- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

امنیت در اروپابدون روسیه و یا علیه روسیه امکان ناپذیر است سخنرانی رهبر چپ ها در مجلس فدرال آلمان درباره حوادث اکراین&ترجمه:اردشیر قلندری

Posted By admin On اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۳ @ ۸:۲۷ ب.ظ In دیدگاه ها | No Comments

امنیت در اروپا
بدون روسیه و یا علیه روسیه امکان ناپذیر است
سخنرانی رهبر چپ ها در مجلس فدرال آلمان درباره حوادث اکراین
ترجمه:اردشیر قلندری
منبع اخبار روز [1]
آقای رئیس جمهور! خانمها و آقایان!
پوتین میخواهد بحران اکرائین را از طریق نظامی حل کند. او درک نمی کند که مشکلات انسانها را نمی توان با کمک سرباز و اسلحه حل کرد. همچنین مشکلات خود روسیه را نیز نمی توان بدین طریق حل کرد. نظر و رفتار او در این مورد نادرست است. ما آن را شدیدا محکوم می کنیم.
اما این همان روش وتفکری هست که غرب در رابطه با یوگسلاوی ، افغانستان،عراق و لیبی بکارگرفت. در شرایط فعلی تقابل منافع میان آمریکاوروسیه کلید خورده است. امااین تضاد منافع می تواند به عواقب مشابه ختم گردد. آمریکا در پی افزایش و حفظ حوزه نفوذ خود در جایی هست که هم اکنون از آن برخوردار است. و روسیه نیز در پی افزایش و حفظ حوزه نفوذ خود در جایی هست که هم اکنون از آن برخوردار است، به عنوان مثال در گرجستان، سوریه، اکراین . اگر بخواهیم سیاست پوتین را محکوم کنیم، باید نخست درک کنیم که چه چیزی باعث تشدید این مساله و رویارویی شده است.
در تمام مسائلی که ناتو و اتحادیه اورپا می توانستند دچار اشتباه شوند، اشتباه کرده اند. ما از گورباچف آغاز می کنیم. در سال ۱۹۹۰ گورباچف ساختمان “خانه مشترک اروپا”، انحلال ناتو، لغو پیمان ورشو و “سیستم مشترک امنیت” با روسیه را پیشنهاد کرد. ناتو این پیشنهاد را رد کرد. لغو پیمان ورشو آری، اما ناتو حفظ می شود. بدین سان از سازمان تامین امنیت ،همبستگی وهمکاری اروپا ، سازمان مداخله درست شد.
اشتباه دوم: هنگام وحدت آلمان وزارت امور خارجه آمریکا و گنشر وزیر امور خارجه وقت آلمان اعلان کردند که ناتو به سوی شرق گسترش نخواهد یافت، اما به این وعده عمل نشد و گسترش سریع ناتو به سمت روسیه آغاز گردید. وزیر دفاع وقت آمریکا رابرت هیس اعلان کرد، پذیرش عجولانه دول شرق اروپا در ترکیب ناتو اشتباهی بزرگ بوده، تلاش جهت عضویت اکراین به ناتو تحریکی جدی است. این گفته من نیست، گفته وزیر دفاع وقت آمریکاست.
اشتباه سوم: تصمیم به قرار دادن موشک ها در لهستان و چک. دولت روسیه اعلان کرد، این امر منافع ما را تحت تاثیر قرار می دهد. ما موافق نیستیم؛غرب توجهی به این مساله نکرد. موشکها به این کشورها فرستاده شدند. در مورد جنگ با یوگسلاوی؛ ناتو به کرات و بطور جدی قوانین بین المللی را زیرپا گذاشت. با این شرایط “شرودر” صدراعظم وقت آلمان موافقت نمود. صربستان به هیچ دولتی حمله نکرد، همچنین شورای امنیت سازمان ملل تصمیمی اتخاذ نکرده، اما ناتو به بمباران یوگسلاوی ادامه داد، که آلمان نیز برای نخستین بار پس از ۱۹۴۵ در آن شرکت کرد. شهروندان کووزووا به کمک رفراندوم امکان جدایی از صربستان را یافتند. من در آن زمان به شدت از نقض قوانین بین المللی انتقاد کردم و به شما گفتم که “با به رسمیت شناختن کووزووا شما جعبه پاندور را باز کردید”. اگر کووزووا حق استقلال بیابد، یعنی دیگران نیز می توانند از این حق برخوردار گردند. در آن زمان شما مرا سرزنش نمودید. این موضوع را جدی نگرفتید، برای اینکه خودرا فاتح جنگ سرد می دانستید و همه قوانین پیشین دیگر بی اثر گشته بود. باسکها می پرسند، چرا آنها نمی توانند در یک رفراندوم از اسپانیا جدا گردند. کاتالونها می پرسند، چرا آنها نمی توانند در یک رفراندوم از اسپانیا جدا گردند. پرواضع است که شهروندان کریمه نیز همین را می خواهند. اگر شما درشرایط فعلی قوانین بین الملل را زیر پا گذاشته اید، آیا لازم نیست قوانین بین المللی تازه ای ایجاد نمایید؟.
