- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اعتراضات کارگران در مقابل مجلس.گزارش اعتصاب در ایران خودرو.معرفی ۹ کارگر معترض به دستگاه قضایی

Posted By admin On دی ۳, ۱۳۹۲ @ ۶:۲۲ ب.ظ In دسته‌بندی نشده | No Comments

تنها راه رهایی از بردگی، متحد شدن در تشکل های رزمنده و سیاسی خود می باشد

[1]

صبح امروز در مقابل ساختمان مجلس؛
کارگران تهرانی در حمایت از کمیته تحقیق و تفحص مجلس تجمع کردند۱۳۹۲-۱۰-۰۳,
چکیده: کارگران در اجتماع امروز با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی خواستار رسیدگی جدی به گزارش کمیته تحقیق تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی و همچنین انجام تحقیق وتفحص از سایر سازمانهای دولتی مرتبط با کارگران همچون صندوق مهر امام رضا، وزارت کار و مسکن مهر شدند.
صبح امروز صد‌ها نفر از کارگران شاغل و بازنشسته استان تهران با تجمع در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، از هیأت تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی حمایت کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در این تجمع که تا لحطه ارسال خبر با حضور ۵۰۰ کارگر آغاز شده است، کارگران پارچه نوشته‌هایی با مضامین حمایت از هیئت تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی در دست دارند.
حسین دهدشتی، یکی از اعضای هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی با حضور در جمع کارگران حاضر در مقابل ساختمان مجلس گفت: کمیته به وظیفه قانونی خود عمل کرده و تحت تأثیر جوسازی‌های اخیر قرار نمی‌گیرد.
کارگران در اجتماع امروز با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی خواستار رسیدگی جدی به گزارش کمیته تحقیق تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی و همچنین انجام تحقیق وتفحص از سایر سازمانهای دولتی مرتبط با کارگران همچون صندوق مهر امام رضا، وزارت کار و مسکن مهر شدند.

محرومیت ۱۰۰ نگهبان بانک در استان فارس از بیمه مسئولیت۱۳۹۲-۱۰-۰۳
چکیده: قرارداد این کارگران با کارفرما به صورت روزمزدی است که به ازای هر روز مبلغ ۱۶ هزار ۲۰۰ تومان حقوق می‌گیرند که با کسر ایام تعطیلی، ماهانه مبلغی حدود ۴۲۰ هزار تومان دریافتی آنان است، که این رقم حتی به پایه حقوق قانونی نزدیک نیست./تا به امروز نیروی انتظامی به شکایت این تعداد نگهبان رسیدگی نکرده است.
یک فعال کارگری در استان فارس از اجرا نشدن بیمه نامه مسئولیت ۱۰۰ نفر از نگهبانان مسلح پیمانی بانک‌ها در دو شهرستان «لامرد و مهر» خبر داد و گفت: بر اساس این بیمه نامه نگهبانان مسلح شاغل در بانک‌ها باید از کلیه خسارات ناشی از خطرات شغلی مصون بمانند.
«عبد الرضا روحی»، دبیر خانه کارگر شهرستانهای لامرد و مهر در این باره به ایلنا گفت: ۱۰۰ نفر از نگهبانان مسلح بانکهای دو شهرستان لامرد و مهر که زیر نظر شرکت پیمانکاری «قاموس فیروز آباد» (مجری طرح‌های خفاظتی بانک‌ها) اشتغال دارند هم اکنون فاقد بیمه نامه مسئولیت‌اند و این شرکت پیمانکاری در قبال خطراتی که این نگهبانان را تهدید می‌کند مسئولیتی نمی‌پذیرد.
او با بیان اینکه طبق قانون، بیمه مسئولیت نگهبانان مسلح بانک‌ها باید خطراتی همچون فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی را تحت پوشش قرار دهد، افزود: طبق تبصره ۳ قانون «اجازه حمل و استعمال اسلحه»، کلیه بانک‌ها و موسسات موظف‌اند نگهبانان حامل سلاح را در برابر حوادث ناشی از انجام‌ وظیفه بیمه کنند.
این فعال کارگری از چندین بار شکایت و مراجعه این نگهبانان به اداره پیش‌گیری پلیس خبر داد و گفت: متاسفانه تا به امروز نیروی انتظامی به شکایت این تعداد نگهبان رسیدگی نکرده است.
دبیر خانه کارگر لامرد و مهر در بخش دیگری از این گفتگو به سایر مشکلات صنفی این نگهبانان اشاره کرد و گفت: حقوق مشخص این کارگران پیمانی در هنگام عقد قرار داد دو جانبه، پرداخت عیدی و پاداش، سنوات سالانه و سایر مزایای قانونی توسط پیمانکار رعایت نمی‌شود.
او در ادامه در مورد نحوه قرارداد این کارگران گفت: قرارداد این کارگران با کارفرما به صورت روزمزدی است که به ازای هر روز مبلغ ۱۶ هزار ۲۰۰ تومان حقوق می‌گیرند که با کسر ایام تعطیلی، ماهانه مبلغی حدود ۴۲۰ هزار تومان دریافتی آنان است، که این رقم حتی به پایه حقوق قانونی نزدیک نیست.

