نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

حذف سهمیه ۲۵‌درصدی زنان در رشته‌های پرطرفدار جراحی

روزنامه شرق : طرح دوفوریتی اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به تصویب رسید. بر اساس این طرح سهمیه ۲۵‌درصدی زنان در رشته‌های پرطرفدار دستیاری جراحی حذف شد و به جای آن سهمیه صد‌درصدی در رشته‌های مامایی و تخصصی زنان، برای زنان در نظر گرفته شد. همچنین بر اساس این طرح وزارت بهداشت موظف شده است تا ۳۰‌درصد ورودی‌های رشته‌های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته‌های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان‌ها پذیرش کند. سهمیه ۲۵‌درصدی زنان در رشته‌های دستیاری جراحی مغزواعصاب، ارتوپدی، جراحی گوش و حلق و بینی، گردن، چشم و قلب در حالی در قالب این طرح حذف شده است که پیش از این در سال ۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی اختصاص این سهمیه برای زنان را مصوب کرده بود.

حذف سهمیه زنان در رشته‌های پرطرفدار پزشکی در حالی است که اگرچه سهم زنان در رشته‌های کارشناسی بالاست اما آنان سهم کمتری در رشته‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی دارند و حذف سیاست‌های تشویقی برای آنان نیز می‌تواند زمینه عدم‌توازن در رشته‌های تخصصی و هیات‌های علمی دانشگاه‌ها را فراهم کند. هم‌اکنون حدود ۲۰درصد «هیات‌علمی تمام‌وقت» دانشگاه‌های دولتی، زنان هستند و در کل هیات‌های علمی نیز ۲۳درصد هستند. در مجموع دولتی و غیردولتی، حدود ۲۴درصد هستند. در استان‌هایی مانند قم و کهگیلویه‌وبویراحمد، سهم زنان در هیات علمی کمتر از ۱۵درصد و در حدود ۱۲ استان محروم کشور، کمتر از ۲۰درصد است. این درحالی است که طی سال‌های اخیر نه‌تنها اقدامی برای افزایش میزان حضور زنان در هیات علمی دانشگاه‌ها صورت نگرفته است، بلکه اقداماتی همچون، تفکیک جنسیتی در دانشگاه و محدودیت‌ها برای پذیرش دختران در دانشگاه‌ها، می‌تواند سهم آنان را در هیات‌های علمی کاهش دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>