نوشته شده در خبرو گزارش٬دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

توقف عملیات نجات/ عزای عمومی برای قربانیان رانش زمین در بدخشان

عزای عمومی برای قربانیان رانش زمین در بدخشان
رانش زمین، افغانستان را سیاهپوش کرد. هنوز شمار واقعی قربانیان مشخص نیست اما گفته می‌شود حداقل ۲۷۰۰ نفر در این حادثه طبیعی جان باخته‌اند. بر اثر رانش زمین در ولایت بدخشان حدود ۳۰۰ساختمان تخریب شد‌ه‌اند. صدها خانوار ساکن این ولایت که از سانحه جان به ‌در برده‌اند نیازمند مواد غدایی و دارویی هستند. این حادثه بامداد جمعه (۱۲ اردیبهشت / ۲ مه) بطور غافلگیر‌کننده رخ داد. خبرگزاری فرانسه
به نقل از شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان، گزارش داد که لغزش زمین نزدیک به ۲۵۰۰ نفر را زیر گل و لای مدفون کرده است. احتمال می‌رود که اکثر ناپدیدشدگان جان باخته باشند. ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان و نزدیک مرزهای پاکستان، تاجیکستان و چین واقع شده است. بر اساس گزارش نیروهای امدادی که به منطقه اعزام شده‌اند مراکز درمانی منطقه به اندازه کافی مجهز نیستند. مقامات محلی گفته‌اند که آسیب‌دیدگان نیازمند مواد خوراکی و دارویی هستند. علت رانش زمین بارش پیاپی باران در چند روز اخیر اعلام شده است. در این فصل جاری شدن سیل و لغزش زمین در شمال افغانستان امری عادی به شمار می‌رود.شرق
اداره امور افغانستان با انتشار بیانیه اعلام کرد که «به منظور ابراز همدردی ملت مسلمان و متدین کشور با قربانیان فاجعه قریه «آب باریک» در ولایت بدخشان، که در اثر رانش زمین، نه تنها خانه‌های مسکونی، دام و دارایی اهالی از بین رفته، بلکه به مثابه یک فاجعه انسانی، تلفات سنگینی را به ساکنان آن محل نیز در بر داشته» روز یکشنبه عزای ملی در کشور اعلام می شود.
روز جمعه، رانش زمین قریه آب باریک در منطقه ارگو را تخریب کرد. شمار دقیق قربانیان این حادثه تاکنون مشخص نشده است؛ اما مقامات داخلی و خارجی آمار ضد و نقیضی ارائه کرده‌اند. مقام‌های حکومت افغانستان ارقام اولیه قربانیان در مورد تلفات رانش زمین را رد نموده و مرگ ۳۰۰ تن و تخریب حدود ۳۰۰ خانه را تایید کرده‌اند؛ اما برخی از سازمان‌های بین‌المللی شمار قربانیان را تا ۲۷۰۰ تن خوانده‌اند.
در این بیانیه اداره امور کشور از مردم افغانستان خواسته شده تا برای کمک با قربانیان حادثه بدخشان همراهی کنند: «از همه شهروندان مسلمان و متدین کشور، تاجران ملی، موسسات خیریه و کمک‌رسان خواسته می‌شود تا به کمک و یاری هموطنان مصیبت دیده‌شان شتافته و به آنان مساعدت نمایند».
حکومت افغانستان روز یکشنبه ۰۴ مه ۲۰۱۴ را به دلیل همدردی با قربانیان فاجعه ولایت بدخشان عزای ملی اعلام کرد.

شورای وزیران با انتشار خبرنامه ای نوشت:”رئیس جمهوری افغانستان به منظور ابراز همدردی و غم شریکی ملت مسلمان و متدین کشور با قربانیان فاجعۀ المناک باریک آب ولایت بدخشان، که در اثر لغزش زمین باعث یک فاجعۀ انسانی شده طی حکمی روز یکشنبه را عزای ملی در کشور اعلام کرده است.”

در این خبرنامه آمده است که حکومت افغانستان به نمایندگی های سیاسی این کشور در خارج نیز دستور داده است تا روز یکشنبه بیرق افغانستان نیمه افراشته باشد.

براساس این خبرنامه، حامد کرزی از تمام شهروندان، تاجران، نهادهای امدادرسانی داخلی و خارجی خواسته است که به آسیب دیده گان این رویداد همکاری کنند.

خشم طبیعت در ولایت بدخشان افغانستان ۲۵۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاد

براثر رانش زمین ظهر روز جمعه در روستای “آب باریک” ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان ۲۵۰۰ نفر جان باختند.

براساس گزارش العربیه.نت، شاه ولی ادیب، والی بدخشان گفت، دراین رانش زمین ۳۰۰ خانوار زیر خاک مدفون شده اند و ۷۰۰ خانوار در معرض تهدید قرار داشتند از منطقه خارج شده اند.

ادیب افزود، دراین رانش زمین درحدود ۱۵۰۰ راس مواشی مردم این منطقه نیز زیر خاک شده اند.

او علاوه کرد که رانش زمین چاشت روز جمعه حوالی ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه به وقت محل اتفاق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>