- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

توقیف روزنامه قانون به دلیل «انتشار خبر آزادی رویانیان»

Posted By admin On اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ @ ۲:۱۴ ب.ظ In خبرو گزارش | No Comments

توقیف روزنامه قانون به دلیل «انتشار خبر آزادی رویانیان»

به گزارش رسانه های ایرانی روزنامه‌ “قانون” نزدیک به هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام در ایران، که از مدافعان دولت حسن روحانی است توقیف شد.

خبرگزاری نیمه رسمی “ایسنا” ضمن انتشار گفت‌و‌گویی با علیرضا نیکویی، جانشین مدیر مسوول روزنامه‌ توقیف شده به نقل ازوی نوشت: “رونوشت نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دادستانی تهران برای ما ارسال شده که در آن اعلام شده، روزنامه‌ی «قانون» رسما توقیف شده است.”

وی در این مصاحبه خاطرنشان کرده که نامه یادشده توسط “شفیعی، بازپرس شعبه‌ی ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه، در جمهوری اسلامی ایران” امضا شده است.

جانشین مدیرمسوول روزنامه‌ی قانون درباره‌ی دلیل توقیف نیز توضیح داد: “در این نامه، دلیل توقیف روزنامه انتشار مطالب خلاف واقع در راستای تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی بیان شده که در بند آخر آن به تذکر ۳۰ فروردین‌ماه هیئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه، استناد شده است. ”

ساعتی پیش نیز مسعود کاظمی با بیان این‌که چند ساعت پیش از سوی دادستانی به ما «اعلام جرم» شد، توضیح داد: صبح امروز (چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه) از سوی دادستانی در تماسی تلفنی با مسوولان روزنامه‌ی قانون اعلام شد‌ که به‌ دلیل انتشار خبر «آزادی آقای رویانیان» این روزنامه به نشر اکاذیب متهم و علیه آن، اعلام جرم شده است.

او ادامه داد: خبر «آزادی آقای رویانیان» با وثیقه‌ی ۱۰۰میلیارد تومانی از سوی خبرگزاری «دانا» عصر دیروز منتشر شد و روزنامه‌ی قانون همان خبر را منتشر کرد؛ اما از سوی دادستانی تهران این خبر مصداق نشر اکاذیب دانسته و علیه این روزنامه اعلام جرم شده است.

رادیو فردا: مدیران روزنامه «قانون»، چاپ تهران، از حکم دادستان عمومی و انقلاب این شهر مبنی بر توقیف این رسانه خبر داده‌اند، امری که دلیل آن انتشار خبر آزادی محمد رویانیان عنوان شده است.

علیرضا نیکویی، رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه قانون، روز چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت، به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت: «نامه توقیف امروز به دست‌مان رسید. باید به دنبال کارهای رفع توقیف برویم که به نظر می‌رسد حداقل سه ماه برای به سرانجام رسیدن کار معطل شویم.»

[1]
در این حال مقامات قوه قضاییه ایران از اظهار نظر درباره بازداشت و شایعه آزادی آقای رویانیان خودداری می‌کنند و تنها سخنگوی قوه قضاییه بدون اشاره به نام خاصی گفته است که سه نفر به خاطر پرونده تخلفات ستاد سوخت بازداشت شده‌اند.

اما برخی وب‌سایت‌های خبری و تحلیلی مانند «پیام نو»، خبر آزادی آقای رویانیان را تکذیب کرده‌اند و می‌گویند که او همچنان در اوین به‌ سر می‌برد.

اتهام محمد رویانیان به‌طور دقیق مشخص نیست، اما رئیس کنونی ستاد سوخت ایران گفته است که در دوران ریاست آقای رویانیان در این ستاد برخی «سوءاستفاده‌ها و انحرافات مالی» رخ داده است.

روزنامه قانون نیز در گزارش خود با اشاره به نقل قول‌های مختلفی که حکایت از تخلفات آقای رویانیان دارد، آزادی او را مایه «تعجب» دانسته بود.

اما منبع خبری روزنامه قانون در این باره خبرگزاری دانا بوده است، موردی که رئیس شورای سیاستگذاری قانون نیز در گفت‌وگوی خود با ایرنا به آن اشاره می‌کند.

علیرضا نیکویی اظهار داشت: « چرا باید خبری را یک خبرگزاری خاص منتشر کند، هیچ برخوردی با آن صورت نگیرد، اما همان را یک روزنامه به چاپ رساند، نامه توقیف بگیرد.»

به گفته آقای نیکویی، رفتار دادستانی تهران در این باره دوگانه بوده و جای انتقاد دارد.

اما قانون نخستین روزنامه‌ای نیست که در ماه جاری با حکم توقیف روبه‌رو شده است. قوه قضاییه ایران اوایل اردیبهشت‌ماه جاری نیز حکم به توقیف روزنامه ابتکار به خاطر تیتر این روزنامه در گزارش تغییر رئیس سازمان زندان‌ها داد.

در تیتر روزنامه ابتکار از واژه «برکناری» استفاده شده بود، در حالی که قوه قضاییه ایران می‌گوید رئیس سابق سازمان زندان‌ها برکنار نشده بلکه تنها سمت او تغییر کرده است.

روزنامه ابتکار چند روز بعد از آن رفع توقیف شد. با این حال هنوز روزنامه‌هایی هستند که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی توقیف شده‌اند و همچنان در توقیف به‌ سر می‌برند، مانند روزنامه‌های بهار و آسمان.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%aa%d9%88%d9%82%db%8c%d9%81-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%ae%d8%a8

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/05/Ghanoon-royanian.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.