- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

ایالت متحده آمریکا خالق گروهای تروریستی القاعده و دولت اسلامی ( داعش ) است

Posted By admin On اسفند ۵, ۱۳۹۵ @ ۱:۰۰ ب.ظ In بین المللی | No Comments

در ارتباط با حملات تروریستی و کشتار جمعی که بوسیله دولت اسلامی و القاعد انجام شده، می بایستی این سئوال مطرح می شد که: کدام دولت ها از گروه های تروزیستی  القاعده و دولت اسلامی حمایت مالی میکنند؟

دولت اسلامی هم مانند القاعده دست پروده ( دست ساخته) دولت آمریکاست، ابزاری  برای ایجاد وحشت - تسخیر و تقسیم نفت خاورمیانه و مقابله با نفوذ رو به رشد ایران در منطقه است. این حقیقت که دولت ایالات متحده آمریکا سابقه طولانی در حمایت از گروه های تروریستی دارد باعث شگفتی فقط کسانی می شود که فقط اخبار تلویزیون را نگاه می کنند و از واقعیت بی خبرند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA اولین بار در دوران جنگ سرد با نیروهای افراطی اسلامی متحد شد. در آن زمان، دید آمریکا به جهان نسبتا سا ده بود: در یک سو، اتحاد جماهیر شوروی و ناسیونالیسم جهان سومی که آمریکا آن را به عنوان ابزاری در دست اتحاد جماهیر شوروی بحساب می آورد، و از دیگر سو کشورهای غربی و نیروهای افراطی اسلامی که آنان را بعنوان متحدین خود در میارزه علیه اتحاد جماهیر شوروی بحساب می آورد.

مدیر آژانس امنیت ملی در دوران رونالد ریگان، ژنرال ویلیام اودوم اخیرا اظهار کرد: به هر حال دولت آمریکا مدت طولانی از تروریسم استفاده کرده است. در سال ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ دولت اتحاد متحده آمریکا در مجلس سنا سعی به تصویب رساندن قانونی بر علیه انواع تروریسم کرد- به هر شکلی که بوجود آمده باشند، اما قانونگذاران گفتند که این نقض قوانین آمریکاست.

طی سالهای دهه ۱۹۷۰  سازمان CIA آمریکا از اخوان المسلمین در مصر با دو هدف استفاده کرد، هم برای خنثی سازی گسترش نفوذ اتحاد جماهیر شوروی و جلو گیری از اشاعه ایدئو لوژی مارکسیسم در میان اعراب بود. ایالات متحده آمریکا هم چنین از گروه اسلامی ساراکات در کشور اندونزی بر علیه سوکارنو ، و همچنین از گروه تروریستی جماعت اسلامی بر علیه ذولفقار علی بوتو در پاکستان حمایت کرد. در نهایت نوبت به  القاعده می رسد.

ما نباید فراموش کنیم، که  CIAبن لادین و سازما نش را در سال ۱۹۸۰ بوجود آورد ( مانند مادر با شیر خودش تغذیه اش کرد). وزیر خارجه پیشین انگلیس ، رابین کوک ، در مجلس عوام انگلیس گفت که بدون تردید القاعده محصول سرویس های امنیتی غرب بود. آقای کوک توضیح داد که الفاعده در زبان عربی به معنیاساس و پایهمی باشد، پایگاهی که از هزاران نیروهای افراطی اسلامی که توسط CIAآموزش داده شده بودند و با حمایت مالی عربستان سعودی بمنظور شکست  دادن اتحاد حماهیر شوروی در افغانستان سازماندهی شده بوند.

رابطه آمریکا و القاعده همیشه توام با عشق و تنفر بوده است. بستگی به این داشت که اگر بخصوص گروه تروریستی القاعده بیشتر منافع آمریکا در منطقه را دنبال می کرد یا نه، وزارت امور خارجه آمریکا  هم بودجه و هم اهداف گروه های تروریستی را به شدت دنبال میکرد، علیرغم اینکه مسئولین وزارت امور خارجه این ادعا ها ( حمایت و استفاده از نیروهای افراطی اسلامی )را تکذیب میکردند، ولی مدارک نشان میدهد که این گروههای تروریستی آگاهانه به عنوان سلاح سیاست خارجی مورد بهره برداری قرار می گرفتند. اخیرا  دولت اسلامی با حرکات شنیع خود، بریدن سر روزنامه نگاران آمریکایی افکار عمومی جهان را متوجه خود کرده است. در حال حاضر این گروه تروریستی یک منطقه ای به وسعت کشور انگلیس را تحت کنترل خود دارد.

