- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

بیانیه‌ی ٢٧ پناهنده‌ی سیاسی کُردِ ایرانی متحصن در ترکیه

Posted By admin On اسفند ۲۸, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۲۹ ق.ظ In ملیت ها | No Comments

بیانیه‌ی ٢٧ پناهنده‌ی سیاسی کُردِ ایرانی متحصن در ترکیه+عکس

۱۳۹۲/۱۲/۲۷ [1]

بیانیه‌ی ٢٧ پناهنده‌ی سیاسی کُردِ ایرانی متحصن در ترکیه+عکسآژانس کُردپا: جمعی از پناهجویان سیاسی کُرد به نمایندگی از دیگر پناهندگان ایرانی در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه اعتصاب کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، بیست و هفت پناهنده‌ی سیاسی کُرد از صبح دیروز، بیست و ششم اسفندماه در مقابل درب کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا دست به تحصن اعتراضی زدند.

این پناهجویان با انتشار بیانیه‌ای خواستار رسیدگی به پرونده‌ی پناهندگی و انتقالشان به کشور ثالث هستند.

پیشتر سخنگوی پناهجویان کُرد در ترکیه طی گفتگو با آژانس خبررسانی کُردپا گفت: بیش از ۵٠٠ فعال سیاسی کُرد در ترکیه وجود دارند که درخواست پناهندگی آن توسط کشور ثالث قبول شده اما تمامی این پناهجویان سیاسی که اکثریت مطلق آنان از اعضا و هواداران حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله‌ی کردستان ایران هستند با عدم پذیرش توسط سه کشور کانادا، استرالیا و آمریکا مواجه‌اند.

در بیانیه‌ای که صفحه‌ی فیسبوک “کمپین حمایت از پناهندگان سیاسی کُرد” آن را منتشر کرده، آمده است: در نهایت کم‌توجهی و تبعیض کمیساریای عالی پناهندگان (یو.ان.اچ.سی.آر) جهت انتقال به کشور امن؛ با مشکلات معیشتی، روحی و به‌خصوص امنیتی فراوانی در ترکیه مواجه شده‌ایم.

بیست و هفت پناهنده‌ی متحصن در آنکار اعلام کردند که تا حصول نتیجه، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

رفع تبعیض در روند معرفی پناهندگان سیاسی کُرد به کشورهای پناهنده‌پذیر و پیگیری احزاب سیاسی کُرد در خصوص ادعای مطروحه از سوی کشورهای پناهنده‌پذیر از جمله‌ی خواسته‌های مطرح‌شده از سوی پناهجویان سیاسی کُرد در ترکیه است.

همچنین این بیانیه به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل، سفارت آمریکا آنکارا و دیگر نهادهای مدافع حقوق‌بشر ارسال گردیده است.

متن بیانیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عینا درپی می‌آید:

ماده ١ و ٢ اعلامیه جهانی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد می‌گوید: “تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. و همچنین همه‌ی انسان‌ها بی‌هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده‌ی دیگری، سزاوار تمامی حقوق و آزادی‌های مصرح در این اعلامیه‌اند.”

ما ٢٧ پناهنده سیاسی کُرد ایرانی در ترکیه هستیم که هرکدام با انجام فعالیت‌های صلح‌آمیز در اعتراض به سیاست‌های ظالمانه رژیم جمهوری اسلامی و تلاش برای رسیدن به دموکراسی و آزادی در ایران، به ناچار با به خطر افتادن جانمان مجبور به ترک کشورمان و پناهنده شدن در کشور ترکیه شده‌ایم.

ما دورانی در مقابله با وجود ظلم و نابرابری رژیم حاکم ایران در حق ملت‌مان، برای رسیدن به آزادی و دموکراسی برخاستیم؛ اکنون چندین سال از دریافت پاسخ قبولی درخواست پناهندگی ما، از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه می‌‌گذرد؛ اما در نهایت کم‌توجهی و تبعیض کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (یو.ان.اچ.سی.آر) جهت انتقال به کشور امن؛ با مشکلات معیشتی، روحی و به‌خصوص امنیتی فراوانی در ترکیه مواجه شده‌ایم.

با وجود درخواست‌های متعدد ما، تاکنون هیچ‌گونه تغییری در جهت انتقال ما به کشور امن سوم صورت نگرفتە است و گاهی نیز به ما ابلاغ شده که به دلیل سیاسی بودن پروندەهایمان، کشورهای پناهنده‌پذیر حاضر به پذیرش پرونده ما نمی‌باشند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در برخی موارد اظهار داشته است که کشورهای پناهنده‌پذیر بزرگی چون آمریکا، کانادا و استرالیا از پذیرش و انتقال شما به دلیل “تروریستی بودن احزاب سیاسی کُرد” امتناع می‌کنند. در این خصوص نامه‌ای از سوی سفارت کانادا که به گروهی از پناهندگان در مقابل رد پذیرش آنها در سال ٢٠١٠ نوشته شده، به پیوست این بیانیه منتشر می‌گردد.

