نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

انتشار تصاویر مربوط به شکنجه‌شدگان زندانیان پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا، ۱۹۸ عکس مربوط به شکنجه‌ی افرادی که در زندان‌های نظامی عراق و افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ دربند بودند، منتشر ساخت. این زندان‌ها تحت سرپرستی نیروهای امنیتی آمریکا اداره می‌شدند. بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها، پنتاگون در پی رای دادگاهی به نفع “اتحادیه‌ی آزادی‌های مدنی آمریکا (Aclu)” اجازه‌ی انتشار تصاویر مربوط به زندانیان نظامی این وزارت‌خانه را صادر کرد.تصاویر منتشرشده، مجموعه‌ی کوچکی از ۲۰۰۰ عکس موجودی است که در آرشیو وزارت دفاع آمریکا گردآوری شده است. اتحادیه‌ی یادشده طی اقامه‌ی دعوایی علیه پنتاگون به دادگاهی آمریکایی در سال ۲۰۰۴، تقاضای انتشار این تصاویر را کرده بود.

اغلب عکس‌های منتشرشده بخشی از بدن شکنجه‌شده‌ی زندانیان را نشان می‌دهند که بر روی آن‌ها آثار زخم‌ها، شکستگی‌ها، کبودی‌ها و ایراد ضرب و شتم دیده می‌شود. این تصاویر بدون عنوان یا نام و نشان فرد شکنجه‌شده منتشر شده است.
بر اساس گزارش پنتاگون، نزدیک به ۶۵ کادر نظامی مسئول اعمال آزار و اذیت به زندانیان محاکمه و یک افسر ارشد، به زندان ابد محکوم شده است.

تلاش نافرجام اوباما

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، یک بار در سال ۲۰۰۹ کوشید زمینه‌ی قانونی انتشار این تصاویر را فراهم آورد. کنگره‌ی آمریکا ولی با این تصمیم مخالفت کرد و قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن، وزارت دفاع آمریکا مجاز است، در صورتی که انتشار تصویری برای شهروند یا کادر نظامی این کشور با خطر همراه باشد، از این کار جلوگیری کند.

هیچ یک از تصاویر انتشاریافته، مربوط به زندان “ابوغریب” در بغداد نیست.بنا بر گزارش‌های مقامات رسمی آمریکایی، زندانیان این زندان میان سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ به طور مرتب از جمله مورد شکنجه، ضرب و جرح شدید و محرومیت از خواب قرار می‌گرفتند.

دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>