العاده بالایی از شاغلان کل کشور را در بخش های مختلف جای داده، همچنین تعداد زیادی از بیکاران را نیز دارد و تخمین زده می شود این تعداد در پاییز امسال به ۵۰۰ هزارنفر رسیده باشد.
بیکاران پایتخت نشین
۱۳ استان کشور هم اکنون از وضعیت بهتری نسبت به تهران در بازار کار قرار دارد و دارای تعداد کمتری از متقاضیان کار است که البته بخش عمده ای از آن به بالا بودن تمرکز جمعیت در تهران و مهاجرت بخشی از جمعیت همان استان ها به پایتخت در پی کار و زندگی برمی گردد.

کارشناسان بازار کار معتقدند توزیع ناعادلانه فرصت ها و امکانات در کشور که در طول دهه های گذشته شکل گرفته و همچنین مهاجرت یکباره صدها هزار نفر به منظور زندگی در پایتخت؛ از عوامل اصلی بهم خوردن تعادل در بازارهای کار کشور است تا جایی که شکاف های معناداری به لحاظ فرصت ها در بازارهای مختلف کار استان ها مشاهده می شود و اینگونه نیست که دلیل بهتر بودن نرخ بیکاری در منطقه ای تلاش چشمگیر مردم آن بخش و بالا بودن نرخ بیکاری در منطقه ای دیگر، منفعل ماندن جمعیت آن باشد.

در واقع نرفتن صنعت، توسعه نیافتگی و یا عدم امکان گسترش کشاورزی در برخی مناطق به دلایل اقلیمی و آب و هوایی و همچنین وجود برخی مزیت های طبیعی مانند نفت و گاز در جنوب ایران؛ باعث کشیده شدن متقاضیان کار به مناطق مختلف کشور در جستجوی کار می شود. اینگونه است که فردی مجبور می شود هزاران کیلومتر از محل سکونت اصلی خود دور شود تا بتواند از یک فرصت شغلی در گوشه دیگری از کشور بهره مند شود.

مقایسه وضعیت نرخ های بیکاری در برخی استان های به شدت شبیه یکدیگر از لحاظ آب و هوایی، منطقه ای و برخورداری مانند گلستان و گیلان که در گذشته ای نه چندان دور همسایه نیز بوده اند نیز نتایج جالب و در عین حال قابل توجه برنامه ریزان را نشان می دهد.

کوچ بیکاری به شمال و غرب

به گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در استان گلستان در پاییز امسال ۴ درصد و در گیلان ۱۶٫۴ درصد بوده است، یعنی گیلانی ها نسبت به گلستانی ها ۴ برابر بیشتر دغدغه بیکاری فرزندان خود را دارند و این معضل بزرگ اجتماعی را لمس می کنند!

در هر صورت، پایتخت با وجود برخورداری از زمینه های فراوان کار و جذابیت بازار اشتغال آن، از ۱۳ استان کشور وضعیت نامناسب تری دارد و با دو استان که یکی در همسایگی آن قرار دارد (البرز)، دارای وضعیت مشابهی است. آنچه که این روزها در کلانشهر تهران به چشم می خورد گسترش تصاعدی مشاغل خدماتی و زیرمجموعه های آن، تقریبا بی تاثیر بودن کشاورزی در اشتغال زایی این استان به ویژه برای شهر تهران و همچنین اشتغال گروه هایی در بنگاه های بخش خصوصی است.

هرچند در گزارش های مرکز آمار ایران چیزی به عنوان دلایل کاهش بهتر بودن نرخ بیکاری در برخی مناطق کشور وجود ندارد، اما کارشناسان برخورداری آن مناطق از فرصت های بهتر شغلی، مزیت های منطقه ای، پایین بودن جمعیت و نوع نگرش مردم آن بخش ها نسبت به کار را از عوامل اصلی متفاوت بودن وضعیت بازار کار استان های کشور می دانند.

در واقع اینکه مردم ساکن در یک منطقه از کشور به شغل چه نگاهی داشته باشند و اینکه آیا به انجام مشاغل مختلف و حتی رده پایین گرایش داشته باشند و یا برای دستیابی به مشاغل لوکس و مدیریتی و پشت میزنشینی تلاش کنند؛ باعث می شود تا در منطقه ای برخی کارها زمین بماند و کسی به آنها توجهی نداشته باشد و در برخی مناطق دیگر برای آنها متقاضی وجود داشته باشد.