گفتنی است احزاب سیاسی کُرد مورد اشاره، در طول ١۵ سال اخیر هیچ‌گونه فعالیت و مبارزه مسلحانه نداشته و ما بر این باور هستیم که دلیل ابراز شده نادرست و غیرمنصفانه است.

لازم به ذکر است در ماه‌های اخیر یکی از پناهندگان سیاسی کُرد ایرانی در ترکیه به نام رضا احمدی که با دریافت پاسخ قبولی یو.ان.اچ.سی.آر در سال ٢٠١١، چندین سال در حالت انتظار برای تعیین کشور سوم به‌سر برده بود؛ به دلیل فشارهای روحی و روانی، بیماری و وضعیت وخیم جسمی از یک سو و بی‌تفاوتی و عدم انتقال وی از جانب این کمیساریا از سوی دیگر، نهایتا در ابتدای سال ٢٠١۴ در شهر کاستامانو ترکیه دچار سکته قلبی شده و متاسفانه جان خود را از دست داد. این پناهنده سیاسی کُرد ایرانی با در دست داشتن قبولی، قربانی سیاست‌های تبعیض‌آمیز دست‌وپاگیر موجود شد.

ما امضاکنندگان این بیانیه بر این باور هستیم که این رویکرد تبعیض‌آمیز کاملا مغایر با اصول و قوانین حقوق بشری می‌باشد. اکنون پس از سال‌ها بلاتکلیفی و بی‌توجهی به درخواست‌های مکرر ما، تصمیم گرفتیم به عنوان آخرین امکان و راە باقی‌مانده، صدای خود را به وسیله اعلام تحصن در مقابل ساختمان اداری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارای ترکیه به گوش رسانه‌های گروهی، نهادها و سازمان‌های حقوق بشری، مدافعین حقوق بشر و مردم جهان برسانیم. خواسته‌های ما به شرح زیر می‌باشد:

١) رفع تبعیض در روند معرفی پناهندگان سیاسی کُرد به کشورهای پناهنده‌پذیر
٢) رفع تبعیض در روند پذیرش از سوی کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا
٣) انتقال هرچه سریع‌تر ٢٧ پناهنده سیاسی کُرد متحصن به کشور امن سوم
۴) پیگیری احزاب سیاسی کُرد در خصوص ادعای مطروحه از سوی کشورهای پناهنده‌پذیر

به همین منظور ما امضاکنندگان این بیانیه بدین‌وسیله اعلام می‌کنیم که از روز دوشنبه ١٧/٠٣/٢٠١۴ ساعت ١٠ صبح، در مقابل دفتر این کمیساریا تحصن نموده و تا حصول نتیجه به آن ادامه خواهیم داد. از فعالین و رسانه‌های گروهی و نهادهای حقوق بشری خواهشمندیم در خصوص پوشش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی یاریگر ما باشند.

امضاکنندگان:

١) علی خلیلی ٢) حسن عبدالله گورگ ٣) منصور فتحی ۴) مظهر فتحی ۵) حمزه حمزه‌ای ۶) بهنام لاجورد ٧) فرهاد رضایی ٨) مریم اعلانصب ٩) هژار ابراهیمی ١٠) فرهاد ناصری میرحصاری ١١) جمال منصور باوان ١٢) آزاد خضرنیا ١٣) کانی مصطفی‌زاده ١۴) آراس مرزبان ١۵) رضا عفیف‌پور ١۶) نیما بازاللهی ١٧) بهروز محمدزاده صوفیانی ١٨) سرور خالقی ١٩) هوشمند حعفری ٢٠) جمال خالدیان ٢١) عبدالله خلیل سرباز ٢٢) آرش موسی‌زاده جاندار ٢٣) داود مصطفی‌زاده ٢۴) سلیمان عبدی‌فر ٢۵) محمد کاکایی گچی قلعه‌سی ٢۶) محسن احمدی حاجی خوش ٢٧) سامان پورآمان

بیانیه فوق به سازمان‌های زیر ارسال گردید:

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد آنکارا
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین‌الملل
دیدبان حقوق بشر
احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران
کمپین بین‌الملی حقوق بشر در ایران
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
کانون مدافعان حقوق بشر
کمیته گزارشگران حقوق بشر
کمیته کُردهای مقیم آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
سفارت کانادا در ترکیه آنکارا
سفارت استرالیا در ترکیه آنکارا
سفارت آمریکا در ترکیه آنکارا


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d9%a2%d9%a7-%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%af%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%db%8c-%da%a9%d9%8f%d8%b1%d8%af%d9%90-%d8%a7%db%8c

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/03/بیانیه‌ی-٢٧-پناهنده‌ی-سیاسی-کُردِ-ایرانی-متحصن-در-ترکیه.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.