بمنظور درک بهتر اینکه چرا دولت اسلامی به این سرعت رشد کرده است، می بایستی نگاهی به گذشته و ریشه آمریکایی این سازمان بیندازیم. اشغال نظامی عراق در سال ۲۰۰۳ بوسیله آمریکا، باعث بوجود آوردن شرایط مناسبی برای ریشه گرفتن گروهها ی سنی رادیکال ، مانند دولت اسلامی در عراق شد. اقدام نابخردانه آمریکا ، ماشین دولتی سکولار صدام حسین را نابود و یک دولت مسلط شیعه را جایگزین آن نمود . اشغال عراق بوسیله آمریکا باعث بیکار شدن شماری زیادی در مناطق سنی نشین شد، با امتناع از ارائه خدمات اجتماعی و بستن کارخانه ها و با این امید واهی که دست معجزه گر بازار آزاد کار بوجود خواهد آورد. صد هاهزار نفر از طبقه کارگر سنی در رژیم شعیه مورد حمایت آمریکا کار خود را از دست دادند. بر خلاف سفید پوستان آفریکای جنوبی که بعد از تغییر رژیم اجازه پیداکرده بودند که تمام اموالشان را نگهدارند. طبقه مرفه سنی بطور سیستماتیک هم اموالشان مصادره شد و هم نفوذ سیاسی شان را از دست دادند.

آمریکا بجای انجام اقداماتی در جهت انسجام و یکپارچگی عناصر مختلف مذهبی در عراق، با سیاستش باعث تشدید اختلافات فرقه ای شد که این خودمنجر به زمینه مناسبی برای نارضایتی اهل سنت ، و  شکل گیری القاعده در عراق شد.

دولت اسلامی عراق و سوریه ( داعش ) از نامی متفاوت استفاده می کرد: القاعده در عراق. بعد از سال ۲۰۱۰ این گروه بیشتر تمرکز و تلاشش در سوریه بود.

اساسا سه جنگ در سوریه جریان دارد : نخستین جنگ بین دولت و شورشییان ، و جنگ دوم بین ایران و عربستان سعودی، و در نهایت جنگ دیگر بین آمریکا و روسیه است. این جنگ سوم ، جنگ سرد نوینکه باعث شد تصمیم گیرندگان سیاست خارجی  آمریکا دست به ریسک مسلح کردن شورشیان اسلامی در سوریه بزنند. زیرا که رئیس جمهور سوریه، بشار ا سد، متحد کلیدی روسیه است. خیلی شرم آور است، که بسیاری از این نیروهای شورشی سوری آشکارا با سلاح های ام۱۶ ساخت آمریکا به عنوان مزدورانی به گروه تروریستی دولت اسلامی پیوستند.

سیاست خاورمیانه ای آمریکا حول محور نفت و حمایت از اسرائیل می چرخد. اشغال عراق توسط آمریکا تا اندازه ای تشنگی واشینگتون به نفت را سیراب کرده است، اما ادامه حملات هوائی در سوریه و تحریم اقتصادی ایران در چارچوب سیاست حمایت از اسرائیل بوده است. هدف از این سیاست محروم کردن  دشمنان اسرائیل، یعنی حزب الئه لبنان و حماس در فلسطین از حمایت حیاتی سوریه و ایران می باشد.

گروه تروریستی داعش نه فقط ابزاری در دست آمریکا برای سرنگونی رژیم سوریه است، بلکه بعنوان وسیله ای برای فشار روی ایران هم مورد استفاده قرار میگیرد.

آخرین باری که ایران به یک کشور حمله کرد در سال ۱۷۳۸ بود، ولی آمریکا از زمان استقلالش در سال ۱۷۷۶ تا کنون در گیر بیش از ۵۳ تهاجم و تجاوز نظامی بوده است. علیرغم اینکه تمام رسانه های غربی با داد و فریاد می کوشند که شما را متقاعد کنند، که ایران  تهدید اصلی امنیتی در  منطقه ا ست، بلکه خود واشینگتون است.

در سال ۲۰۱۲ سرویس امنیتی آمریکا گزارشی را بچاپ رساند، که بوسیله شانزده آژانس اطلاعاتی آمریکا مورد تائید قرار گرفت، مبنی بر اینکه ایران برنامه هسته ای خود را از سال ۲۰۰۳ کنار گذاشته است.