۶ استانی که محل تجمع بیکاران است
با این اوصاف در فصل سوم امسال استان‌های گلستان با ۴ درصد، کرمان ۵٫۴ درصد، هرمزگان ۵٫۸ درصد، سمنان ۵٫۹ درصد، یزد ۶٫۵ درصد و همدان با ۶٫۸ درصد بهترین بازارهای کار کشور را در اختیار داشته اند و کمترین نرخ‌های بیکاری به شرحی که گذشت، در آنها به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر، بازار کار در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان با ۱۳٫۹ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۱۴٫۷ درصد، کرمانشاه ۱۵٫۹ درصد، کردستان ۱۶٫۱، گیلان ۱۶٫۴ و لرستان با ۱۸٫۹ درصد؛ به شدت نامناسب و در شرایط تقاضای بالایی از سوی کارجویان برای اشتغال قرار دارد.
در واقع باید گفت درصد بسیار بالایی از جمعیت ۲ میلیون و ۴۰۱ هزارنفری بیکاران پاییز امسال در این استان ها متمرکز شده اند. البته در این گروه از استان های دارای تعداد بالای بیکاران می توان به مازندران با ۱۲٫۹ درصد، اصفهان ۱۲٫۲ و اردبیل با ۱۲٫۶ درصد هم اشاره کرد.
به صورت کلی هم اکنون بیکاری اصلی کشور در استان های واقع در شمال و غرب کشور متمرکز شده و از این بابت استان های واقع در فلات مرکزی ایران از وضعیت به مراتب بهتری برخوردارند. درباره ۳ استان شمالی کشور نیز نکته قابل اهمیت وضعیت مناسب بیکاری در گلستان و وضعیت نامناسب در مازندران و گیلان است به نحوی که گیلان در جمع ۶ استان اول بیکار کشور قرار دارد.

بازرس انجمن‌ صنفی کارگران ساختمانی کشور:

عمر کاری کارگران ساختمانی به بازنشستگی نمی‌رسد۱۳۹۲-۱۰-۲۱
چکیده: عمر کاری کارگران ساختمانی به دلیل ماهیت سخت و زیان آور کارشان کمتر از ۳۰ سال است و بسیاری از آنان امیدی به بازنشستگی ندارند.
بازرس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور می‌گوید با وجود آنکه کارگران ساختمانی به دلیل ماهیت سخت و زیان آور بودن شغل‌شان طبق قانون باید با سابقه ۲۰ سال کار بازنشسته شوند، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد.
«حسن مکاری» با اشاره تبصرهٔ ماده ۵۲ قانون کار که بر تعیین مشاغل سخت و زیان‌آور تأکید دارد، به ایلنا گفت: عمر کاری کارگران ساختمانی به دلیل ماهیت سخت و زیان آور کارشان کمتر از ۳۰ سال است و بسیاری از آنان امیدی به بازنشستگی ندارند؛ مثلا کارگری که در سن ۳۵ سالگی بیمه شده است، باید تا سن ۶۵ سالگی کار کند تا بازنشسته شود بنابراین بازنشستگی وی با توجه به توان جسمی‌اش در سنین بعد از ۶۰ سالگی، بعید به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: کارگران ساختمانی در شرایط سخت و طاقت فرسای کاری از جمله سرما و گرمای شدید کار می‌کنند به گونه‌ای که دستان آن‌ها همیشه تاول زده است و کمر درد و پا درد عارضهٔ عادی شغل شان به شمار می‌آید، بنابراین از بسیاری مشاغل دیگر برای سخت و زیان آور شناخته شدن و بازنشستگی پیش از موعد محق تر‌اند.
این فعال صنفی در ادامه با تاکید بر لزوم پرداخت غرامت ایام بیماری به کارگران ساختمانی، بیان کرد: کارگری که به هر دلیلی دچار حادثه شغلی می‌شود و آسیب می‌بیند تا زمان بهبودی کامل نمی‌تواند کار کند و درآمدی ندارد بنابراین سازمان تامین اجتماعی در نقش صندوق بیمه گر کارگران ساختمانی باید دست به کار شود و مبلغی را تخت عنوان غرامت ایام بیماری به کارگر مصدوم شده و تحت مداوا پرداخت کند تا وی در گذران معیشت زندگی‌اش با دشواری مواجه نشود.
به گفته مکاری، سازمان تامین اجتماعی همانگونه که از کارگران ساختمانی حق بیمه را به صورت منظم دریافت می‌کند باید خدمات متناسبی را نیز به آن‌ها ارائه کند.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی آمل در پایان اظهار داشت: کارگران ساختمانی بیش از سایر کارگران و بیمه شدگان به حمایت‌های تامین اجتماعی نیاز دارند چرا که کمی بیش از نصف ماه را کار می‌کنند و سایر روز‌ها بدلیل مشکلات سرمایی، گرمایی، نرسیدن مصالح، بیماری و.. بیکار‌ اند.

