- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

افزایش ۴۰۰ تا ۷۰۰ درصدی ویزیت پزشکان طی ۹سال اخیر/احتمال افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی ویزیت پزشکان در بخش دولتی

Posted By admin On فروردین ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۵۷ ب.ظ In خبرو گزارش | No Comments

مدیرکل بیمه های سلامت وزارت کار و رفاه اجتماعی خبر داد:احتمال افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی ویزیت پزشکان در بخش دولتی۲۵/۱/۹۳
نویسنده: محمدحسین نجاتی
مثلث وزارت بهداشت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام پزشکی کشور، به دنبال افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تعرفه های درمانی هستند. روز گذشته رضا حسین پور، مدیرکل بیمه های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به رشد مطلوب تعرفه حق ویزیت پزشکان اشاره و از رشد ۵۰ تا ۶۰ درصدی ویزیت پزشکان عمومی و متخصص در بخش دولتی در سال ۹۳ خبر داد. اشاره این مقام مسوول به «رشد مطلوب» در شرایطی است که این میزان افزایش در حالی مورد توافق وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی است که این سه نهاد هرکدام به ترتیب، سنگ بیمارستان های دولتی، سازمان های بیمه گر و پزشکان را به سینه می زنند. اما مشخص نیست که این میزان افزایش برای مردم مراجعه کننده به مراکز درمانی نیز، مطلوب هست، یا خیر؟ هم اکنون بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بهداشت و درمان کشور در سال ۱۳۹۲ تورم ۴۹ درصدی را تجربه کرده است. (شرح در نمودار )در صورتی که تورم عمومی در کشور ۳۰ درصد بود. بر این اساس [1] متاسفانه در سال های گذشته تعرفه ها بعضا در نیمه میانی سال ابلاغ می شد، اما تعرفه های بخش دولتی سال ۹۳، در اسفندماه سال گذشته محاسبه و به تصویب شورایعالی بیمه رسید. مدیرکل بیمه های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کار کارشناسی تعیین تعرفه های بخش خصوصی نیز نهایی شده و به زودی در دستور کار اولین جلسه شورایعالی بیمه در سال ۹۳ قرار خواهد گرفت، از تشکیل جلسه شورایعالی در اواخر فروردین ماه خبر داد. حسین پور رویکرد دوم شورایعالی بیمه در تعیین تعرفه های تشخیصی- درمانی را پیروی از نگرش کارشناسانه و توجه به مبانی علمی دانست و گفت: رویکرد سوم شورایعالی بیمه نیز کاهش تفاوت معنادار تعرفه های بخش دولتی و خصوصی و رویکرد دیگر توجه ویژه به تعرفه حق ویزیت به ویژه برای پزشکان عمومی است. رییس دبیرخانه شورایعالی بیمه، با اشاره به اینکه متاسفانه طی سالیان گذشته اختلاف میان تعرفه های دولتی و خصوصی تشدید شده است، عنوان کرد: اکنون برخی خدمات تعرفه های خصوصی تا ۱۰برابر تعرفه های دولتی است. به همین خاطر دبیرخانه شورایعالی بیمه با در نظرگرفتن مبانی علمی، کارشناسی و قانونی در تعیین تعرفه ها، به گونه ای عمل کرده است که در سال جاری، این تفاوت معنادار کاهش یابد. وی با اعلام این خبر که تعرفه های بخش دولتی برای سال جاری رشد مطلوبی پیدا کرده است، تصریح کرد: شورایعالی بیمه توجه ویژه ای به هتلینگ بیمارستان های دولتی نشان داده است تا با افزایش کیفیت خدمات مرتبط با هتلینگ و تخت، شان بیماران بستری بیش از گذشته رعایت شود.
وی افزود: با افزایش مناسب تعرفه ویزیت، در واقع پزشکانی که خدمات غیرجراحی انجام می دهند نیز از سطح مناسبی از درآمد برخوردار خواهند شد. مدیرکل بیمه های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره نحوه نظارت بر اجرای مطلوب تعرفه ها نیز توضیح داد: بدیهی است تا زمانی که نظارت مطلوبی بر اجرای صحیح تعرفه ها وجود نداشته باشد، هر نوع افزایش تعرفه حتی اگر با در نظر گرفتن تمامی مبانی علمی صورت پذیرفته باشد در نهایت ضمانت اجرایی نداشته و دریافت های غیرمتعارف و خارج از نرخ مصوب کماکان ادامه خواهد داشت.

