نوشته شده در بین المللی توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

این می تواند بزرگترین شانس چین باشد

پروفسور تاریخ دانشگاه هاروارد اعتقاد دارد که بیروزی ترامب زمینه ساز تسلط چین بر آسیا خواهد بود

پروفسور از دانشگاه هاروارد است  Odd Arne Westad                  

روابط  بین چین و آمریکا با رییس جمهور شدن ترامپ می تواند بدتر شود، اما بروفسور تاریخ «اود  آرنه وستاد» معتقد است که ترامب چین را قوی تر خواهد کرد..

,وقتی اود آرنه وستاد در سال ۱۹۷۹ به عنوان دانشجو وارد چین شد، با یک کشور عجیبی روبرو شد فقر،هرج و مرج سیاسی،  زبان و فرهنگ بیاد جوان نوزده ساله آورد که خیلی با خانه در نروژ فاصله دارد. اما چیزی  که خیلی روی او تاثیر گذاشت ترس میان مردم بود. چینی ها از تجمع می ترسیدند، ترس داشتند که در باره سیاست صحبت کنند و بیش از هر چیزی از خارجی ها می ترسیدند..

در سال ۲۰۱۶ دیگر هیچ کدام از این چیزها  واقعیت نداشت. اکنون چین بزرگترین اقتصاد جهان و یک قدرت بزرگ تکنولوزی و نظامی را دارد. چینی ها امروز کمتر از دنیا می ترسند بلکه دنیا از چین می ترسد..

تحولات چین

اود آرنه وستاد  ۵۶ ساله، بروفسور تاریخ در دانشگاه هاروارد و یکی ازچهره های شناخته  شده جهانی در زمینه رابطه  چین وسایر کشور های جهان است..

اود آرنه وستاد می گوید: تحولات چین روایت بزرگ امروز است ، و این تحولات فقط بیانگر رشد اقتصادی نیست، بلکه نشانگر این است  که چین نسبتا جامعه ای باز تر و آزادتر شده است..

بیروزی ترامب در انتخابات نوامبر یاد آور  روایتی است که بسیاری آن را دوست ندارند. “خطر چین” که یکی از مهمترین انگیزهای  ترامب در انتخابات  سات ۲۰۱۶ بود و پس از انتخابات هم همین خط را ادامه داد..

تماس تلفنی ترامپ با رییس جمهوری تایوان هشداری بود برای امکان قطع  سیاست موسوم به ” سیاست چین واحد” که پایه و اساس رابطه دولت آمریکا با دولت چین از سال ۱۹۷۹ بوده است..

در آخرین روزهای سال ۲۰۱۶ ترامپ رییس جمهور منتخب، پتر ناورو که یک اقتصاد دان است را به عنوان مسئول موسسات اقتصادی  معرفی کرد. پترو ناورو به عنوان منتقد چین شناخته شده است و چندین کتاب در باره چین نوشته مانند “کتاب جنگ با چین در پیش است” . وستاد در کتابش ” امپراطوری سرکش : رابطه چین و دنیا  از سال ۱۷۵۰ تا کنون”  اینطور استدلال می کند که به هیچ وجه روشن نیست که چین  همان سیاست های پیشین را ادامه می دهد. او می نویسد که بسیار محتمل است  چین همزمان با رشد سریع اقتصادی و نظامی روش های تهاجمی تری را نیز در پیش گیرد. و همچنین قابل تصور خواهد بود که چین همچنان سیاست خارجی خود را بر اساس همکاری و تجارت دو جانبه ادامه دهد..

ما مطمئن نیستیم ولی این را می دانیم  که روایط  سیاسی بین چین و آمریکا  تاثیرتعیین کننده بر سیاست های آتی دولت چین در آینده خواهد داشت..

اود آرنه وستاد تاکید میکند که  به نفع ترامپ نخواهد بود که روابط بین چین و آمریکا متشنج شود، حتا اگر هیلری کلینتون در انتخابات نوامبر برنده می شد احتمالا آمریکا یک خط سیاسی سخت تری را در رابطه با چین در پیش می گرفت. این ذهنیت  در میان آمریکاییان ها  وجود دارد که تضعیف موقعیت  آمریکا در جهان ناشی از رشد  چین است  این ذهنیت در میان آنها قابل درک است..

اقتصاد دانهایی مانند دیوید آرتور، دیوید دورن و گوردن هانس در کتابهایشان نشان داده اند که به همان اندازه که واردات آمریکا از چین افزایش یافته میزان اشتغال در صنایع آمریکا از سال ۱۹۸۰ تا کنون با همان سرعت سقوط کرده است .

اود آرنه وستاد معتقد است که سیاست های مقابله جویانه ترامپ  علیه چین  باعث تضعیف اقتصادی چین  در زمان ریاست جمهوری اش نخواهد شد.  ترامپ می تواند در ارتباط تجاری چین با آمریکا مشکل ایجاد کند ولی همزمان چین امکانات زیادی برایش وجود دارد که بتواند خودش را به عنوان یک قدرت بالنده اقتصادی در شرق آسیا تثبیت کند..

لحظه بزرگ برای چین: رییس جمهور منتخب آمریکا پیشاپیش اعلام کرده است که آمریکا قرارداد همکاری اقتصادی کشورهای حوزه اقیانوس آرام را تایید نخواهد کرد و چندین بار اعلام کرده است که کشورهای ژاپن و کره جنوبی دیگر نمی توانند سیاست امنیتی شان را با اتکا به نیروی نظامی آمریکا پایه گذاری کنند. ترامپ هشدار داده بود  که این کشورها ( ژاپن و کره جنوبی) برای تقویت نیروی دفاعی خود بهتر است  سلاح اتمی خود را داشته باشند. هرچند که او بعدا اظهاراتش را پس گرفت ..

