- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تلاش اصلاح‌طلبان برای ارتباط با خامنه‌ای در غیاب هاشمی رفسنجانی

Posted By admin On بهمن ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۸:۲۴ ق.ظ In خبرو گزارش | No Comments

با درگذشت هاشمی رفسنجانی ارتباط بین اصلاح‌طلبان و علی خامنه‌ای آسیب دیده است. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌و گو با روزنامه آرمان خبر داده است که ظاهراً گروه‌های اصلاح‌طلب در ایران تقاضا دارند که ارتباطشان به طور مستقیم با رهبر جمهوری اسلامی برقرار شود.

حسین مرعشی – پسرعموی عفت مرعشی، همسر هاشمی رفسنجانی و یکی از سهامداران عمده شرکت هواپیمایی ماهان – به روزنامه آرمان گفته است: «نباید اجازه داد خلأ آیت‌‌الله هاشمی سبب پاره شدن اتصال برخی گروه‌ها با نظام سیاسی شود.»

او پیشنهاد داده که اشخاصی مانند حسن روحانی، ناطق نوری، حسن خمینی یا حتی علی اکبر ولایتی ارتباط گروه‌هایی از اصلاح‌طلبان با خامنه‌ای را مجدداً برقرار کنند.

با درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، تنها فرد باقی‌مانده از حلقه سربسته پنج نفره از نزدیکان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همانا علی خامنه‌ای‌ست. میرحسین موسوی در حصر قرار دارد، احمد خمینی، عبدالکریم موسوی اردبیلی و هاشمی رفسنجانی در این فاصله جان سپرده‌اند. اصلاح‌طلبان از آن بیم دارند که بخشی از وزنه و اعتبارشان را در نبود حلقه واسطه‌ای با رهبر جمهوری اسلامی ایران از دست بدهند.

میثاق روحانی با خامنه‌ای

حسین مرعشی از نزدیکان هاشمی رفسنجانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران صبح دوشنبه ۱۱ بهمن در مشایعت اعضای دولت و حسن خمینی به مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی رفت که با آیت‌الله خمینی «تجدید میثاق» کند. او در سخنانی که در خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد گفته است:

«یکی از شاگردان آن امام عزیز یعنی رهبری، پرچم انقلاب را در دست دارد و ما می‌توانیم با هدایت‌های ایشان مسیر انقلاب را تا پیروزی نهایی دنبال کنیم.»

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما نه بیگانه‌پرستیم و نه بیگانه‌هراس و تافته جدا بافته یا تار و پود گم شده در نقش جهان هم نیستیم.»

رئیس جمهوری اسلامی سپس نه برای تجدید عهد با بنیانگذار جمهوری اسلامی که برای اعلام میثاق با علی خامنه‌ای گفت: «امروز می‌دانیم که در همه پیچ و خم‌های انقلاب و مسیر نهضت با رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرزند خلف امام راحل هستند از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.»

سلب مشروعیت از اصلاح‌طلبان؟

گفت‌و گوی حسین مرعشی با روزنامه آرمان که عملاً حامل پیام گروهی از اصلاح‌طلبان به خامنه‌ای‌ست همزمان با حرکت نمادین رئیس جمهوری اسلامی در مقبره خمینی منتشر شده است.

مرعشی به اهمیت هاشمی رفسنجانی به عنوان حلقه واسطه با خامنه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید:

« [هاشمی رفسنجانی] نقطه اتصال گروه‌های سیاسی به نظام بود. اگر هدف نظام سیاسی این باشد که گروه‌های سیاسی به صورت حداکثری در زیر چتر نظام حضور داشته باشند یا رهبر معظم انقلاب شخصاً اقدامی خواهند کرد و یا اینکه موضوع بین افرادی تقسیم می‌شود.»

به گفته سخنگوی کارگزاران سازندگی یکی از این افراد می‌تواند علی اکبر ولایتی باشد. او البته به این نکته هم اشاره می‌کند که برخی نهادهای نظامی مایل نیستند ارتباط اصلاح‌طلبان و خامنه‌ای مجدداً برقرار شود: «برخی از نهادهای امنیتی در این زمینه وجود دارند که عمدتاً به دلیل ماهیت کارشان سخت‌گیرند.»

مرعشی به ممنوع از تصویر بودن خاتمی به عنوان یک نمونه اشاره می‌کند و می‌گوید این موضوع از محبوبیت او نکاسته و به همین جهت در باور او سختگیری‌های نهادهای نظامی به جایی نمی‌رسد.

پیش از این برخی از نزدیکان علی خامنه‌ای، از جمله محمد یزدی بر این موضوع تأکید کرده بودند که «مشروعیت مسئولان بدون ارتباط با ولایت فقیه میسر نمی‌شود.»

محمد یزدی که در انتخابات ۱۳۹۴ از راهیابی به مجلس خبرگان بازماند، زمانی که هنوز عضو چهارمین دوره مجلس خبرگان بود گفته بود: «کل نظام و دستگاه‌ها اگر با ولی فقیه مربوط نباشد، مشروعیت ندارد.»


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%aa%d9%84%d8%a7%d8%b4-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%e2%80%8c%d8%b7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d8%a7%d9%85%d9%86%d9%87

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.