نوشته شده در اجتماعی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت منصور کوشان / پیام کانون نویسندگان ایران

نویسنده ای که به آرمان و قلم خود متعهد باشد ، در هیچ شرایطی از پای نمی نشیند و قلم بر زمین نمی گذارد . منصور کوشان ، عضو کانون نویسندگان ایران ، نویسنده ،شاعر ، روزنامه نگار، پژوهشگر و هنرمندی از این دست بود . او بعد از ماجرای اتوبوس مرگ و قتل های زنجیره ای و بازداشت ها و تهدیدهای مکرر ، ناچار به ترک ایران و اقامت در نروژ شد . دوری از وطن و مشکلات زندگی در تبعید ، نه تنها او را از نوشتن و مبارزه در راه دفاع از آزادی اندیشه و بیان باز نداشت ، بلکه او بر دامنه ی فعالیت های هنری خود در زمینه ی ادبیات نمایشی و کارگردانی تئاتر افزود و چندین نمایشنامه از خود و نویسندگان جهان را به زبان نروژی ، با موفقیت به روی صحنه برد .

زنده یاد منصور کوشان در ایران نیز علاوه بر نویسندگی ، روزنامه نگاری ، مدیریت نشر و فعالیت های گوناگون هنری ، در عرصه ی فعالیت های اجتماعی و مبارزه با سانسور نیز حضوری جدی و مستمر داشت . وی در تدوین و انتشار متن ۱۳۴ نویسنده و شکل گیری جمع مشورتی نویسندگان نقشی تاثیر گذار داشت و یکی از اعضای اصلی هیئت تدارک و برگزاری مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران در دوره ی سوم فعالیت این کانون بود .

از منصور کوشان بیش از چهل اثر در زمینه ی رمان ، داستان کوتاه ، نمایشنامه ، شعر و پژوهش های ادبی و فرهنگی به یادگار مانده است . دریغ که بیماری و سپس مرگ مجال بیشتری به او نداد تا همچنان بنویسد و کارنامه اش را پربارتر سازد . کانون نویسندگان ایران یاد او را در نخستین سالگشت مرگش عزیز می دارد و بار دیگر ضایعه ی درگذشت او را به خانواده ، دوستان و دوستدارانش تسلیت می گوید . باشد که چراغ آثارش همیشه و همه جا بدرخشد .

کانون نویسندگان ایران
۲۴ بهمن ۱۳۹۳ (۱۳ فوریه ۲۰۱۵)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>