نوشته شده در اخبار توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

بنزین سوژه کهنه و جذاب هدفمندی

چهارشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۱
اقتصاد -روزنامه ملت

برخی منابع آگاه قیمت جدید بنزین را بین لیتری ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان برآورد می‌کنند فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کم‌کم از آب بیرون می‌آید تا در هر مرحله قسمتی از آن برای مردم عیان شود. پس گندم که احتمالا به‌زودی گران می‌شود و بنزین هواپیما که ۷۴۳ تومان گران شد حالا سخن از بنزین خودرو است. بر این اساس با آزادسازی کامل قیمت بنزین، قیمت عرضه این فرآورده نفتی بر اساس انواع آن و همچنین نرخ‌های متفاوت دلار می‌تواند بین۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر نوسان کند.

قیمت سوخت همه را غافلگیر می‌کند
یک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس از افزایش قیمت بنزین به حداکثر رقم در نظر گرفته شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: «قیمت بنزین آزاد به گونه‌ای تغییر می‌کند که در فاز سوم هدفمندی نیازی به تغییر آن وجود نخواهد داشت.» در قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوئیل باید در پایان زمان ۵ ساله اجرای این قانون به ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس برسد.
بر این اساس در اسفندماه سال گذشته قیمت بنزین معمولی و سوپر فوب خلیج‌فارس به ترتیب ۱۰۳۲ و ۱۱۳۵ دلار در هر تن بوده است که قیمت هر لیتر از این فرآورده‌ها در اسفند ماه سال گذشته به ترتیب ۷۶ و ۸۴ سنت محاسبه می‌شود. بر پایه این گزارش با احتساب قیمت ۱۹۰۰ تومان برای دلار آزاد، قیمت هر لیتر بنزین معمولی بر اساس قیمت‌های فوب خلیج فارس به ۱۴۵۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین سوپر نیز به نزدیک ۱۶۰۰ تومان بالغ خواهد شد.
بر این اساس با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارایه بنزین در داخل کشور بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، با احتساب دلار به قیمت آزاد، قیمت بنزین معمولی به ۱۳۸۰ تومان و قیمت بنزین سوپر حدودا ۱۵۱۰ تومان بالغ خواهد شد.

دلار ۱۲۲۶ تومانی یا آزاد
در عین حال با احتساب دلار به قیمت رسمی ۱۲۲۶ تومانی، قیمت بنزین سوپر و معمولی بر اساس قیمت‌های فوب به ترتیب به ۹۳۶ و ۱۰۳۰ تومان محاسبه می‌شود. بر این اساس بر مبنای نرخ رسمی دلار با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارایه بنزین در داخل کشور، قیمت بنزین معمولی ۸۹۰ تومان و قیمت بنزین سوپر ۹۸۰ تومان محاسبه می‌شود.
قیمت روز بنزین سوپر در فوب خلیج فارس ۱۱۶۰ دلار در هر تن اعلام شده است که ۲ درصد رشد را نسبت به قیمت‌های اسفندماه نشان می‌دهد. بر این اساس با آزادسازی کامل قیمت بنزین، قیمت عرضه این فرآورده نفتی بر اساس انواع آن و همچنین نرخ‌های متفاوت دلار می‌تواند بین۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر نوسان کند.
روز گذشته قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از ارایه سناریوهای مختلف بنزینی به احمدی‌نژاد خبر داد و اعلام کرد: شخص رئیس دولت تغییرات جدید بنزینی را تعیین می‌کند، ضمن این‌که افزایش قیمت بنزین به ۱۰۰۰ تومان یکی از این سناریوهاست. عبدالله جلالی در گفت‌وگو با مهر درباره قیمت بنزین در فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، گفت:
سناریوهای نهایی قیمتی و غیر قیمتی بنزین نه در ستاد حمل و نقل و سوخت بلکه در ستاد هدفمندی یارانه‌ها نهایی می‌شود. قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اعلام این‌که در حال حاضر هیچ سناریو و قیمتی برای اجرا در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نهایی نشده است، تصریح کرد:
اخیرا با تکمیل مطالعات کارشناسی شده، تمامی سناریوها برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار رئیس‌جمهور قرار گرفته است. این مقام مسئول با اعلام این‌که سناریوی نهایی قیمت و نحوه اجرای این فرآورده نفتی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط شخص رئیس‌جمهور تعیین می‌شود، اظهار داشت: همچنین زمان اجرای تغییرات جدید بنزین هم توسط رئیس‌جمهور به دستگاه‌های مختلف دولتی اعلام می‌شود.
وی در پاسخ به این سئوال مهر که آیا افزایش قیمت بنزین به ۱۰۰۰ تومان یکی از گزینه‌ها در فاز دوم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها است؟ بیان کرد: افزایش قیمت بنزین به ۱۰۰۰ تومان هم یکی از این گزینه‌هاست اما هنوز نهایی نشده است. جلالی همچنین درباره احتمال حذف نظام سهمیه‌بندی بنزین هم توضیح داد:
حذف سهمیه‌بندی یا عرضه بنزین تک‌نرخی هم در قالب سناریوهای جداگانه‌ای به احمدی‌نژاد ارایه شده است. به گفته این مقام مسئول، هر گونه تغییرات جدید قیمتی و نحوه عرضه بنزین در فاز دوم هدفمندی به‌طور گسترده توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و ستاد هدفمندی یارانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

بنزین ۱۰۰ تومانی خودروهایی که وجود ندارند
روز گذشته همچنین رئیس اتحادیه جایگاهداران تاکید کرد: بخشی از بنزین ۱۰۰ تومانی که همچنان در کارت‌های سوخت وجود دارد مربوط به خودروهایی است که وجود خارجی ندارند چرا که در زمان مفقود شدن کارت‌های سوخت، نه تنها کارت‌های مربوطه توسط صاحب خودرو ابطال نمی‌شد بلکه بنا به درخواست مالک خودرو کارت‌های جدید وارد چرخه مصرف می‌شد.
بیژن حاج محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاهداران در گفت‌وگو با ایلنا گفت: در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی و حدود ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین ۱۰۰ تومانی در جایگاه‌ها عرضه می‌شود. به گفته وی با توجه به برنامه‌هایی که ممکن است دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی و در قیمت حامل‌های انرژی در پیش بگیرد
به نظر می‌رسد که بهتر باشد ابتدا تکلیف توزیع بنزین با قیمت‌های ۱۰۰ و ۴۰۰ تومانی مشخص شود. وی معتقد است باید در صورت آغاز توزیع بنزین با قیمت‌های بالا‌تر از ۷۰۰ تومان، بنزین‌های ۱۰۰ و ۴۰۰ تومانی مدتی برای مصرف داشته باشند و به نوعی تعیین تکلیف شوند. وی ادامه داد: برای نزدیک شدن قیمت بنزین به قیمت‌های جهانی باید بعد از آزاد شدن قیمت، سهمیه‌ها حذف شود تا قیمت بنزین در داخل نزدیک فوب خلیج‌فارس شود.
غیرقانونی است
این پیش‌بینی‌ها در حالی شکل می‌گیرد که اگر دولت بخواهد به یک‌باره قیمت بنزین را آزاد کند به‌طور قطع با مخالفت مجلس روبه‌رو می‌شود اما رویکرد غلط مجلس در اجرای فاز اول و باز گذاشتن دست دولت برای اجرای هر آنچه دوست دارد کار را به جایی رسانده که امروز دولت با خیالی آسوده در پی اجرای فاز دوم بدون هماهنگی با مجلس است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>