حقیقت این است که، هر جاه طلبی اتمی ایران، واقعی یا غیر واقعی، نتیجه سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران بوده است، و نه دلایل جانبی دیگر.

آمریکا از دولت اسلامی در سه مورد استفاده میکند: نخست برای حمله کردن به دشمنانش در خاورمیانه، و دوم بعنوان بهانه ای برای مداخلات  نظامی خارجی، و در داخل آمریکا بعنوان یک تهدید ساختگی برای توجیح گسترش کنترل و محدود کردن آزادیهای فردی و اجتماعی مردم ا ست .

از طریق  افزایش سریع همزمان پنهانکاری و نظارت امنیتی، دولت آمریکا در حال افزایش قدرتش در نظارت بر شهروندان خود می باشد، در حالیکه امکان نظارت شهروندان بر دولت را کاهش می یابد. تروریسم یک بهانه ایست برای نظارت جمعی مردم، که خود بستری برای شورش داخلی خواهد بود.

در واقع می باست دید که به اصطلاح جنگ علیه ترور چیست :در واقع  بهانه ای است برای باز سازی ارتشی که پیشاپیش بطور خطرناکی بزرگ است.  دستگاه سیاست خارجی آمریکا از دو گروه قدرتمند  تشکیل شده است، یکی لابی های اسرائیلی هستند،که مستقیما  سیاست خارجی خاورمیانه ای آمریکا را تعیین میکنند، و دیگری مجتمع نظامی صنعتی است  که از سیاست های این گروه های فوق الذکر سود میبرند . جنگی که جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۱ به بهانه جنگ علیه ترورآغاز کرد، تا کنون معادل ۶٫۶ تریلیون دلار برای مالیات دهندگان هزینه داشته است ، و در عین حال   هزاران سرباز جوان پسر و دختر جان خود را در این جنگ از دست دادند ، اما، جنگ نیز میلیارد ها دلار برای نخبگان نظاهی واشینگتون به ارمغان آورده است.

بر اساس پژوهشی که اخیرا توسط مرکز تحقیقات عمومیانجام شده است بیش از هفتاد شرکت آمریکایی و اشخاص حقوقی در سه سال گذشته قراردادهایی بالغ بر ۲۷ میلیارد دلار برای باز سازی عراق و افغانستان نصیبشان شده است.  طبق این پژوهش هیئت مدیره و کارکنان نزدیک به ۷۵ درصد این شرکت های خصوصی، یا بطور مستقیم در گیر این قراردادها بودند، و یا رابطه نزدیکی با دستگاههای اداری تحت کنترل حزب دمکرات و یا جمهوریخواهان، و یا اعضا و مقامات سطح بالای نظامی داشتند.

گزارش وزارت دفاع ایالت متحد آمریکا در سال ۱۹۹۷اظهار داشت:” که داده ها نشان میدهد که رابطه مستقیم و  قوی بین دخالت های نظامی ایالت متحده آمریکا در خارج و افزایش حملات تروریستی علیه آمریکا وجود دارد.”  حقیقت این است، فقط تنها راهی که امریکا می تواند درجنگ علیه ترورپیروز شود این است که  آمریکا از دادن انگیزه  به تروریستها برای حمله به آمریکا خودداری کند. تروریسم یک نشا نه از بیماری سرطان است؛ در حالیکه حضور امپریالیسم آمریکا در خاور میانه خود سرطان است. ساده تر بگویم، جنگ علیه ترور تروریسم است؛ فقط، تفاوت آن در این است که در یک مقیاس بسیار بزرگتر توسط سربازانی مجهز به موشک و هواپیما های نظامی انجام می شود.

این مقاله در زمره پر خواننده ترین ها در سال ۲۰۱۶بود

مقاله در اصل در سپتامبر سال ۲۰۱۴ بوسیله نویسنده گاریکای چنگو به چاپ رسید.

نویسنده: گاریکای چنگو

Garikai Chengu is a research scholar at Harvard University. Contact him on garikai.chengu@gmail.com

The original source of this article is Global Research

Copyright © Garikai Chengu, Global Research, 2017

http://www.globalresearch.ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881 [1]


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%af%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%ae%d8%a7%d9%84%d9%82-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%b1%d9%88%d8%b1

URLs in this post:

[1] http://www.globalresearch.ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881: http://www.globalresearch.ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.