من بر این نظرم که جدایی کریمه درتضاد با قوانین بین المللی می باشد، همانطور که جدایی کووزووا در تضاد با قوانین بین الملل بود. من می دانستم که پوتین بر کووزووا تکیه خواهد کرد، و همین کار را نیز کرد. حالا شما خانم صدراعظم بگویید: “ولی این، موقعیت ویژه ای بود”.
کلودیا روت (از حزب سبزها) “ولی این واقعیت است!”
ممکن است. ولی شما فراموش می کنید. نقض حقوق بین الملل- نقض حقوق بین الملل است. خانم روت گرامی، از قاضی بپرسید، سرقت برای کارنیک، در مقابل سرقت برای یک امر غیر نیکو جنایت به حساب می آید. خواهند گفت، سرقت، سرقت است. این است مشکل ما. آقای استروک-وزیر دفاع وقت آلمان- در زمان خودش اعلان کرد: “ما باید از امنیت خود در کوه های هندوکش دفاع کنیم”. و اینک پوتین اعلان می کند: “ما باید از امنیت خود در کریمه دفاع کنیم”. آلمان در کوههای هندوکش دارای ناوگان نیست، و آلمان از لحاظ جغرافیایی فاصله زیادی با این کوهها دارد. علیرغم این، من می خواهم بگویم، هردو این اظهارات مطابق واقعیات نمی باشند. می خواهم این را نیز خاطرنشان سازم، اگر کسی که خودش قوانین بین الملل را نقض می کند، و روسیه را بابت نقض قوانین بین الملل سرزنس می نماید، چنین سرزنشهایی قانع کننده نیستند و ناکارآمد می باشند. اما این حقیقتی ایست که ما با آن سروکار داریم.
اوباما نیز همچون شما خانم صدراعظم، از استقلال و از تمامیت ارضی کشورها سخن می گوید. اما هردوی این اصول در صربستان، عراق، لیبی نقض شدند. غرب گمان می کند که می توان قوانین بین الملل را بخاطر اینکه جنگ سرد خاتمه یافته، نقض کرد و منافع روسیه و چین را در نظر نگرفت. روسیه، دوران یلتسین که بیشتر اوقات مست بود، کلا جدی گرفته نمی شد. اما وضعیت دگرگون گشته است. اینک شما بر قوانین بین الملل که در دروان جنگ سر تدوین شده، تکیه می کنید که خیلی دیر شده است. من طرفدار رعایت این اصول برای همه هستم. راه دیگری موجود نیست.
سپس طمع بر اکراین از سوی اتحادیه اروپا و روسیه افتاد. هر دو به یک صورت فکر و عمل کردند. “باروزو” رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: “یا اتحاد گمرکی با روسیه، یا الحاق به ما!” ولی نگفت: هم این هم آن. و فقط یا این یا آن. پوتین گفت: ” یا الحاق با اتحادیه اروپا، یا با ما!” هردوطرف پیشنهاد انتخاب دادند. این اشتباه بزرگ دوطرف بود. هیچ یک از وزرای خارجه در جهت توافق با دولت روسیه تلاش نکردند، هیچ کس توجهی به نگرانیهای روسیه در مورد امنیت او نکرد.
