نوشته شده در گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تجمع در برابر شهرداری تهران

تجمع در برابر شهرداری تهران + عکس
چهارشنبه ۲ بهمن ۱٣۹۲ – ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴
در پی خودکشی یک دست فروش در مترو تهران که بر اثر اعمال فشار ماموران مترو روی داد، امروز در برابر شهرداری تهران یک تجمع اعتراضی بر پا شد. در پایآن این تجمع بیانیه ای به شرح زیر صادر گردید:

سرکوب سیستماتیک جامعه، خصوصا فرودستان همچنان در حال ادامه است. چند روز پیش، جوانی دستفروش در نتیجه طرح پلیسی-امنیتی برخورد با دستفروشان، در ایستگاه متروی گلبرگ خودکشی کرد. این اتفاق دلخراش، مطمئنا فقط معلول رفتار نادرست مامورین مترو نیست چرا که در طول سال‌های اخیر فشار اقتصادی و امنیتی بر فرودستان همچنان در حال افزایش است و همه ما آخرین پرده‌های این سیاست‌های فقیرسازانه که جان فقرا را به لب رسانده به خاطر داریم:
افزایش حداقل دستمزد ۲۵ درصدی با وجود تورم ۵۰ درصدی در غیاب نمایندگان واقعی کارگران، آن هم در شرایطی که فردی مانند بابک زنجانی با استفاده از فساد درونی نظام اقتصادی و سیاسی و رانت‌ها و روابط سیاسی-امنیتی بخشی بزرگی از سرمایه‌های کشور را در مسیر منافع اقتصادی خود و برخی چهره‌ها مانند سعید مرتضوی که نام آشنایی برای مردم دارند به کار انداخته است. از سوی دیگر فساد گسترده در سازمان تامین اجتماعی حکایت از آن دارد که سازمانی که باید تامین کننده منافع کارگران و زحمت‌کشان باشد، حیات خلوت مالی دانه‌درشت‌ها شده است. این سیاست‌های سرکوب‌گرانه پرده‌های بسیاری دارد:

• تخریب محلات و خانه‌های فرودستان به بهانه ایجاد نظم و انضباط اجتماعی،
• آزار و اذیت کودکان کار و خیابان و باج‌گیری از آن‌ها توسط ماموران شهرداری،
• تشویق مردم به کمک نکردن به متکدیان با این استدلال که آن‌ها توسط باندهای مخوف(!) سازماندهی می‌شوند و …
به تمام اینها باید طرح حذف سوبسیدها (هدفمندی یارانه ها) را افزود که نتیجه آن جز فقر بیشتر طبقات محروم و ثروتمند شدن ثروتمندان را در بر نداشته.
در این میان هر از گاهی بخش‌های مختلفی از هیات حاکمه با اجرای طرح‌های نمایشی و سوء استفاده از احساسات مردم تلاش می کنند تا چهره انسان‌دوستانه‌ای از خود به نمایش بگذارند، اما کیست که نداند اجرای طرح رستوران‌گردی کودکان کار، علاج سوء تغذیه ناشی از فقر نیست و کیست که بپذیرد زنان خانه‌دار در محلات محروم تهران تا وقتی تبعیض‌های تاریخی، عرفی و قانونی بر حق حیات و مشارکتشان چنبره زده است، با چند جلسه کارگاه باصطلاح آموزشی در اداره خود و خانواده، توانمند خواهند شد؟ در شرایطی که در طول ۴ ماه گذشته صد‌ها نفر از مردم اعدام شده‌اند در حالیکه بسیاری از آنان ساکنان محروم‌ترین نقاط کشور مانند سیستان و بلوچستان، کردستان و خوزستان بوده‌اند. نمایش‌هایی مانند “منشور حقوق شهروندی”، دردی از جامعه دوا نمی‌کند و پیداست که در شرایط سرکوب تنها تلاشی است برای به تعویق انداختن طرح عمومی مسائل.
نادیده گرفته شدن حقوق مردم به همین جا ختم نمی‌شود! فردای روز خودکشی جوان دستفروش، شاهد بودیم که دو زن کارگر به علت کامل نبودن تجهیزات امدادی آتش‌نشانی تهران، در حادثه آتش سوزی یک کارگاه تولیدی در روز تعطیل، از بالای ساختمان به پایین سقوط کردند و جان خود را از دست دادند. جای تاسف دارد که تجهیزات گروه‌های ضربتی پلیس برای جمع‌آوری گیرنده‌های ماهواره‌ای به مراتب از نیروهای امدادگر کامل‌تر است و شهرداری هزینه‌های زیادی صرف تبلیغات درباره افزایش جمعیت و یا مسائل ایدئولوژیک می کند، اما تعهدی نسبت به جان مردم و تجهیز امکانات ایستگاه‌های آتش نشانی ندارد!
ما نویسندگان این نامه سرگشاده ضمن مردود خواندن ادعای شهرداری مبنی بر درخواست مردم برای برخورد با دستفروشان، با تاکید بر ساختاری بودن نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی، معتقدیم:
۱- وظیفه و نقش شهرداری، اداره محیط شهر به گونه‌ای است که شرایط زیست سالم و انسانی در محیط شهری را برای همگان فارغ از جنسیت، قومیت و ملیت فراهم کند و نه این که با رفتارها و اقدامات خشونت آمیز و ضد انسانی، رنج فقرا و آنانی که برای ادامه حیات مجبور به دستفروشی هستند را مضاعف کند.
۲- شهرداری تهران باید به جای آن‌که به بهانه تامین امنیت دست به سرکوب و خشونت بزند و رفتارهای نظامی پیشه کند، درباره مسائلی نظیر استثمار کودکان و نوجوانان بی‌پناه مهاجر توسط پیمانکاران بازیافت، فساد‌های مالی، برنامه‌های نمایشی، نتایج سوء تخریب خانه‌های مردم در برخی محلات مانند خاک سفید، دروازه غار، اتابک و فرحزاد و بی توجهی به آلودگی هوا و آلودگی‌های زیست محیطی پاسخ دهد. البته این روش مدیریت شهری دور از ذهن نیست، وقتی شهردار تهران، همان کسی است که پیشنهاد حمله گازانبری به دانشجویان معترض در تیرماه سال ۷٨ را داده و همچنان برای سومین دوره متوالی، شهردار منتخب؟ شورای شهر است!
٣-شهرداری تهران باید ضمن توضیح، اقدامات تبعیض‌آمیز خود در ارائه خدمات و امکانات شهری و کالبدی به محلات جنوب شهر و حاشیه‌ها را متوقف کند و خدمات مربوط به زیباسازی و بهسازی معابر، آب‌روها و اِلِمان‌های شهری را به طور یکسان به همه مناطق شهر ارائه دهد.
۴- شهرداری تهران باید ضمن عذرخواهی و جبران خسارات به خانواده مقتولین حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری، نسبت به تجهیز و به روز رسانی امکانات آتش‌نشانی اقدام کند و هزینه‌هایی که صرف تبلیغات ایدئولوژیک و سیاسی می‌کند را مستقیما و تنها برای بهبود و ارتقای زندگی مردم هزینه کند.
۵- رسانه‌ها و جامعه مدنی در داخل ایران، در طول این چند روز، سکوت کرده اند! ما خواهان شکسته شدن این سکوتیم. ممکن است این سکوت از نظر برخی قابل درک باشد، اما آن که غربال در کف دارد، از پس کاروان می‌آید!
۶- ۵.۷ میلیون نفر بیکار در ایران امروز نشان می‌دهد نه تنها معضل فقر، مساله‌ای سطحی و ناشی از ضعف‌های فردی نیست، بلکه ریشه‌های آن را باید در نظام نابرابر تولید، توزیع ثروت و فساد اقتصادی – در غیاب نظام سیاسی مردمی، آزاد و دموکراتیک- جست‌وجو کرد. یکی از راه های رهایی از ستم طبقاتی و نابرابری که خود را از طریق تاکید بر ناتوانی‌های فردی افراد برای پیدا کردن شغل یا درآمد کافی مشروع جلوه می‌دهد، تشکل یابی های مستقل از ساختار های حکومتی و اتحاد میان مردم است.
۷- شهرها باید توسط مردم و برای مردم و مستقل از جریانات سیاسی و ایدئولوژیک اداره شوند.

با امید برقراری آزادی، برابری و برادری!
یکم بهمن ماه هزار و سیصد و نود و دو

منبع: rahayikargar.blogspot.de

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>