- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

به اختصار از برگزاری سمینار زنان ایرانی در آلمان

Posted By admin On اسفند ۷, ۱۳۹۵ @ ۱:۲۷ ب.ظ In زنان | No Comments

[1]انجمن زنان ایرانی پرتو با ۱۳ نفر عضو خود، ۴۱ امین سمینار زنان آلمان را از ۱۷ تا ۱۹ فوریه با ۱۳۰ نفر شرکت کننده  در «هاوس فریده» واقع در طبیعت زیبای حومه شهر هاتینگن آلمان برگزار کرد.

این تشکل زنان مجموعه ای تحت عنوان ” راهکارهای جنبش زنان علیه بنیادگرایی و راسیسم”در این سه روز ارائه کرد که تیتر وار و تاکیداتی نقل به مفهوم عبارت هستند از:

ـ گشایش سمینار و دلیل برگزاری این نوبت از سمینار برای اولین بار توسط “پرتو” از سوی مهشید پگاهی با مثال هایی عنوان شد که هرکاری آمادگی خود را می طلبد و بالاخره در شرایطی خاص و عزم بکار و تقبل مسوولیت، تحقق پیدا می کند.

ـ اعلام به چاپ رساندن و در معرض فروش قرار دادن مجموعه اسناد برگزاری سمینارهای فعالان زن آلمان در سه جلد و ۱۵۰۴ صفحه که سیمین نصیری با حمایت و دلگرمی های ناهید نصرت به طول دو سال، آن را به انجام رسانید. کاری که ازسویی مایه ی شعف کسانی است که تلاش کرده اند و از سوی دیگر قابل دسترسی و استفاده خواهد بود.

ـ اجرای یک برنامه فکاهی و نکته سنجِ دو نفر ازاعضای پرتو در باره ی بخشی از تدارکات این برنامه

ـ سخنرانی الهه امانی و شهلا شفیق و سپس برگزاری دو میزگرد با شرکت الهه صدر، ناهید نصرت، تکتم جهانگیری بعلاوه ی دو سخنران برنامه که به ترتیب به میز گردانی اقدس شعبانی و مهشید پگاهی انجام گرفت. این برنامه شامل تاریخچه ی مهاجرت و تبعیدیان، شکل گیری جنسی آن و سپس دشوارهایی که متعاقبا برای مهاجران و تبعیدیان و کشور میزبان بدلیل رشد اسلام سیاسی و همچنین بحران روبه رشد جامعه ی سرمایه داری توام بوده اند.

مطرح شدند که:

ابتدا مهاجرت و تبعید از مرد سفید شروع شد که از کشوراتحاد شوروی سابق و از یهودی ستیزی گریز داشتند. اگرچه درصد غالب تبعیدیان و مهاجران را بیشتر مردان تشکیل می دادند اما ایده مهاجرت طبق تحقیقات موجود از سوی زنان بوده است. البته روند مردانه بودن آن بتدریج رو به کاهش است.

سپس قانون پناهندگی و مهاجرت شامل حال افراد و گروه های سیاسی، اجتماعی، مذهبی بوده است که از طرف حکومداران مورد تعقیب و غضب بوده اند، ولی در خصوص زنان و مشکلات ویژه ی آنها از جمله خشونت خانگی قوانین مشخصی موجود نیستند. حتی در مورد همجنسگرایی و ختنه زنان هم محدودیت هایی در امر پناهندگی مثل کشور آلمان وجود دارد.

زمانیکه مذهب از حالت وجدانی و معنویت خارج می شود و برای اداره زندگی فردی، اجتماعی و کشوری بکار می رود رشد و گسترش ایدئولوژی سازی از مذهب در شرف تکوین است. این مهم در کشورهای خاورمیانه اسلام سیاسی است که به علت هویت پدر سالارخود در خدمت نظام های زورمدار و دیکتاتوری حاکم است. اسلامیسم بتدریج دستاوردهها و قانون های سکولار موجود را مورد حمله قرار می دهد که از جمله ی آن آزادی های جنسیتی و حقوق جنسی است.

موضوعی که بیش از هر چیز مورد تاکید بود اینکه در هر جامعه ای در مبارزه با سکسیسم و مرد سالاری، زنان همیشه سرموضع خود هستند و در هیج مقطعی در مقابله با تبعیض گران از خواست های خود عدول نمی کنند. البته نیز که هرجا نابرابری و تبعیض علیه حقوق گروه های مختلف نژادی، مذهبی و گرایشات جنسی، .. موجود است، زنان هم قطعا و بدون تردید آنجا پشت به پشت ایستاده اند و آن را به چالش می کشند. در این ارتباط بطور مثال اشاره به مبارزه با نظرات سکسیستی و تبعیض علیه مسلمانان توسط ترامپ شد، فردی که بطور مشخص دولغتِ تروریست و مهاجر (مسلمان) را یکی می گیرد، مدِ نظر بود. برخی زنان در تظاهرات ها در همبستگی با زنان مسلمان برغم عدم اعتقاد شخصی اقدام به سر کردن روسری بدون توجه به جوانب سیاسی دیگرِ آن، کرده بودند.

