نوشته شده در گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

توزیع سبد کالا

توزیع سبد کالا

۱۳۹۲/۱۱/۱۳
باوجود بارش برف در پایتخت؛

تشکیل صف‌های طولانی در مقابل فروشگاه‌های عرضه سبد کالایی/ بازنشستگانی که به فروشگاه‌ها رفتند و سبد کالا نگرفتند

با وجود آغاز کمتر از یک ساعت از توزیع سبد کالایی در کشور، فروشگاه های منتخب عرضه کننده این سبد کالا با استقبال گسترده مردم مواجه شدند به نحوی که صف‌های طولانی در مقابل این فروشگاه‌ها تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ساعتی از توزیع اولین سبد کالای حمایتی از سمت دولت می گذرد و مشمولان به استقبال دریافت آن رفتند به نحوی که صف‌های طولانی مقابل فروشگاه های عرضه این کالاها تشکیل شده است.

هم اکنون مردم حتی در شرایط سخت زمستان و بارش برف در پایتخت در فضای بیرونی برخی فروشگاه ها منتظر ایستاده اند تا به نوبت سبد کالای خود را دریافت کنند.

این سبد کالایی شامل دو عدد مرغ، یک بسته ۱۰ کیلوگرمی برنج هندی با کیسه زردرنگ و آرم شرکت بازرگانی دولتی ایران و بسته های مقوایی ۶ عددی تخم مرغ، دو بطری روغن مایع و دوبسته پنیر است که در کیسه‌های نایلونی به مردم ارایه می شود.

صف‌های طولانی انتظار مردم برای دریافت این سبد کالایی منجر به گفت و شنودهایی میان آنها شده که برخی ها، این سیاست دولت را تحسین و برخی دیگر شیوه توزیع آن را قدری نامناسب می دانند.

در عین حال، برخی از خانم‌های حاضر در صف دریافت این سبد کالایی کارت‌های سایر اعضای خانواده خود را نیز به همراه آورده اند تا با صرفه جویی در وقت بتوانند این سبد کالایی را دریافت کنند.

یکی از دریافت کنندگان سبد کالا در گفتگو با مهر می گوید: این سبد کالایی برای برخی از مردمی که سطح درآمد آنها پایین است، مناسب به نظر می رسد اما در گفت و شنودی که با مردمی که در سطح دریافت سبد کالایی در حاشیه فروشگاه شهروند قزل قلعه صورت دادند، اکثر آنها نیاز مبرمی به این سبد کالایی نداشتند و به اعتقاد آنها، ممکن بود برخی از این کالاها را نتوانند مصرف کنند و به افراد دیگر جامعه بسپارند.

وی می گوید: برای دریافت این سبد کالایی همه مردم به صورت مرتب در صف ایستاده بودند و بدون هیچگونه مشکلی سبد کالایی خود را دریافت می کردند. البته اگر دولت تمام کارگران و بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی را مشمول می‌کرد، خیلی بهتر بود، چراکه اکثر این قشر جامعه از تمکن مالی سطح متوسط رو به پایین برخوردارند.

آقای مسن دیگری که خود را بازنشسته دولتی معرفی می‌کند، می گوید: برخورد عاملان توزیع این سبد کالایی بسیار با احترام است و به نظر می رسد که حداقل اگر دولت کمک اعانه ای به مردم می دهد، کرامت آنها نیز حفظ می شود.

وی، سپردن توزیع این سبدهای کالایی به فروشگاه های زنجیره ای معتبر از شهروند، رفاه و اتکا را سیاستی مناسب می داند و می گوید: شیوه توزیع در روحیه مردم بسیار مهم است و اکثر افرادی که این سبد کالا را دریافت می کنند، افراد آبرودار جامعه هستند.

بازنشستگان تامین اجتماعی ناامید برگشتند

با این وجود، برخی از بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی نیز که دریافتی بیش از ۵۰۰ هزار تومان داشتند، به فروشگاه‌های عرضه سبد کالایی رفتند؛ به امید اینکه این سبد را دریافت کنند. آنان کارت‌های بانکی یارانه‌ای خود را به عرضه کنندگان تحویل دادند ولی سیستم‌ها کارت‌ها آنان را نخواند و با ناامیدی فروشگاه‌ها را ترک کردند.

برخی از آنان در گفتگو با مهر از دولت خواستند تا شرط دریافتی ۵۰۰ هزار تومانی برای بازنشستگان تامین اجتماعی را بردارند تا آنان نیز به این سبد کالایی دست یابند. آنان افزود: چرا باید بازنشستگان دولتی با دریافت بالای حقوق مشمول سبد کالا شوند، اما آنان با دریافتی پایین، به این سبد کالایی نرسند.

یکی از این بازنشستگان می‌گوید: پس از ۳۵ سال کار کردن، دو سال است که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از زیر ۵۰۰ هزار تومان به حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته، در حالی که هم اکنون آنان مشمول دریافت سبد کالایی نمی‌شود؛ این انصاف است!

مشاهدات خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که مردم کم کم به صف‌های توزیع این سبد کالایی اضافه می شوند و البته سحرخیزان با دردسر کمتری سبد کالای خود را دریافت می‌کنند.

۸۷ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی از دریافت سبد کالا حذف شدند

گذاشتن شرط حقوق ۵۰۰ هزار تومانی برای بازنشستگان تامین اجتماعی باعث شده تا فقط ۱۳ درصد این افراد یعنی در حدود ۲۶۰ هزار مستمری بگیر از جامعه دو میلیون نفری آنان مشمول دریافت سبد کالا شوند و به این ترتیب ۸۷ درصد بازنشستگان از گرفتن این سبد کالا محروم شدند. به گزارش مهردر حال حاضر ۶۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند اما مبلغ این حداقل حقوق به همراه حق اولاد، عائله‌مندی، مسکن و… مدتی است که به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است.

