نوشته شده در اخبار٬خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تصمیم سازمان مجاهدین خلق: کارزار چند میلیون دلاری به حذف از لیست تروریستی انجامید

منبع: گاردین (لندن)
۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲

حامیان سازمان ایرانی که تروریست طبقه‌بندی شده بود، پس از ریختن میلیون‌ها دلار طی یک کارزار بی‌سابقه از هدیه‌های سیاسی، استخدام گروه‌های لابی و پرداخت‌های نقدی به مقامات ارشد دولتی، در یک مبارزه طولانی برای دیدن قانونی شدن آن در ایالات متحده، پیروز شدند.

تحقیق «گاردین»، که بخشاً بر داده‌های پژوهش شده از طرف «مرکز سیاست‌های پاسخگو» (Centre for Responsive Politics)، گروهی که تأثیر پول بر سیاست‌های ایالت متحده را دنبال می‌کند، متکی است، حرکت مستمر پول از سازمان‌های ایرانی- آمریکایی و رهبران آن‌ها به کارزار حذف سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست سازمان‌های تروریستی را مشخص کرده است.

انتظار می‌رود هیلری کلینتون وزیر امورخارجه ایالات متحده کنگره را مطلع کند که سازمان مجاهدین خلق طی چند روز آینده از لیست تروریسم خارج خواهد شد.

کارزار برای دفن تاریخ خونبار بمب‌گذاری و ترور سازمان مجاهدین خلق که بازرگانان آمریکایی، سیاست‌مداران ایرانی و هزاران غیرنظامی را کشت، و ترسیم آن به مثابه یک متحد وفادار ایالات متحده عیله دولت اسلامی در تهران مبالغ هنگفتی پول را دیده است که به سوی سه هدف اصلی سرازیر شد: اعضای کنگره، گروه‌های لابی واشنگتن و مقامات ذی‌نفوذ سابق.

در میان اعضای برجسته کنگره که پول دریافت کرده اند رُز-لتینن (Ros-Lethinen)، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان قرار دارد. او مبلغ ۲۰٫۰۰۰ دلار کمک نقدی به صندوق کارزار سیاسی خود از گروه‌های ایرانی-آمریکایی یا رهبران آن‌ها قبول کرده است.

از دیگر دریافت کنندگان باب فیلنر (Bob Filner) عضو مجلس نمایندگان است که دو بار برای سخنرانی در برنامه‌های سازمان مجاهدین خلق به پاریس برده شده و در مجلس نمایندگان قطع‌نامه‌های خواستار قانونی کردن گروه را پیش برد. بیش از ۱۴٫۰۰۰ دلار هزینه سفرهای فیلنر به پاریس را سرپرست یک گروه ایرانی-آمریکایی پرداخت، این شخص نزدیک به یک میلیون دلار نیز به یک بنگاه لابی در واشتنگن برای قانونی کردن سازمان مجاهیدن خلق پرداخته است.

تد پو (Ted Poe) نمابنده تگزاس در مجلس نمایندگان هزاران دلار هدیه مالی از سرپرست یک گروه هوادار سازمان مجاهدین خلق در ایالت خود در زمانی دربافت کرده که از جانب آن سازمان یک سخنران همیشگی در مراسمی بود که برای قانونی کردن گروه برگزار می‌شد و او گروه را به عنوان بلیطی به تغییر رژیم در ایران توصیف می‌کند.

مایک روجرز (Mike Rogers)، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز از حمایت افراد و گروهای حامی قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق برخوردار شده است. روجرز از جملۀ سرسخت‌ترین هوادارن خارج کردن گروه از لیست بوده و ضمن معرفی قطع‌نامه‌ها، به دیگر اعضای کنگره برای حمایت از این امر فشار وارد کرده است.

یکی از مُبلغان اصلی قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق، دانا روهراباکر (Rohrabacher) رییس کمیسیون نظارت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان است، که تنها امسال هزاران دلار هدبه نقدی از هواداران گروه غیرقانونی دریافت کرده است.

«گاردین» نظر رُر-لتینن، روجرز، پو و روهراباکر را جویا شد. فقط روهراباکر پاسخ داد.

او گقت با دریافت هدیه نقدی از هواداران سازمان مجاهدین خلق مشکلی نداشت، اما این پول تأثیری بر موضع او که باید قانونی شود، نداشته است.

«من تردیدی ندارم که مردم اگر چیزی ببینند که به سود آن‌هاست، و به آن اعتقاد دارند، خواه سازمان مجاهدین خلق باشد خواه هر کس دیگری، به کارزار من کمک خواهند کرد.»