 ترامپ  بنوعی عقب نشینی آمریکا از اروپا و شرق آسیا را اعلام کرد. و این بدین  معناست که چین این امکان را پیدا خواهد کرد که یک سیستم تجاری منطقه ای در شرق آسیا ایجاد کند که  چینی بیشتر ها به این سیاست علاقه مند هستند تا قرارداد اقتصادی کشودهای حوزه اقیانوس آرام ( پ ت ت)..

اود آرنه وستاد در کتابش “امپراتوری سرکش” این ایده را که افزایش قدرت سیاسی ضرورتا  به قبول مسئولیت در قبال نظم بین المللی منجر می گردد را به چالش می گیرد. در چند ده سال گذشته  قدرت مانور سیاسی  چین خیلی افزایش داشته است. ولی این کشور تلاش زیادی در جهت تغییر قوانین بازی در سطح سیاست بین المللی نکرده است، و بر عکس آن چین نظم  وقوانین بین المللی که بوسیله آمریکا و انگلیس بوجود آمده پذیرفته است..

 شرایط کنونی یاد آور روزهای پایانی جنگ جهانی اول برای آمریکائی هاست، آمریکاییان که به لحاظ نظامی و اقتصادی قدرتمندترین کشور جهان بودند، اما آنان تمایلی به شرکت و همکاری در رابطه با قوانین بین المللی از خود  نشان ندادند.

اود آرنه  وستاد می گوید: بسیاری در چین اعتقاد دارند که چین به آنچنان نقطه اوجی رسیده که  بزرگترین امکان برایش فراهم شده که در صورتیکه دانالد ترامپ واقعا  در رابطه با عقب نشینی های اعلام شده  جدی باشد، چین می تواند یک نقش کاملا جدیدی در سیاست جهانی بازی کند.

چین می تواند قدرت مساط در شرق و جنوب شرقی آسیا باشد. و این مسئله وظایف زیادی را در مقابل چین قرار خواهد داد، و در نتیجه این احتمال و امکان وجود دارد که در گیری هایی  با ژاپن در جنوب دریای چین بوجود آید که به خودی خود مسئله ساده ای برای چین نخواهد بود. .

اود آرنه وستاد در پاسخ به این پرسش که آیا شواهدی وجود دارد  که ترامپ افزایش قدرت چین در آسیا را که به ضرره منافع آمریکا ست را بپذیرد؟ پاسخ می دهد:

ترامپ شیفتگی باور نکردنی به ” شخصیت های سیاسی قدرت مدار” دارد، چیزی که باعث ترس مردم از این سیاست می گردد آن است که وی میل دارد که سیاست خارجی ایالات متحد آمریکا را بر اساس روابط شخصی پایه گذاری کند. شاید بشود بنا بر این محتمل است که ترامپ با رئیس جمهوری های روسیه و چین به توافقاتی رسیده و منافع همدیگر را محترم بشمارند. یک چنین سناریویی یادآور توافق موسوم به ” توافق درصدی “بین استالین و چرچیل در کنفراس چهارم مسکو در سال ۱۹۴۴ می باشد . پیمانی  که در اصل ایده چرچیل بود که بر طبق آن  انگلیسی ها پذیرفتند  که اتحاد جماهیر شوروی پس از پایان جنگ، در حوزه منافع و علاقیشان  به طور خاص در مجارستا ن، بلغارستان و رومانی دستشان باز باشد. و در عوض استالین باید از منافعش در یونان چشم پوشی کند تا انگلیسی ها بتوانند در آنجا مسلط  باشند..

اود آرنه وستاد می گوید: من جزو کسانی هستم که اعتقاد دارند  که راه حل مشابه راه حل خیلی بدی نخواهد بود اگر این رهبران بتوانند به آنچنان راه حل واحدی برسند مبنی بر اینکه دیگر در آینده شاهد فجایعی مانند افغانستان و عراق نباشیم.

اما  مشکل این است که این چنین راه حلی با سنت سیاست خارجی آمریکایی ها فاصله زیادی دارد. زیرا که تصور اجرای چنین سیاستی هم برای مردم آمریکا و هم کنگره آمریکا بسیار عجیب و ناپذیرفتنی خواه بود چرا که این بدین معنا خواهد بود که آمریکا از نقش محوریش در سیاست جهانی چشم پوشی کند.

دقیقا به دلیل سیاست هرج و مرج طلبانه ترامپ که در تضاد آشکار با سنت سیاسی آمریکا است، این حتمال وجود دارد که در دور زمامداری چهارساله اش مورد استیضاح قرار گیرد.

وی می افزاید: من به  استیضاح به صورت یک احتمال واقعی می نگرم، زیرا که دوام آوردن در  سیستم سیاسی آمریکا بدون پشتیبانی از یکی از احزاب صاحب قدرت بسیار سخت است بویژه اینکه بسیاری در حزب جمهوریخواه اعتقاد دارند که وی رئیس جمهور نامشروع بوده که حزب را در جهت منافع شخصی اش به تصرف در آورده است..

ترجمه بر گرفته از یک روزنامه چپگرای نروژ به عنوان ( مبارزه طبقاتی ) است. که در تاریخ ۳۱٫۱۲٫۲۰۱۶ به چاپ رسیده است. متن اصلی به زبان نروژی است

 نویسنده مقاله Lars U.Larsen Vegstein

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>