- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

تصویب طرح یک‌فوریتی “الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای” در مجلس

Posted By admin On بهمن ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۸:۱۳ ق.ظ In دسته‌بندی نشده | No Comments

[1]مجلس ایران یک فوریت طرح “الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای” را تصویب کرد. در صورت تصویب نهایی این طرح، تشدید تحریم‌ها دولت را ملزم به لغو توافق‌نامه ژنو می‌کند و ایران فعالیت‌ هسته‌ای گذشته خود را از سر می‌گیرد. به گزارش رسانه‌های ایران، مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه (۱۴ بهمن / ۳ فوریه) طرح “الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای” را با یک فوریت تصویب کرد.

از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در جلسه امروز مجلس، ۱۷۳ نفر به این طرح رای مثبت دادند، ۹ نفر با آن مخالفت کردند و رای ۵ نفر نیز ممتنع بود.

اگر این طرح به تصویب نهایی برسد، دولت موظف می‌شود در صورت تصویب یا اعمال هر گونه تحریم جدید یا افزایش تحریم‌ها توسط کنگره آمریکا علیه ایران، توافق‌نامه ژنو را لغو کند.

همچنین طبق این طرح، در صورت تشدید تحریم‌ها، اقدامات ایران در زمینه فناوری هسته‌ای به نقطه پیش از توافق‌نامه ژنو باز خواهد گشت.

بر اساس این طرح که متن آن توسط خبرگزاری “تسنیم” منتشر شده است، دولت موظف به انجام اقدامات زیر خواهد بود: “فعال‌سازی مراکز غنی‌سازی بدون هر گونه محدودیت در استفاده از نوع و تعداد سانتریفوژها و میزان تولید مواد غنی‌شده؛ اقدام به تولید و تامین سوخت هسته‌‌ای مورد نیاز کشور بر پایه سالانه حداقل ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی به ازای هر نیروگاه هزار مگاواتی؛ تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری از راکتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک براساس طراحی بومی؛ اقدام به غنی‌سازی ۲۰ درصدی در تاسیسات هسته‌‌ای فردو و در هر سطح مورد نیاز فعالیت‌های صلح‌‌آمیزی تحقیقاتی و کاربردی کشور؛ گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه غنی‌سازی بدون هرگونه محدودیت و نیز ساخت تجهیزات و ملزومات مورد نیاز چرخه سوخت هسته‌ای با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته؛ منع هرگونه بازرسی، نظارت و همکاری با آژانس فراتر از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای؛ منع خروج هرگونه مواد غنی شده از کشور و عدم پذیرش محدودیت در مکان، سطح و مقدار ذخیره‌سازی مواد غنی‌شده.”

در این متن همچنین آمده است که شرط آغاز اجرای توافق جامع هسته‌ای، نقض تمامی تحریم‌ها به صورت یکجاست.

“پاسخ به زیاده‌خواهی‌های آمریکا”

ابراهیم کارخانه، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، در توضیح دلیل ارائه طرح “الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای” گفت که آمریکا سال‌ها تلاش کرده تا جمهوری اسلامی را از پیشرفت بازدارد. او افزود که جمهوری اسلامی هیچگاه برای “کسب رضایت” آمریکا عمل نکرده است. به گفته کارخانه‌، آمریکا می‌کوشد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تا حدی که می‌خواهد محدود کند، می‌گوید تحریم‌ها را تشدید خواهد کرد و در صورت توافق تحریم‌ها را یکجا لغو نخواهد کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد که مجلس با این طرح از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حمایت می‌کند. او افزود: «راهی باقی نمانده مگر این‌که نمایندگان شجاع ملت با تاسی از این کلام رهبری که من یک دیپلمات نیستم بلکه انقلابی هستم در یک حرکت انقلابی مدرس‌وار پاسخ یاوه‌سرایی‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکا را بدهند.»

بدین ترتیب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای از جمله واکنشی به تصویب طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران و نیز عدم موافقت گروه ۱+۵ با لغو تمامی تحریم‌ها همزمان با حصول توافق جامع هسته‌ای است.

هشدارها درباره واکنش مجلس

با وجود تلاش‌های دولت باراک اوباما برای پیش‌گیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی در کنگره آمریکا٬ کمیته بانکی سنای این کشور روز ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) طرح تشدید تحریم‌ها در صورت ناکامی مذاکرات هسته‌ای [2]را به تصویب رساند. البته ۱۰ سناتور دموکرات٬ از جمله سناتور رابرت منندز که از تدوین‌کنندگان این طرح است٬ در هفته جاری اعلام کردند که طرح را برای دو ماه مسکوت خواهند گذاشت تا به دیپلماسی فرصت بیشتری برای حل و فصل بحران هسته‌ای ایران داده شود.

در عین حال باراک اوباما در هفته‌های اخیر بارها به صراحت گفته که با توجه به حساسیت‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای با ایران٬ در صورتی که چنین طرحی در کنگره به تصویب برسد، آن را وتو خواهد کرد. رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که کنگره باید دست‌کم تا پایان زمانی که به عنوان ضرب‌الاجل تعیین شده (۳۰ ژوئن) دست نگه دارد و از تشدید تنش‌ها خودداری کند.

کنگره آمریکا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را دارند، پیگیرانه تلاش می‌کند تا توانایی دولت اوبامای دموکرات را در ارتباط با دستیابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی محدود کند [3]. نمایندگان کنگره از سویی می‌کوشند تا هر گونه توافق احتمالی هسته‌ای با جمهوری اسلامی را وابسته به تایید نهایی کنگره کنند. آنان از سوی دیگر از اهرم تشدید تحریم‌ها علیه ایران در صورت عدم توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ استفاده می‌کنند.

اندکی پیش از موافقت مجلس ایران با فوریت طرح “الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای”، علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز در مصاحبه با روزنامه “الجمهوریه” لبنان اعلام کرده بود که مجلس در حال تهیه قانونی است که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم توافق راضی‌کننده با غرب، برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم را به سرعت ادامه دهد.

همچنین پیش از این وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف، روز ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) در اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس هشدار داده بود [4]که تصویب هرگونه تحریم جدیدی علیه ایران در کنگره آمریکا٬‌ واکنش تلافی‌جویانه مجلس ایران را در پی خواهد داشت و می‌تواند همه دست‌آوردهای مذاکرات برای دست‌یابی به توافق نهایی را بر باد دهد.

مذاکرات اتمی میان گروه ۱+۵ و ایران تا پایان ژوئن (۹ تیر) تمدید شده است. طرفین ابراز امیدواری کرده‌اند که تا آخر ماه مارس (فروردین) به “توافق کلی سیاسی” و تا پایان ژوئن به “توافق جامع” برسند. هدف از رسیدن به توافق جامع هسته‌ای حل و فصل نهایی پرونده هسته‌ای ایران به منظور رفع نگرانی جهانی از اهداف برنامه اتمی ایران اعلام شده است.

DW.DE


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%a8-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%db%8c%da%a9%e2%80%8c%d9%81%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c-%d8%a7%d9%84%d8%b2%d8%a7%d9%85-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%ad%d9%81%d8%b8

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2015/02/majles.jpg

[2] طرح تشدید تحریم‌ها در صورت ناکامی مذاکرات هسته‌ای : http://dw.de/p/1ETFG

[3] پیگیرانه تلاش می‌کند تا توانایی دولت اوبامای دموکرات را در ارتباط با دستیابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی محدود کند: http://dw.de/p/1ELUf

[4] هشدار داده بود : http://dw.de/p/1EPsS

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.