نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تجمع کارگران اخراجی شهاب خودرو مقابل ساختمان وزارت کار

تجمع کارگران اخراجی شهاب خودرو مقابل ساختمان وزارت کار
تجمع کارگران اخراجی شهاب خودرو مقابل ساختمان وزارت کار ۱۳۹۱/۱/۱۹
۶۵۰ کارگر اخراجی پیش از عزیمت به تهران، بامداد امروز در مقابل درب کارخانه تجمع کرده بودند اما در پی بی‌توجهی به اعتراض آنان، عازم خیابان آزادی شدند.

ایلنا: پس از تجمع بی‌نتیجه کارگران اخراجی شهاب‌خودرو در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در روز چهارشنبه هفته گذشته، این کارگران صبح امروز – شنبه – در اعتراض به اخراج‌شان در آغاز سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در مقابل وزارت کار ،رفاه و تامین اجتماعی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران اخراجی پیش از عزیمت به تهران، بامداد امروز در مقابل درب کارخانه تجمع کرده بودند اما در پی بی‌توجهی به اعتراض آنان، عازم خیابان آزادی شدند و با تجمع در مقابل وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی از وزیر کار و سایر مسئولین درخواست پی گیری دلیل اخراج و بازگشت به کار کردند.

نماینده کارگران معترض، به خبرنگار ایلنا گفت: اخراج کارگران در آغاز سال جدید، با توجه به شعار امسال با عنوان حمایت از کار و تولید، کارگران را غافلگیر و متعجب کرده است.

او افزود: ما از دولت و نمایندگان مجلس و سایر دست اندرکاران می‌خواهیم نسبت به بازگشت بکار و پرداخت سایر مطالبات ۶۵۰ کارگر اخراجی اقدام کنند.

وقتی کار می‌کردیم چرخ زندگی نمی‌چرخید، حالا که هیچ ۱۳۹۱/۱/۱۹
راننده لیفتراک بودم. با حقوق و مزایا نمی‌توانستم کاری برای زن و بچه‌ام انجام بدهم، حالا که اخراج شده‌ام، هیچ/ در حال حاضر با ۱۵ سال سابقه کار و در سن ۴۱ سالگی، به غیر از تخصص‌ام در کارخانه کار دیگری از من بر نمی‌آید.

ایلنا: پس از تجمع بی‌نتیجه کارگران اخراجی شهاب‌خودرو در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در روز چهارشنبه هفته گذشته، این کارگران صبح امروز – شنبه – در اعتراض به اخراجشان در مقابل وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، کارگران اخراجی پیش از عزیمت به تهران، بامداد امروز در مقابل درب کارخانه تجمع کرده بودند اما در پی بی‌توجهی به اعتراض آنان، عازم خیابان آزادی شدند و با تجمع در مقابل وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی از وزیر کار و سایر مسئولین درخواست پی گیری دلیل اخراج و بازگشت به کار کردند.

خبرنگار ایلنا که در میان کارگران معترض حضور یافته بود گزارش داد: تجمع این کارگران در ساعت ۱۳ و چهل دقیقه بدون نتیجه‌ای مشخص خاتمه یافت.

بنا بر این گزارش، از مجموع ۶۵۰ کارگر شهاب‌خودرو که پس از پایان تعطیلات، با عدم تمدید قرارداد کاریشان اخراج شده بودند در حدود ۵۰۰ نفر در این تجمع حضور یافته بودند. آن‌ها با در دست داشتن پلاکادرهایی که درخواست بازگشت به کار و اعتراض به اخراج را یادآور می‌شد، تجمعی آرام و بدون سردادن شعار را برگزار کردند.

یکی از کارگران حاضر به خبرنگار ما گفت: پانزده سال در کارخانه شهاب خودرو کار کرده‌ام، دارای مدرک کار‌شناسی هستم و به صورت قراردادی با پایه دستمزد استخدام شده بودم و بعلاوه اضافه کاری در مجموع حدود ۵۰۰ هزار تومان نیز حقوق می‌گرفتم.

