نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

به یاد ویدا حاجبی تبریزی، مبارز سخت کوش راه آزادی و عدالت

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ویدا حاجبی تبریزی، یکی از زنان مبارز چپ و جنبش عدالت‌خواهی ایران در آستانۀ  زاد روز ۸۱ سالگی اش دُچار سکته مغزی شد و پس از سپری کردن یک روز در بیمارستان و در حالت کُما در پاریس چشم ازجهان فروبست.

ویدا حاجبی که در دهه ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته بود، با محافل چپ گرای این کشور آشنا شد و از همان زمان فعالیتهای سیاسی خود را آغاز کرد. وی پس از بیش از یک دهه مبارزه و فعالیت سیاسی در خارج ازکشور به ایران بازگشت و در مؤسسه «تحقیقات علوم اجتماعی» بخش پژوهش‌های عشایری و روستایی مشغول به پژوهش در روستاهای ایران شد.

وی که سالها در جنبش چپ ضدامپرالیست و عدالت خواه خارج از کشورمبارزه کرده بود، طبعا نمی‌توانست خود را از مبارزه رو به رشد جنبش چپ ایران دور نگهدارد. در سال ۱۳۵۱ ساواک وی را دستگیر کرد و پس از شکنجه های بسیار و تلاش برای وادار کردن وی به ندامت، به هفت سال زندان محکوم شد.

بدنبال گسترش انقلاب در سال ۱۳۵۷ و به همراه دیگر همبندان مبارزش از زندان آزاد شد و پس از آزادی به سازمان «چریکهای فدائی خلق ایران» پیوست. چندی بعد و در جریان اختلافات درونی سازمان فدائیان خلق ایران( اکثریت) به همراه جریان «جناح چپ» ازاین سازمان جدا شد. بدنبال تشدید سرکوب و فشار به نیروهای سیاسی در سال ۱۳۶۲ ناگزیر از ایران خارج شد و بار دیگر به فرانسه رفت . ویدا حاجبی دردوره دوم اقامتش در فرانسه، غیر ازحضور در فعالیتهای اعتراضی بر علیه حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی، فعالیتهای فرهنگی نیز داشت. وی علاوه بر همکاری در انتشار نشریه «آغازی نو»، دو کتاب به نام‌های «داد بیداد» که خاطرات او به همراه ۳۷ تن از همبندی‌هایش در زندانهای شاه است ، و پس از آن خاطرات خودش در کتاب «یادها» را منتشر کرده است.

ویدا حاجبی نادره زن مبارزی بود که تجربه های استثنائی و یگانه در مبارزات مردم ایران و آمریکای لاتین داشت . او در تمام عمر پُر ثمر خود به انسان و آرمانهای انسانی ارج گذاشت و علیه استبداد و برای ازادی انسان های تحت ستم مبارزه کرد. 

یاد و خاطره مبارزات او  و وفادرای اش به آرمانهای انسانی در راه  برقراری عدالت و آزادی همواره گرامی باد 

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

۲۵اسفند ۱٣۹۵ - ۱۵ مارس ۲۰۱۷ 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>