کارگران اسلامشهر با امضای طوماری؛
مجازات متخلفان تأمین اجتماعی، کارگران را به مبارزه با فساد امیدوار می‌کند۱۳۹۲-۱۰-۰۳,
چکیده: برای جلوگیری از وقوع تخلفات مشابه در سازمان تامین اجتماعی امیدواریم مسئولین محترم قوه قضائیه با بهره گیری از گزارش جامع و مستند هیأت تحقیق و تفحص مجلس، طبق قانون عمل کند.
جمعی از نمایندگان جامعه کارگری شهرستان اسلامشهر با امضای نامه‌ای خطاب به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کردند جهت توقف سوءاستفاده‌های میلیاردی از سازمان تامین اجتماعی، متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کنند.

به گزارش ایلنا، در این نامه که به امضای بیش از ۴۵۰ نفر از کارگران شاغل و بازنشسته شهرستان اسلامشهر رسیده، با اشاره به مکانیزم «بین‌النسلی» صندوق تأمین اجتماعی، از اعمال روش‌های غیرمعقول سیاسی در مدیریت گذشته سازمان تامین اجتماعی انتقاد شده و آمده است: مدیریتهای غیر اصولی سازمان تامین اجتماعی به خصوص در دوران مدیرعاملی‌ آقای سعید مرتضوی، ضربات جبران ناپذیری را به این مجموعه کارگری وارد کرده است.

این کارگران و بازنشستگان با تاکید بر برخورد قانونی با سودجویان از اموال کارگران در صندوق تامین اجتماعی، در ادامه نامه خود آورده‌اند: برای جلوگیری از وقوع تخلفات مشابه در سازمان تامین اجتماعی امیدواریم مسئولین محترم قوه قضائیه با بهره گیری از گزارش جامع و مستند هیأت تحقیق و تفحص مجلس، طبق قانون عمل کند.

نویسندگان این نامه، با تقدیر از شهامت کمیته تحقیق و تفحص مجلس در افشای سوءاستفاده کنندگان اموال تامین اجتماعی، مجازات متخلفان را عامل ایجاد امید در دل کارگران و بازنشستگان دانسته‌اند.