روسیه نگران است که همکاری نزدیک اکراین با اتحادیه اروپا منجر به عضویت اکراین در ناتو خواهد شد. روسیه هرچه بیشتر خود را منزوی می بیند. علیرغم این، گمراه کردن اکراین همچنان ادامه یافت. اتحادیه اروپا و ناتو تاریخ روسیه و اکراین را درنظر نگرفتند. به اهمیت کریمه برای روسیه توجه نشد. جمعیت اکراین اینک تقسیم شده است. دراین مورد کسی فکر نکرد. این تقسیم بزرگ در زمان جنگ دوم جهانی پدید آمد. امروز این پدیده خود را بنمایش گذاشته است. شرق اکراین به روسیه متمایل است. غرب اکراین به اروپایی غربی. در شرایط فعلی حتی یک فعال سیاسی که بتواند بیانگرمنافع هر دو قسمت جمعیت اکراین باشد، وجود ندارد. این حقیقتی دردناک است.
ما سازمان امنیت و همکاری اروپا را داریم . در سالهای اخیر شما، آقای وزیرامور خارجه، عملا هیچ توجهی به آن نداشتید. تامین مالی این سازمانها هر سال کمتر می گردد، چراکه، طبق نظر شما نیازی به این سازمانها نیست. این یگانه سازمان اروپایی است که هم اکراین و هم روسیه عضو آن می باشند. بدین خاطر، ما باید از نو به این سازمان توجه کنیم، تامین مالی آن را افزایش دهیم، نه اینکه در باره منزوی کردن روسیه پرحرفی کنیم. حوداثی که در “میدان” روی داد، در میدان تک تیرانداز پیدا شد و بسیاری به هلاکت رسیدند. که اینک، باعث شایعات مختلفی گردیده است. در چنین اوضاعی بسیاری دروغ می گویند. ما پیشنهاد می کنیم یک کمیسیون بین المللی جهت بررسی موضوع تشکیل گردد. ما، و قبل از هرچیز ساکنان اکراین، حق دارند بدانند، در میدان چه اتفاقی افتاد و چه کسی مسئول است. من خوشحالم که شما، خانم صداعظم، از این پیشنهاد حمایت می کنید.
در میدان مبارزان زیادی پی دموکراسی بودند، در آنجا فاشیستها هم حضور داشتند. غرب چه مستقیم و غیر مستقیم در آنجا شرکت داشت. سپس وزیر امور خارجه شتاین مایر، وزارت امورخارجه فرانسه و لهستان با یانوکوویچ قرارداد امضاء نمودند. حالا شما، آقای وزیر امور خارجه، می گوید، این قرار داد در رابطه با فرار یانوکوویچ فاقد اعتبار شد. این طور نیست، مردم در میدان علیه این قرار داد رای داند. و شما، آقای وزیر امور خارجه که در میدان بودید، چرا از این قرار داد حمایت نکردید. و پس ازلغو آن توسط مجلس، یانوکوویچ کی یف را ترک نمود.
سپس در نشست پارلمان، جهت برکناری یانوکوویچ از سمت ریاست جمهوری ۷۲.٨٨% رای دادند. اما، در قانون اساسی آمده است، که مقدار رای باید ۷۵% باشد. در حال حاضر آقای Roetgen و دیگران می گویند: “اما، در زمان انقلاب مشکل بتوان پایبند قانون اساسی بود، چند درصد بیشتر یا کمتر “. پوتین نیز به همان قانون اساسی تکیه می کند و می گوید، که برای برکناری از سمت ریاست جمهوری آرا به اندازه کافی نبود. ونیز روی نامه یانوکوویچ تکیه می کند. گذشته از این، در جریان رای گیری در پارلمان همه جا نیروهای مسلح قرار داشتند. این دموکراسی نیست. در رفراندوم کریمه نیز در یکشنبه نیروهای مسلح همه جا هستند. و این هم دموکراسی نیست.
جالب اینکه، شما، خانم صدراعظم، می گویید، برگزاری رفراندوم مطابق قانون اساسی ممنوع می باشد. چه زمانی قانون اساسی دارای اعتبار وقدرت است؟. در رای گیری جهت برکناری رئیس جمهور دارای قدرت است ، اما در رفراندوم کریمه دارای اعتبار وقدرت نیست. شما باید مشخص نمائید، یا بطور کامل قانون اساسی اکراین را می پذیرید، یا بخشهایی از آن را که به نفع شماست؟ از چنین کاری من خشنود نیستم.