«مسأله این است که آیا این یک موضع‌گیری درست است یا نه، و آیا به سود مردم ایالات متحده در کل هست یا نه. در این مورد من تردیدی ندارم که حمایت از سازمان مجاهدین خلق تحت این حمله ددمنشانه از طرف رژیم ملاها [در تهران] نه تنها به سود چیزی است که من به آن باور دارم، بلکه به سود مردم ایالات متحده نیز هست.»

روهراباکر گفت که گذشتۀ سازمان مجاهدین خلق در حمله به آمریکایی‌ها، کارزار بمب‌گذاری آن در ایران که سیاست‌مدارن ارشد و غیرنظامیان را کشت، و حکایت آن از صدام حسین، تاریخ است و گروه به خشونت پشت کرده است. او هم‌چنین انکار کرد که حمایت علنی از گروهی که تروریست طبقه‌بندی شده ممکن است او را با قانون درگیر کند.

او گفت: «این گروه بدی نیست. خیلی وقت پیش، در تاریخ خود، آن‌ها مطمئناً دوره پرسش‌برانگیزی داشتند- ۲۰، ۳۰، ۴۰ سال پیش. اما من هیج مدرکی ندیده ام که آن‌ها طی سال‌های بسیار بسیار، درگیر تروریسم بوده باشند. آن‌ها یک گروه تروریستی نسیتند چون صرفاً برخی بورکرات‌ها در وزارت امور خارجه چنین می‌گویند.»

سه بنگاه لابی برجسته واشنگتن- دلا پایپر (DLA Piper)؛ آکین گامپ اشتراوس هاوئر و فلد (Akin Gu,p Strauss Jauer & Feld)؛ دی جنوا و توانسینگ (DiGenova & Toensig)- طی سال گذشته نزدیک به ۱٫۵ میلیون دلار برای فشار وارد کردن به دولت ایالات متحده و قانون‌گذاران برای حمایت از خارج کردن سازمان مجاهدین خلق و حمایت از اعضاء آن در اردوگاه‌ها در عراق، دریافت کرده اند.

دو گروه لابی دیگر با مبالغ بسیار کم‌تری استخدام شدند. بنگاه‌ها اعضای سابق کنگره را استخدام می‌کردند تا بر همکاران سابق خود در کنگره در حمایت از قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق فشار وارد کنند.

شماری از مقامات ارشد سابق هر یک تا حد ۴۰٫۰۰۰ دلار برای ایراد سخنرانی در حمایت از قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق دریافت کردند. آن‌هایی که پول دریافت کردند شامل رییس سابق ستاد مشترک ایالات متحده، ژنرال هیو شلتون (Hugh Shelton)؛ سرپرست سابق اف. بی. آی. لوئیس فریه (Louis Freeh)؛ و مایکل موکاسکی (Michael Mukasky) که به عنوان دادستان کل بر محاکمه پرونده‌های تروریسم نظارت داشته، می‌شوند.

اد رندل (Ed Rendell) فرماندار سابق پنسیلوانیا بیش از ۱۵۰٫۰۰۰ دلار بابت سخنرانی در مراسم حمایت از قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق دریافت کرده است. کلارنس پیج (Clarence Page)، یک روزنامه‌نگار برای «شیکاگو تریببون» ۲۰٫۰۰۰ دلار بابت سخنرانی در یک راهپیمایی دریافت کرده است. بخشی از پول از طریق دفاتر سخنرانی در ساحل شرقی ایالات متحده پرداخت شده است.

دیگران فقط هزینه سفر دریافت کردند، گرچه در برخی موارد این شامل سفرهای بسیار پُرخرج به اروپا می‌شد.

در ماه ژوئن، نیوت گینگریج (Newt Gingrich) سخنگوی سابق مجلس نمایندگان ایالات متحده و نامزد جمهوری‌خواه برای ریاست جمهوری، برای سخنرانی در یک راهپیمایی در هواداری از سازمان مجاهدین خلق به پاریس پرواز کرد و با مریم رجوی یکی از بنیان‌گذاران آن ملاقات کرد.

روهراباکر، نماینده کنگره، کارزار لابی‌گری را به عنوان یکی از مؤثرترین مواردی که کنگره به خود دیده، توصیف نموده است. این حمایت نیرومندی را برای قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق، بسیار فراتر از کسانی که هدیه مالی، حق لابی‌گری یا پرداخت‌های دیگر دریافت کردند، موجب شد.