بطور کلی سرمایه داری جهانی که خود سیستمی شکل گرفته برپایه ی هیرارشی و سرکوب است از جهت هویتی مخالقتی با حجاب ایدئولوژیک که از دریچه ی فلسفی بر پایه ی مردسالاری و کاهش زنان به ابزار جنسی و حفظ خود در برابر نگاه مردان است، ندارد. از سوی دیگر زنان در کشور ایران بطول عمر حکومت هر روزه بخاطر حجاب اجباری بازداشت، تحقیر، توهین و جریمه ی نقدی متحمل شده و مجرم شناخته شده اند و بهای سنگینی را در این رابطه از نظر روانی، جسمی و مادی  تاهم اکنون پرداخته اند. این موضوع مورد توجه نیروهای دمکراتیک و مترقی کشورهای میزبان مثل آلمان و غیره بعلت کم کاری ما و کم اطلاعی آنها ازچنین سرکوب هایی  قرار نگرفته و پنهان مانده است، با این تصور غلط که حجاب در ایران موضوع فرهنگی است نه اجباری. به همین دلیل برروی سیاست دولت های خود در عرصه خارجی هنگام مراودات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اثرگذار نیستند از این جنبه زنان سیاست مدار کشورها مثل آلمان و سوئد به خواست های دیکتاتوری حکومت ایران  نیز صرف نظر از منافع خود، کم توجه هستند.

در عرصه داخلی اشاره به فرمان و اعمال سیاست حجاب اجباری در ایران در سال ۵۷ بود که زنان مستقیم وغیر مستقیم مجبور به پذیرفتن سیاست حجاب اجباری شدند که مبادا در کنار سلطنت طلب ها و عوامل آنها قرار بگیرند.

ذکر شد که در دولت سوئد فروش اسلحه، بخش قابل توجهی از صادرات این کشور را تشکیل می دهد. بالطبع خلع سلاح همگانی را به تعویق می اندازد و مخاطره انگیز برای صلح است. چنین عواقبی با سیاست فمینیستها همخوانی ندارد.

نیز به کشور فرانسه اشاره شد که کشوری با قانون جدایی دین از حکومت و برابری برای همه مذاهب برغم همه ی مشکلاتی که با آن روبرو است در خصوص حقوق کودکان در رابطه با خانواده های مهاجر عقب نشینی نمی کند. در حالیکه کشور آلمان هم سطح با کشور فرانسه از نظر لائیسته نیست، به همین دلیل کم توان در دفاع از حقوق کامل کودکان و زنان مهاجر است.

همچنین در تذکری از خرابی محیط زیست در خوزستان در ایران و به هدر رفتن منابع طبیعی و قربانی شدن حیات و طبیعت در برابر کسب قدرت و ثروت، مانع هایی از برای برابری جنسیتی گفته شد.

قسمت دیگری از این سمینار را بخش های مختلف و متنوع هنری تشکیل می داد: تکنوازی سنتور سیما عسگری، برنامه  کمدی ـ سیاسی شادی امین در خصوص نگاههای غیر بشری و کم اطلاع حکومتیان و حتی متخصصان امر در باره افراد و رابطه ی همجنسگرا ها و  دگرجنسگراها، تک خوانی کر تکتم مصلحی و ارائه ای از برنامه گروه کر و اجرای دو ترانه از خواننده جوانی که به دلیل ممنوعیت آواز زنان در ایران بطور زیر زمینی کار می کرده است. در پایانِ بخش هنری، دیسکوی زنان قرار داشت.

آخرین قسمت برنامه تشویق و قدردانی از برگزارکنندگان برای کیفیت برنامه ها و گشاده رویی تمام وقت اعضای کمیته برگزاری در طول سه روز بود. پیشنهاد شد که بر بردباری و مدارای بیشتری در برابر چند صدایی بودن خود بیافزاییم که مبادا افرادی  از گفتن نظرات خود هراس به دل راه دهند. انتقاد در خصوص حذف گروه های کاری بود.

در پایان برنامه فعالان زنان هانوفر اعلام کردند که برگزاری برنامه سمینار آینده در فوریه سال ۲۰۱۸ را بعهده می گیرند.

آذین ـ ۶ اسفند  ۱۳۹۵

برگرفته از : سایت ما زنان


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2017/02/Seminar-17-2.png

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.