اخراج تدریجی ۴۵۰ کارگر قطعه‌سازی شمال طی دو سال اخیر
۱۳۹۲-۱۰-۲۱
چکیده: در سال جاری پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی وضعیت کارخانه تغییر کرد و در حال حاضر این کارخانه با مشکلات مالی کمتری روبروست.
رئیس نهاد کارگری کارخانه «صنایع قالب و قطعه سازی شمال» از تعدیل ۴۵۰ کارگر این واحد طی ۲ سال گذشته خبر داد.

«شهرام موسوی» رئیس شورای اسلامی کار کارخانه صنایع قالب و قطعه سازی شمال، واقع در استان مازندران، به ایلنا گفت: این کارخانه که در زمینه تولید سیستمهای سوخت رسانی انواع خودرو فعالیت دارد به دلیل افزایش تحریم‌های اقتصادی کشور‌های غربی ناچار شد بخشی از نیروی کار خود را به دلیل پایین آمدن منابع مالی‌اش ظرف دو سال گذشته به مرور تعدیل کند.

این کارگر کارخانه قطعه‌سازی با بیان اینکه کاهش تولید خودرو سازان، قطعه سازان را نیز با چالش‌هایی مواجه ساخته است، اظهار کرد: کارفرمای این واحد تولیدی به سبب ناتوانی در پرداخت هزینه‌های تولید در سال ۸۹ با پافشاری شهرداری قائم شهر، ناچار شد کارخانه را از حوزه شهری به شهرک صنعتی بشل در سواد کوه انتقال دهد، همین امر بهانه‌ای شد تا تعداد کارگران از ۵۰۰ نفر به ۶۰ نفر کاهش یابد.

او در این زمینه اضافه کرد: علاوه بر تعدیل گسترده، تعدادی از کارگران نیز بدلیل فاصله زیاد محل زندگی تا کارخانه، به طور خودخواسته این کارخانه را ترک کردند.
موسوی با اشاره به ایجاد فضای امید در بخش صنایع پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، وضعیت تولید در این کارخانه را «در حال بهبودی» توصیف کرد و افزود: در سال جاری پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی وضعیت کارخانه تغییر کرد و در حال حاضر این کارخانه با مشکلات مالی کمتری روبروست.

موسوی در ادامه سخنان خود به توقف تعدادی از ماشین‌آلات تولیدی این کارخانه در گمرک اشاره کرد و توضیح داد: بخش دیگری از مشکلات کارخانه صنایع قالب و قطعه سازی شمال مربوط به طولانی بودن ساز و کار اداری آزاد سازی برخی از قطعات وارداتی این کارخانه از گمرک است که تولید را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس شورای اسلامی کار کارخانه صنایع قالب و قطعه سازی شمال، در خاتمه مشکلات این واحد قطعه‌سازی را از تبعات وجود بحران در کارخانه‌های بزرگ خودروسازی دانست و افزود: امیدواریم در دولت جدید تمهیداتی اندیشیده شود تا امنیت شغلی کارگران در واحد‌های تولیدی و صنعتی تضمین داشته باشد.