۲۵/۱/۹۳ افزایش ۴۰۰ تا ۷۰۰ درصدی ویزیت پزشکان طی ۹سال اخیر
گام وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی برای افزایش ۶۰ درصدی تعرفه های درمانی، در حالی می تواند شرایط سختی را برای مردم مراجعه کننده به مراکز درمانی تحمیل کند، که طی ۹سال اخیر، تعرفه های درمانی افزایش قابل توجهی نیز داشته است. بررسی های صورت گرفته در روزنامه «شرق» نشان می دهد، تعرفه های درمانی پزشکان عمومی در بخش دولتی در سال جاری در مقایسه با تعرفه های درمانی پزشکان عمومی در سال ۱۳۸۳، ۴۰۰درصد و تعرفه های پزشکان عمومی در بخش خصوصی در سال جاری در مقایسه با سال ۱۳۸۳، ۷۰۰درصد افزایش داشته است. افزایش قابل توجهی که به شکل نگران کننده زمینه ساز افزایش پرداخت هزینه های درمانی از سوی مردم می شود.
بر اساس اطلاعات موجود قیمت ویزیت پزشکان عمومی در بخش دولتی در سال ۱۳۸۳، هزاروصدتومان بود که در سال جاری به پنج هزارو۵۰۰تومان رسیده است. همچنین ویزیت پزشکان عمومی در بخش خصوصی در سال ۱۳۸۳، هزارو۴۴۰تومان بود که در سال جاری به ۱۱هزارو۵۰۰تومان رسیده است. افزایش ۴۰۰ تا ۷۰۰درصدی تعرفه های درمانی پزشکان عمومی از سال ۸۳ تا به امروز در حالی است که میزان افزایش تعرفه ها در میان پزشکان متخصص، فوق متخصص و روانپزشکان نیز با افزایش بسیار زیادی همراه بوده است. به طوری که تعرفه های پزشکان متخصص در بخش دولتی از سال ۸۳ تا به امروز ۳۰۰درصد و در بخش خصوصی ۴۵۷ درصد، تعرفه پزشکان فوق تخصص در بخش دولتی از سال ۸۳ تا به امروز ۲۸۰درصد و در بخش خصوصی ۶۰۱ درصد و همچنین تعرفه روانپزشکان در بخش دولتی از سال ۸۳ تا به امروز در بخش دولتی ۴۳۶ درصد و در بخش خصوصی ۶۹۱ درصد افزایش داشته است. در مجموع تعرفه پزشکان عمومی در بخش دولتی و خصوصی از سال ۸۳ تا ۹۲، ۵۵۰ درصد، متخصص ۷۵۷درصد، فوق تخصص ۸۸۱ درصد و روانپزشک ۱۱۲۶درصد افزایش یافته است. حالامشخص نیست، مسوولانی که سنگ سازمان های بیمه گر، بیمارستان های دولتی و پزشکان را به سینه می زنند، توان مالی مردم برای پرداخت افزایش ۶۰ درصدی تعرفه های درمانی را نیز در نظر گرفته اند


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d9%8a%d8%b4-400-%d8%aa%d8%a7-700-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af%d9%8a-%d9%88%d9%8a%d8%b2%d9%8a%d8%aa-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%b7%d9%8a-9%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a7

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/04/اورژانس.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.