- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

امید کوکبی، رتبه ۲۱ کنکور سراسری در رشته ریاضی و فیزیک، دانشگاه صنعتی شریف بیش از ۳۰ ماه است که بدون حتی یک روز مرخصی در زندان اوین، بند ۳۵۰

Posted By admin On مرداد ۲۲, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۰۶ ب.ظ In اخبار,دسته‌بندی نشده | No Comments

دانشمند اتمی در زندان جمهوری اسلامی
امید کوکبی، رتبه ۲۱ کنکور سراسری در رشته ریاضی و فیزیک، دانشگاه صنعتی شریف
بورسیه تحصیلی از اتحادیه اروپا، دارای دکترای رشته فیزیک اتمی گرایش لیزر،از مرکز تحقیقات فوتونیک اروپا.
بورسیه از دانشگاه تگزاس آستین Austin آمریکا برای گرفت دکترای دوم در رشته فیزیک گرایش پلاسما.

امید کوکبی هر ساله ۲ بار در تعطیلات دانشگاهی برای دیدار با خانواده خود در شهر گنبدکاووس به ایران سفر میکرد. جمهوری اسلامی از این دانشمند جوان خواهان همکاریهای امنیتی و نظامی در زمینه فیزیک اتمی می شود، که او رد می کند.
امید کوکبی پس از آخرین دیدارش درمعاونت سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ، در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ، در آخرین نوبت سفر به ایران، قبل از خروج از ایران و بازگشت به دانشگاه تگزاس در فرودگاه امام خمینی ،به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و اتهام جاسوسی، بازداشت شد.
سر انجام جمهوری اسلامی این دانشمند جوان را، که از همکاری با دستگاههای امنیتی‌نظامی رژیم خوداری کرده بود، به اتهام ارتباط با دولت متخاصم آمریکا، به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.
پس از بازداشت این دانشمند جوان ایرانی، انجمنهای علمی بین المللی، چهرههای برتر علمی همچون برندگان جایزه نوبل فیزیک و شیمی و معتبرترین مجلات علمی جهان همچون Nature و Sciencs در حمایت از وی نامه نگاریهای مختلفتی را با جمهوری اسلامی انجام داده اند.
علی رغم درخواستهای متعدد امید کوکبی برای مرخصی، همچنان بر رد درخواستهای وی اصرار ورزیده میشود. در آخرین مورد همچنان جواب مشخصی از طرف دادستانی برای حضور وی در کنفرانس سالانه فیزیک ایران در دانشگاه بیرجند و ارائه سخنرانی در طول مرخصی اعطا شده به این منظور داده نشده است.
امید کوکبی [1]این نوشته بر اساس خبر درج شده در سایت کلمه: http://www.kaleme.com/۱۳۹۲/۰۵/۱۸/klm-۱۵۴۲۸۷/ است


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%af-%da%a9%d9%88%da%a9%d8%a8%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%db%b2%db%b1-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2013/08/kokabi.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.