سپس دولت جدید [در اکراین] تاسیس شد، که توسط اوباما و اتحادیه اروپا و از جمله آلمان بلافاصله به رسمیت شناخته شد. خانم مرکل! همه وزرای دولت اکراین از معاون اول وزیر، وزیر دفاع، وزیرکشاورزی، وزیر مساله زیست محیطی، دادستان کل فاشیست هستند. رئیس شورای امنیت ملی، عضو- بنیانگزار حزب فاشیستی “سوابودا” (آزادی م.) است. فاشیست ها پست های مهم دریافت کرده و بر بخش امنیت کشور تسلط یافته اند. فاشیستها هرگز، پستهایی را که بدست آورده اند، داوطلبانه واگذار نکرده اند.
جا داشت دولت آلمان با درس آموزی از تاریخ ما این طرف را هم می دید. هنگامی که “هایدر” ازحزب آزادی اتریش پستی در دولت بدست آورد، ما تحریم را پیش گرفتیم. در رابطه با فاشیستهای اکراین ما هیچ کاری انجام نمی دهیم؟ حزب آزادی روابط تنگی با احزاب ملی آلمان و دیگر احزاب نازیست اروپا دارد. از صدر این حزب من یک نقل قولی را میخوانم، گوش بدهید که او چه می گوید، الگ تیانیبوک اعلان کرد: “اگراسلحه میخواهید!، باید با خوکهای روسی، با آلمانی ها، خوکهای اروپایی و با دیگر انسانهای پست ( Untermensch) بجنگید”. پایان نقل قول. من تکرار می کنم. این فرد گفت. اگر اسلحه می خواهید! ” باید با خوکهای روسی ، با آلمانی ها، با خوکهای اروپایی، و با دیگر انسانهای پست بجنگید”. پایان نقل قول. هم اکنون رفتار سوء دولت نسبت به یهودیان و چپ ها دیده می شود. و شما نمی خواهید علیه این سخنی بگویید؟ شما بازهم با افراد حزب آزادی مذاکره می کنید؟ به نظر من این یک رسوایی است.
حالا می خواهید اگر خواسته های شما انجام نشود، تحریمها را اعمال کنید. اما، این تحریم ها برای پوتین خوشایند نخواهد بود. این امر وضعیت را بدتر خواهد کرد. کسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، زمانی که می گوید، اعمال تحریم ها نشانه وجود استراتژی نیست، بلکه نشانه عدم وجود آن است، حق دارد. این به موضوع پروازهواپیماها بر لهستان و کشورهای بالتیک نیز مربوط می گردد. همه اینها چه معنی میدهد؟.
حسابهای بانکی یانوکوویچ و هواداران او که پولهای سرقت رفته دولتی هستند، بسته شده اند. پرسش من این است ! آیا شما قبلا از این موضوع بی اطلاع بودید؟! پرسش دوم! با حسابهای میلیاردی دیگر الیگارشی، که مورد حمایت نیروهای دیگر در اکراین هستند چطور؟. چرا با حسابهای آنها شما کاری ندارید؟ چرا همه اینها یکطرفه است.
دیپلماسی، تنها راه در حال حاضر است. اولا؛ غرب باید منافع مشروع روسیه بر امنیت کریمه را چیزی که وزارت امور خارجه آمریکا کری موافق است برسمیت بشناسد. برای کریمه وضعیتی باید یافت که هم اکراین و هم روسیه و ما راضی باشیم. باید به روسیه تضمین داد که اکراین، عضو ناتو نخواهد شد. دوما؛ اکراین باید به حلقه ارتباط بین روسیه و اتحادیه اروپا تبدیل گردد. سوما؛ در اکراین پروسه آشتی میان غرب و شرق، از طریق واگذاری وضعیت فدراسیون یا کنفدراسیون و یا حتی وجود دو رئیس جمهور، ایجاد گردد. می خواهم عدم رضایت خود را به اتحادیه اروپا و ناتو بیان دارم ! که تا امروز هیچ رویکردی به روسیه ارائه نکرده اند. این را باید تغییر داد. امنیت در اروپا بدون روسیه و یا علیه روسیه امکان ناپذیر است. امنیت در اروپا تنها درهمکاری با روسیه ممکن می باشد. اگر روزگاری بر این بحران غلبه شود، در آنصورت حقوق بین الملل عاقبت دوباره توسط همه طرفین رعایت خواهد شد.

برگردان از متن روسی: اردشیر قلندری


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d9%85%d9%86%db%8c%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%be%d8%a7%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%87-%d9%88-%db%8c%d8%a7-%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b3%db%8c

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/05/img_28393.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.