- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

بدهی سنگین قبوض آب و برق و گاز مدارس بر دوش مردم!

Posted By admin On شهریور ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۸:۳۱ ق.ظ In اجتماعی | No Comments

[1]حقوق معلم و کارگر – نبی الله باستان فارسانی

این روزها همه ی خانواده ها درگیر آماده کردن فرزندان خود برای آغاز سال تحصیلی جدید هستند. خیلی ها حتی در تهیه ی یک نوشت افزار ساده هم در تنگنا هستند. مواردی چون لباس فرم و کیف و کفش و… که دیگر جای خود دارد.

موضوع شهریه های مدارس هم که مثل هرسال با دوگانگی میان حرف و عمل مسئولین مواجه است. بخشنامه های متعدد و مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی سخن از ممنوعیت دریافت هرگونه شهریه به میان می آورند ولی از طرفی دیگر مدارس مجاز به دریافت شهریه فعالیت های فوق برنامه می شوند! جالب است که هیچ مدرسه ای هم نداریم که فعالیت فوق برنامه نداشته باشد. چرا که تمامی فعالیت های فرهنگی – پرورشی در قالب فوق برنامه گنجانده می شوند.

اما در این میان شاید کمتر کسی به موضوع قبوض آب و برق و گاز و تلفن مدارس توجه چندانی داشته باشد. هزینه هایی که پیش از این از محل سرانه های مدارس پرداخت می شد ولی مدتی است که با کسری بودجه و بی نظمی در پرداخت سرانه های مدارس که آن هم به صورت ناقص واریز می شود، دولت زیر بار این هزینه ها نرفته است و مبالغ میلیونی و هنگفتی به عنوان بدهی بر دوش مدارس باقی گذارده است.

زمانی اعلام کردند که مدارس معاف از پرداخت قبوض هستند؛ زمانی دیگر گفتند پرداخت این قبوض بر عهده مدارس است. اخیرا هم گفته اند که مدارس فعلا از پرداخت قبوض خودداری کنند.

اما شرکت های خصوصی آب و برق و گاز و مخابرات زیر بار این ناهماهنگی ها نرفته و درست در آستانه بازگشایی مدارس، اقدام به قطع کردن انشعابات آنها می نمایند. همین دیروز بود که مدیر مدرسه ی ما با خواهش و التماس مهلت چند روزه ای برای پرداخت قبض پنج میلیون تومانی آب گرفت و انشعاب مدرسه را مجددا وصل کرد. قبض برق مدرسه ما هم که یک هنرستان کاردانش بوده و مصرف بالای برق در کارگاه ها دارد از مرز ده میلیون تومان گذشته است.

مدیران مدارس در این وضعیت چاره ای ندارند جز این که دست به سوی اولیای دانش آموزان دراز کنند. پدر و مادرانی که بیشترشان زیر بار هزینه های روزمره زندگی خود نیز کمر خم کرده اند.

ای کاش مسئولین ما به جای هزینه های بی مورد و حاشیه ای طرح هایی که پس از مدتی با شکست مواجه می شوند، به آموزش و پرورش که زیربنای تمام امور مملکت است توجه جدی داشته باشند و اصل سوم قانون اساسی را هم پیش چشم خود آورده، به جای خصوصی سازی، آموزش و پرورش رایگان را که حق همه ملت ایران است به طور کامل اجرایی کنند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a8%d8%af%d9%87%db%8c-%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c%d9%86-%d9%82%d8%a8%d9%88%d8%b6-%d8%a2%d8%a8-%d9%88-%d8%a8%d8%b1%d9%82-%d9%88-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b1-%d8%af

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2015/09/لضخ.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.