نوشته شده در دانشجویی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

تجمع در اعتراض به اسید پاشی – دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل – ۴ آبان ۹۳

ظهر روزیکشنبه چهارم آبانماه ۱۳۹۳، دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با برگزاری تجمعی اعتراضی، جنایت اسیدپاشی اخیر در اصفهان را محکوم کردند.

دانشجویان در این مراسم  علاوه بر شعارهایی بر علیه این حوادث و در حمایت از آزادی و امنیت زنان، خواستار نه تنها شناسایی و مجازات عاملین شدند، بلکه مخالفت خود را با  گفتمان زن ستیزانه که بستر این نوع جنایات است، اعلام کردند.

در این تجمع یکی از دانشجویان با ایراد سخنرانی، با مبتنی دانستن خشونت ها علیه زنان با گفتمانی که آنها را  پست تر از مردان می شمارد، گفت :”تا وقتی که گفتمان حاکمان ما زنان را در چارچوبی که خودش تصور می کند درست است قرار می دهد، تا وقتی که به آنان اجازه ندهد خودشان در مورد وضعیت پوششان، استقلال اقتصادیشان وضعیت حضورشان در جامعه و شکل نوع آن تصمیم بگیرند، این قضایا ادامه خواهد داشت”

در انتها بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در محکومیت اسید پاشی ها قرائت شد. در این بیانیه آمده است :

“هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا / آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند

چندی است که خبر اسیدپاشی بر چهره دختران اصفهان، موجی از احساس عدم امنیت . بیزاری از این عمل غیؤ انسانی را ایجاد کرده است. این جنایت چه انگیزه مذهبی داشته باشد و چه ناشی از جنون و عقده های روانی ، آنچه مسلم است این است که بار دیگر این زنان هستند که قربانی شده اند. قربانی افکار و عقاید زن ستیزی که این بار به تجسم “اسید” بر چهره آرزو ها و آینده شان پاشیده شده و در عرض چند ثانیه دنیاشان را تیره و تار ساخته است. اینجاست که نوک پیکان اتهام، نه تنها عاملان قسی القلب این فاجعه، بلکه مروجان تفکرات زن ستیزانه را نیز نشانه می رود. کسانیکه تفکراتشان را تحت عنوان مذهب مشروع ساخته و تبلیغ می کنند و بدین شکل زمینه ساز حرکات خشونت آمیز بر علیه زنان می شوند.

اما فاجعه آنگاه عمیق تر می شود که بعد از گذشت حدود یک ماه از این واقعه هنوز عاملان آن دستگیر نشده اند و اخبار ضد و نقیض از تعداد قربانیان، حاکی از عدم توجه کافی مسئولان نسبت به ابعاد این جنایت است. چگونه می توان از نهادهای مسئول که حتی در شمارش قربانیان دچار سردرگمی هستند، انتظار داشت تا روند پرونده را به شکلی مطلوب پیگیری کنند؟

کندی روند پیگیری و تاخیر مسئولین در واکنش نشان دادن، بیان کننده کم اهمیت بودن این موضوع در ذهن آنهاست و حس امنیتی را که حق مسلم شهروندان است بیش از پیش از آنها گرفته و درعوض به مجرمانی منتقل می کند که می پندارند اعمالشان با واکنش سریع و قاطعی مواجه نخواهد شد.

در چنین شرایطی از مراجعی که پیش از این حکم به مقابله با بدحجابی می دادند انتظار می رفت تا فورا و صریحا این مسئله را محکوم کنند. امری که یا اتفاق نیفتاد و یا تلویحا و بعد از فشار افکار عمومی محقق شد.

ما جمعی از فعالین دانشگاه نوشیروانی بابل، ضمن همدردی با قربانیان، این عمل غیر انسانی و همچنین تمامی تفکرات ضد زن را محکوم کرده و خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به پرونده، اطلاع رسانی شفاف تر درباره جزئیات و دلجویی از قربانیان و کمک به روند درمان آنها از سوی نهادهای مسئول هستیم.

در نهایت دستگیری عاملان و تلاش برای شخصی جلوه دادن پرونده، پایان قابل پیش بینی برای این اتفاق است. در صورتی که باید در نظر داشت که این جنایت بر آمده از یک گفتمان زن ستیزانه در جامعه است و وظیفه همه افراد است تا با این گفتمان مقابله کنند و از سلطه آن در جای جای زندگی روزمره بکاهند.”

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>