رُز-لتینن یکی از سرسخت‌ترین مبلغان به رسمیت شناختن سازمان مجاهدین خلق، برای سخنرانی در حمایت از قانونی کردن گروه و فشار بر هم‌فکران خود در کنگره، به اطراف کشور پرواز کرده است. او از یکی از گروه‌های تأمین کننده پول کارزار قانونی کردن سازمان مجاهدین جایزه‌ای دریافت کرده است. دیگر دریافت کنندگان هدیه‌های مالی، از آن‌جمله راجرز، فیلنر و روهراباکر نیز در بین دیگر اعضای کنگره در حمایت از قانونی کردن لابی‌گری کرده اند. در نتیجه، نزدیک به ۱۰۰ عضو کنگره مشترکاً با طرح قطع‌نامه‌ای از دولت اوباما خواستند سازمان مجاهدین خلق را از لیست خارج کند.

ماه گذشته، ۱۷ مقام ارشد و ژنرال سابق ایالات متحده نیز روزنامه‌ها و انتشارات اینترنتی را طی کارزار انتشار مقاله و نامه، به منظور تغییر سیمای مجاهدین خلق به عنوان یک گروه تروریست، هدف قرار دادند.

کارزار بخشاً از طریق کمک مالی چشم‌گیر ابرانی- آمریکایی‌ها و شبکه‌ای از سازمان‌هایی که آن‌ها از فلوریدا تا تکزاس و کالیفرنیا هدایت می‌کنند، تأمین شده است.

دست و دل‌باز‌ترین کمک دهندگان شامل موارد زیر می‌شود:

● سعید قائمی، سرپرست جامعه ایرانی-آمریکایی کلرادو، که از پول خودش نزدیک به ۹۰۰٫۰۰۰ دلار به یک بنگاه لابی واشنگتن بابت کار آن برای قانونی کردن سازمان مجاهدین خلق پرداخته است.
● علی سودجانی، رئیس انجمن ایرانی-آمریکایی تکزاس. او طی پنج سال گذشته نزذیک به ۱۰۰٫۰۰۰ دلار به صندوق انتخاباتی اعضای کنگره پرداخته است. سازمان او سال گذشته بیش از ۱۱۰٫۰۰۰ دلار کارمزد به لابی‌گرها پرداخت.
● احمد معینی منش، رهبر جامعه ایرانی-آمریکایی شمال کالیفرنیا. گروه ۴۰۰٫۰۰۰ دلار به یک بنگاه لابی پرداخت نمود. معینی منش شخصاً به کارزار رُز-لتینن کمک کرد، گرچه حوزه انتخابیه او چند صد مایل از جایی که او زندگی می‌کند فاصله دارد.

برخی از پرداخت‌ها تحقیق از طرف وزارت خزانه‌داری ایالات متحده را به دنبال داشته است. خزانه‌داری پرداخت‌ها به شلتون، فریه، موکاسکی و رندل، و احتمالا دیگران را بررسی کرده است، تا ببیند آن‌ها قوانین علیه «حمایت مادی از یک گروه تروریستی» را نقض نکرده باشند. در موارد پیوند با دیگر سازمان‌های غیرقانونی، مانند حماس و حزب‌الله، افراد به خاطر حمایت مالی مستقیم، مجازت‌های طولانی دریافت کرده اند.

منبع اصلی مبالغ هنگفتی که در میان است همیشه معلوم نیست، زیرا گروه‌هایی که کمک مالی می‌دهند یا کارمزد بنگاه‌های لابی را می‌پردازند، ملزم به اعلام منابع خود نیستند. سازمان مجاهدین خلق در سابق بخشاً با پولی که از عراق تحت صدام حسین دریافت می‌کرد، سر پا مانده بود.

سودجانی به «گاردین» گفت که پول‌ها از ایرانی-آمریکایی‌ها در ایالات متحده جمع‌‌آوری شده است. او گفت: «جامعه ایرانی ثروتمند است. بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار در ایالات متحده دارد. این در مقابل آزادی یک قران بیش نیست.»

او در پاسخ این پرسش که هدیه‌های خود او به اعضای کنگره مشخصاً به علت موضع آن‌ها پیرامون سازمان مجاهدین خلق بود، گفت: «بله، بود.»

با این وصف، سودجانی مراقب بود برای این که کمک دهندگان را در معرض تحقیق در چهارچوب قانون ضدتروریسم قرار ندهد، بگوید که حمایت از سازمان مجاهدین خلق به عنوان یک سازمان نیست.

او گفت: «ما حمایت مادی به سازمان مجاهدین خلق نمی‌دهیم. ما از آزادی بیان برای عدالت و صلح در ایران حمایت می‌کنیم.»

http://www.guardian.co.uk/world/2012/sep/21/iran-mek-group-removed-us-terrorism-list

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>