۱۳۹۲/۱۰/۲۰
نامه‌نگاری کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با ربیعی درباره سبد کالا
خبرگزاری مهر: کارگران در نامه ای به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه از وی خواسته اند کارگران فاقد شناسنامه و گروه هایی که در بخش کارگری فعالیت دارند اما اسناد قابل ارائه از جمله قرارداد و بیمه در اختیار ندارند هم از سبد کالای حمایتی دولت در ماه های بهمن و اسفند بهره مند شوند. آنان می گویند ۴ تا ۵ میلیون نفر شاغل بخش کارگری کشور فاقد مدارک اثبات کارگری خود هستند.
به گزارش خبرنگار مهر، در نیمه اول بهمن ماه امسال برنامه دولت با واگذاری اولین بسته های حمایتی به اقشار کم درآمد آغاز می شود و برخی گروه های اجتماعی از جمله افرااد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل و برخی گروه های دیگر از این سبدها دریافت خواهند کرد.

با این حال، هنوز وضعیت واگذاری سبد حمایتی دولت برای کارگران و افراد تحت پوشش قانون کار هنوز به روشنی مشخص نیست و در اینباره مباحث گوناگونی مطرح شده است. قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه در هفته های گذشته به مهر اعلام کرد واگذاری سبد حمایتی دولت به ۳٫۵ میلیون کارگر حداقل بگیر مشخص شده و مابقی گروه ها نیز در دست شناسایی قرار دارد.

پس از آن اعلام شد کارگران فاقد قرارداد و بیمه نیز به نحوی در چرخه شناسایی قرار گرفته اند و قرار است وزارت تعاون، کار و رفاه در اینباره برنامه ریزی داشته باشد؛ با این حال هنوز چیز بیشتری از اینکه این گروه ها چگونه شناسایی خواهند شد؟ از چه بانک اطلاعاتی برای تهیه لیست این دست از کارگران استفاده خواهد شد و مباحثی از این دست پاسخ گفته نشده است.

کارشناسان بازار کار می گویند به دلیل فقدان بانک های اطلاعاتی قابل اعتنا و استناد، نه تنها امکان چندانی برای شناسایی کارگران واقعی فاقد بیمه و یا قرارداد وجود ندارد، بلکه ممکن است بسیاری از کارگران دارای لیست بیمه نیز امکان دریافت سبد حمایتی دولت را پیدا نکنند.
اساسا مسئله شناسایی کارگران و افراد مشمول قانون کار به دلیل نبود اطلاعات کافی از این افراد، تشکیل نشدن بانک اطلاعاتی برای کارگران و ثبت نشدن جا به جایی های شاغلان کارگری کشور؛ همچنین وجود نداشتن مکانیزمی که بر اساس آن بنگاه ها ملزم باشند همه نیروهای دارای بیمه و یا فاقد بیمه خود را در آن بانک برای استفاده در اینگونه موارد به ثبت برسانند؛ پیش تر و در زمان دولت سابق نیز باعث شده بود تا این گروه اجتماعی در عین مشمولیت، اما سهام عدالت دریافت نکنند.
حال از نگرانی های جامعه کارگری کشور این است که آنها نتوانند از سبد حمایتی دولت بهره مند شوند و در نقطه مقابل برخی گروه های غیرمشمول امکان سوء استفاده از این فرصت را بیابند. مقامات کارگری نیز می گویند تا به حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیچگونه رایزنی و مذاکره ای با آنها برای کمک به شناسایی کارگران و تهیه لیست های نهایی نداشته است و دولت سعی دارد به تنهایی این برنامه را به پیش ببرد.

هادی ابوی در گفتگو با مهر با بیان اینکه کارگران بدون شناسنامه دارای قرارداد و یا بیمه نیستند گفت: در برخی از رشته ها مانند ساختمان، حمل بار و کالا و اصناف کارگران بدون بیمه فراوانی هستند که شناسایی آنها برای اجرای برنامه هایی مانند واگذاری سبد کالا بسیار دشوار است.
عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در این زمینه نامه ای به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشتیم و وزیر نیز آن را برای پیگیری به سازمان های کارگری و کارفرمایی ارجاع داده است.
ابوی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۴ تا ۵ میلیون کارگر فاقد شناسنامه و بیمه در کشور مشغول به فعالیت هستند و تنها ۱ میلیون نفر از این گروه در بخش ساختمان هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>