متاهل و دارای دو فرزند بوده و در یکی از خیابانهای جنوب شهر با ماهی ۳۵۰ هزار تومان اجاره و۱۰ میلیون ودیعه مستاجر هستم.

در حال حاضر با ۱۵ سال سابقه کار و در سن ۴۱ سالگی، به غیر از تخصص‌ام در کارخانه کار دیگری از من بر نمی‌آید که امیدوار به تغییر شغل باشم.

کارگر دیگری که در زیر پل عابر پیاده خیابان آزادی در کنار سایر همکارانش در سکوت به ساختمان وزارت کار نگاه می‌کرد، با امیدواری به خبرنگار ما گفت: به ما گفته‌اند کمسیون تامین استان و وزارت کار در حال برسی مشکلاتمان هستند. حتما تا چند روز دیگر مشکلمان حل می‌شود.

با ۸ سال سابقه کار که به صورت روز مزدی در کارخانه شهاب خودرو کار می‌کنم، فوق دیپلم ماشین ابزار هستم و با اضافه کاری ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرم.

برای تامین مخارج زندگیمان درمانده شده‌ام، امسال بابت اجاره یک آپارتمان ۴۰ متری در جنوب شهر ۱۱ میلیون پول پیش و ماهی ۲۵۰ هزار تومان اجاره می‌دهم.

اگر مسئولین به مشکلات ما رسیدگی نکنند و بیکاری ما ادامه پیدا کند نمی‌دانیم جواب زن و بچه‌های‌مان را چه بدهیم.

کارگری دیگری در جواب این سئوال که بعد از اخراج از کارخانه چه برنامه‌ای برای آینده دارد، گفت: فقط می‌توانم به خدا توکل ‌کنم.

من هیچ آینده‌ای نداریم، چه کسی با ۳۸ سال سن به من شغل می‌دهد؟

این چند روز استرس و ناراحتی امانم را بریده و هنوز چند روز از بیکاری نگذشته، مشکلات خانوادگی‌مان شروع شده، از بس به خانواده‌ام وعده‌های امید الکی داده‌ام، خودم خسته شدم، نمی‌دانم تکلیف چیست.

او ادامه داد: من ۱۵ سال راننده لیفتراک بودم. با حقوق و مزایا نمی‌توانستم کاری برای زن و بچه‌ام انجام بدهم، حالا که اخراج شده‌ام هیچ.

بیکاری کارگران نانوا در سال جاری افزایش می‌یابد ۱۳۹۱/۱/۱۹

در پی افزایش نرخ بیکاری میان نیروی کار نانوایی‌ها، کارگاه های زیرزمینی رونق یافته‌اند که این موضوع سبب تولید نان بدون مجوز و به تبع افزایش آسیب هایی مصرف نان بی‌کیفیت برای مردم شده است.

ایلنا: یک فعال صنفی کارگران نانوایی، از بیکاری گسترده این کارگران در پی اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

علی یزدانی، مسئول کانون انجمن های صنفی کارگران استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایلنا دلیل بیکاری کارگران نانوایی ها را اجرای ناصحیح قانون هدفمندی یارانه ها دانست و گفت: اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها موجب هرج و مرج در نانوایی های سطح کشور شده است که به نفع مردم، دولت و تولیدکنندگان نان نیست.

وی گفت: در پی افزایش نرخ بیکاری میان نیروی کار نانوایی‌ها، کارگاه های زیرزمینی رونق یافته‌اند که این موضوع سبب تولید نان بدون مجوز و به تبع افزایش آسیب هایی مصرف نان بی‌کیفیت برای مردم شده است.

این فعال کارگری ادامه داد: در صورتی که روند اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها مانند فاز اول باشد کاملا روشن است کارگران در فاز دوم با اثرات منفی بیشتری روبرو خواهند شد و چنانچه دولت واردات مستقیم و غیرمستقیم را در سطح کشور قطع کند ممکن است تولید داخلی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها آسیب کمتری برای نیروی کار و تولیدکنندگان به همراه داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>