نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اعتراض به سرکوب کارگران و حقوق کارگری توسط جمهوری اسلامی ایران:واکنش، اقدامات و توجیهات سازمان جهانی کار

گزارش اتحاد بین المللی

مقدمه:

طبق معمول هر ساله، در آستانه صد وچهارمین اجلاس سازمان جهانی کار (کنفرانس بین المللی کار)، “گزارش کمیته متخصصین بر اجرای کنوانسیونها و توصیه نامه ها” توسط این سازمان در دو بخش مجزا منتشر شد. در گزارش شماره یک که نزدیک به ۶۰۰ صفحه است تنها دو گزارش از چگونگی اجرای مقاوله نامه های این سازمان در ایران وجود دارد: کنوانسیون (مقاوله نامه) ۱۱۱ در مورد تبعیض در اشتغال که در رابطه با ایران به مسئله تبعیض علیه زنان و “اقلیت های ملی و مذهبی” پرداخته است؛ و گزارشی کوتاه در رابطه با مقاوله نامه ۹۵ مبنی بر الزام پرداخت منظم و به موقع دستمزدها. در گزارش گفته شده که یک هئیت عالی رتبه از سازمان جهانی کار از تاریخ ۴ تا ۸ مه ۲۰۱۴ در ایران بوده و مذاکرات طولانی با “نمایندگان دولت و نمایندگان تشکلات کارفرمایی و کارگری” داشته است. در چند جای گزارش به یافته ها و نتایج این هیئت اعزامی استناد شده است.

هم گزارش هئیت اعزامی سازمان جهانی کار و هم گزارش کمیته متخصصین که اساسا مبتنی بر نتیجه گیری های هیئت اعزامی است بطورکلی تصویر غیر واقعی، مغرضانه و جانب دار ( به نفع دولت) از وضعیت کارگری در ایران ارائه می دهد و نتیجه گیری می کند که شرایط کار در ایران رو به بهبود است. این گزارش در واقع توجیه گر وضعیت موجود است وعملا دست رژیم جمهوری اسلامی را در تداوم بخشیدن به پایمال کردن بنیادی ترین حقوق کارگران در ایران بازتر می سازد. در زیر به محتوای این گزارش ها پرداخته می شود اما پیش از آن لازم است به موارد بسیار مهمی بپردازیم که این گزارش در باره اش سکوت کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>