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ –
۱۳ میلیون کارگر خط خوردند؛
تداوم واکنش‌ها به حذف گسترده مشمولان سبد کالا/ اگر کارگران سبد کالا نگیرند دیگر چه گروهی حق دارد بگیرد
نایب رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه اگر کارگر سبد کالا نگیرد، دیگر چه گروهی حق دارد که بگیرد؟ گفت: تصمیم اخیر دولت برای حذف یکباره میلیون‌ها کارگر از دریافت سبد کالا، باعث ناراحتی و تماس‌های مکرر آنها با نمایندگان کارگری کشور شده است.
ابوالفضل فتح الهی در گفتگو با مهر با بیان اینکه کارگران از ضعیف ترین اقشار جامعه هستند، گفت: تصمیم جدید دولت درباره حذف کارگران از دریافت سبد کالا باعث ناراحتی این قشر زحمتکش جامعه شده است، چرا که بسیاری از آنها، دریافتی بالای ۵۰۰ هزار تومان دارند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در یکی دو روز اخیر تماس‌های فراوانی از سوی کارگران با کانون های عالی کارگری گرفته می شود و آنها می خواهند تا نمایندگان کارگران در این باره با دولت رایزنی کنند.

فتح الهی با تاکید بر اینکه اقدام دولت باعث اعتراض کارگران شده است، خاطرنشان کرد: سئوالی که ذهن کارگران را به خود مشغول کرده، اینکه اگر کارگر به دلیل دریافت حقوق‌های پایین نتواند از کمک رایگان دولت برخوردار شود، پس دولت این حمایت‌ها را برای چه گروه هایی خواهد داشت؟

اگر به کارگران سبد نمی دهید، به چه کسانی خواهید داد؟

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: اگر دولت از ابتدا قصد واگذاری سبدهای حمایتی به شکل گسترده را نداشت، بهتر بود به صورت شفاف برنامه خود را عنوان می کرد. حال که این توقع برای بسیاری از گروه های اجتماعی به وجود آمده است، حذف یکباره میلیون‌ها کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی از لیست حمایتی دولت، کار درستی نیست و بهتر است دولت در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

وی افزود: متاسفانه در مدت اخیر آنقدر از سوی مقامات دولتی درباره سبد کالا تبلیغ شد و به میزانی مطالب ضد و نقیض مطرح کردند که باعث نارضایتی در جامعه شده است. یکبار مقامات دولت اعلام می کنند دستور داده شده است کارگران زیرزمینی و فاقد بیمه هم سبد کالا بگیرند و یکبار هم می گویند همه کارگران بیمه شده و نشده با حقوق بالای ۵۰۰ هزارتومان حذف می شوند.

به گفته فتح الهی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید از حقوق کارگران در دولت دفاع می کرد و اجازه حذف آنها از لیست سبد کالا داده نمی شد، همچنین این اقدام باید درباره بازنشستگان تامین اجتماعی نیز انجام می شد.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران تاکید کرد: به نظر می رسد دولت در شرایط فعلی توان پوشش مالی واگذاری سبد کالا به گروه های مختلف اجتماعی را ندارد و از این رو در حال توجیه کردن حذف کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی هستند.

ملاک ۵۰۰ هزارتومان اشتباه است

این مقام مسئول کارگری کشور اظهارداشت: نمی توان حقوق ۵۰۰ هزارتومانی را ملاکی برای واگذاری سبد کالای کارگران قرار داد، چرا که بسیاری از کارگران پایه حقوق های زیر ۵۰۰ هزارتومان دارند اما برای تامین هزینه‌های خود مجبور می شوند روزانه تا ۱۲ ساعت هم کار کنند، حال چگونه می توان این فرد را که تمام زندگی خود را تحت الشعاع کار قرار می دهد تا بتواند هزینه های خود را تامین نماید، سبد کالا نداد؟

فتح الهی خاطرنشان کرد: متاسفانه در مسئله واگذاری سهام عدالت به کارگران نیز چنین اتفاقی افتاده بود و آنجا نیز کارگران بی نصیب ماندند. احتمالا دولت در اعلام سبد کالا عجله کرد و قبل از بررسی جوانب کار و کارشناسی دقیق، آن را مطرح کرد و اینگونه تغییر فراوان آن نشان دهنده نبود ساز و کار مشخص برای حمایت از اقشار آسیب پذیر است.

وی به این مطلب نیز اشاره کرد که متاسفانه چند سال است به کارگران وعده می دهند و آنها همچنان منتظر هستند تا دولت بتواند به عنوان شریک بزرگ اجتماعی، نقش موثری برای بهبود معیشت کارگران ایفا کند. البته درباره بازنشستگان تامین اجتماعی نیز این سئوال مطرح است که چگونه فردی پس از ۳۰ سال پرداخت حق بیمه نمی تواند از یک سبد کالای رایگان دولتی آن هم به قیمت ۵۰ تا ۸۰ هزارتومان برخوردار شود و باید از لیست حذف شود؟

در ادامه تصاویری از صف های طولانی برای دریافت سبد کالا را مشاهده می‌کنید: -
:
- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13921113001369#sthash.j2NdmKA6.dpuf


http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=13921113001237

http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=13921113001237

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>