- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

به یاد ویدا حاجبی تبریزی، مبارز سخت کوش راه آزادی و عدالت

Posted By admin On اسفند ۲۶, ۱۳۹۵ @ ۶:۴۴ ب.ظ In اعلامیه ها | No Comments

[1]

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ویدا حاجبی تبریزی، یکی از زنان مبارز چپ و جنبش عدالت‌خواهی ایران در آستانۀ  زاد روز ۸۱ سالگی اش دُچار سکته مغزی شد و پس از سپری کردن یک روز در بیمارستان و در حالت کُما در پاریس چشم ازجهان فروبست.

ویدا حاجبی که در دهه ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته بود، با محافل چپ گرای این کشور آشنا شد و از همان زمان فعالیتهای سیاسی خود را آغاز کرد. وی پس از بیش از یک دهه مبارزه و فعالیت سیاسی در خارج ازکشور به ایران بازگشت و در مؤسسه «تحقیقات علوم اجتماعی» بخش پژوهش‌های عشایری و روستایی مشغول به پژوهش در روستاهای ایران شد.

وی که سالها در جنبش چپ ضدامپرالیست و عدالت خواه خارج از کشورمبارزه کرده بود، طبعا نمی‌توانست خود را از مبارزه رو به رشد جنبش چپ ایران دور نگهدارد. در سال ۱۳۵۱ ساواک وی را دستگیر کرد و پس از شکنجه های بسیار و تلاش برای وادار کردن وی به ندامت، به هفت سال زندان محکوم شد.

بدنبال گسترش انقلاب در سال ۱۳۵۷ و به همراه دیگر همبندان مبارزش از زندان آزاد شد و پس از آزادی به سازمان «چریکهای فدائی خلق ایران» پیوست. چندی بعد و در جریان اختلافات درونی سازمان فدائیان خلق ایران( اکثریت) به همراه جریان «جناح چپ» ازاین سازمان جدا شد. بدنبال تشدید سرکوب و فشار به نیروهای سیاسی در سال ۱۳۶۲ ناگزیر از ایران خارج شد و بار دیگر به فرانسه رفت . ویدا حاجبی دردوره دوم اقامتش در فرانسه، غیر ازحضور در فعالیتهای اعتراضی بر علیه حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی، فعالیتهای فرهنگی نیز داشت. وی علاوه بر همکاری در انتشار نشریه «آغازی نو»، دو کتاب به نام‌های «داد بیداد» که خاطرات او به همراه ۳۷ تن از همبندی‌هایش در زندانهای شاه است ، و پس از آن خاطرات خودش در کتاب «یادها» را منتشر کرده است.

ویدا حاجبی نادره زن مبارزی بود که تجربه های استثنائی و یگانه در مبارزات مردم ایران و آمریکای لاتین داشت . او در تمام عمر پُر ثمر خود به انسان و آرمانهای انسانی ارج گذاشت و علیه استبداد و برای ازادی انسان های تحت ستم مبارزه کرد. 

یاد و خاطره مبارزات او  و وفادرای اش به آرمانهای انسانی در راه  برقراری عدالت و آزادی همواره گرامی باد 

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۲۵اسفند ۱٣۹۵ - ۱۵ مارس ۲۰۱۷ 

 

 


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a8%d9%87-%db%8c%d8%a7%d8%af-%d9%88%db%8c%d8%af%d8%a7-%d8%ad%d8%a7%d8%ac%d8%a8%db%8c-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%b3%d8%ae%d8%aa-%da%a9%d9%88%d8%b4

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2017/03/Vidahajebi.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.