کارگران شرکت مخابرات روستایی در مقابل مجلس۱۳۹۲-۱۰-۰۳,
چکیده: در حال حاضر بیش از هزار نفر در مراکز مخابراتی سراسر کشور روزانه حدود ۱۴ ساعت کار می‌کنند اما مسئولان شرکت‌ مخابرات مزایای قانونی از جمله حق بیمه آن‌ها را بصورت نیمه وقت محاسبه و پرداخت می‌کنند.
جمعی از کارگران مخابرات روستایی در اعتراض به خوداری شرکت مخابرات ایران از اجرای قانون بودجه سال ۹۲ صبح امروز در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز همزمان با تجمع کارکران تهرانی در حمایت از گزارش کمیته تحقیق مجلس از تامین اجتماعی، گروهی از کارگران شرکت مخابرات روستایی نیز با در دست داشتن تابلو نوشته‌هایی که در آن‌ها به اجرا نشدن بند ۸۶ قانون بودجه سال ۹۲ اشاره شده بود، در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

در اجتماع امروز همچنین تجمع کنندگان، با سردادن شعارهایی چون «تامین اجتماعی حمایت، حمایت» و «شرکت مخابرات خجالت، خجالت» خواسته‌های صنفی خود را مطرح ‌کردند.

«قربانی»، نماینده کارگران شرکت مخابرات روستایی در رابطه با دلایل این اجتماع اعتراضی به ایلنا گفت: به موجب بند یاد شده از قانون بودجه سال ۹۲، شرکت مخابرات ایران موظف است تا با کارگران مخابراتی در چارچوب قوانین کار و تامین اجتماعی قرارداد کار معقد کند.

وی بابیان اینکه با گذشت ۹ ماه از شروع سال جاری هنوز مسئولان شرکت مخابرات ایران به وظیفه قانونی خود عمل نکرده‌اند، افزود: در حال حاضر بیش از هزار نفر در مراکز مخابراتی سراسر کشور روزانه حدود ۱۴ ساعت کار می‌کنند اما مسئولان شرکت‌ مخابرات مزایای قانونی از جمله حق بیمه آن‌ها را بصورت نیمه وقت محاسبه و پرداخت می‌کنند.

وی بابیان اینکه در ۱۷ مهرماه سال جاری و به دنبال آخرین اجتماع این کارگران، مسئولان شرکت مخابرات با امضای تفاهم نامه‌ای خود را متعهد به اجرای بند ۸۶ قانون بودجه کردند، افزود: با گذشت نزدیک به دو ماه از مهلت تعیین شده هنوز این تفاهم نامه اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه مسئولان سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان یکی از ذی‌نفعان تا این لحظه هیچ تلاشی برای اجرای قانون بودجه به خرج نداده‌اند، گفت: با توجه به اینکه در بودجه سال ۹۲ برای این خواسته کارگران مخابرات روستایی اعتبارات مالی خاص مشخص شده‌ است از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که با صراحت بیشتری موضوع را پیگیری کنند.

در شیراز اتفاق افتاد:
معرفی ۹ کارگر معترض به دستگاه قضایی
اخراج ۹ کارگر معترض و معرفی آنان به دستگاه قضایی
۱۳۹۲-۱۰-۰۳,
چکیده: تعدادی از کارگران کارخانه‌های سیمان استهبان و فراپاکس شیراز به دلیل پیگیری‌خواسته‌های صنفی اخراج و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند/ در میان این کارگران تعدادی از اعضای شورای اسلامی کار هم حضور دارند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان فارس گفت: تعداد ۹ نفر از کارگران دو کارخانه‌ «سیمان استهبان» و «فراپاکس» واقع در شیراز به دلیل پیگیری‌خواسته‌های صنفی اخراج و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

«مهرزاد مویدی» از برخورد یکسویه برخی مدیران واحدهای تولیدی استان در رویارویی با حرکت‌های صنفی کارگران انتقاد کرد و به ایلنا گفت: اتفاقاتی که در کارخانه‌های سیمان استهبان و فراپاکس رخ داده است نشان می‌دهد که برخی مدیران حتی حاضر نیستند تا با کارگران در مورد خواسته‌های قانونی‌شان مذاکره کنند.

به گفته این فعال کارگری در شیراز، در حالی که به موجب قانون کار مذاکره با نهادهای صنفی و انعقاد پیمان دسته‌جمعی یکی از راه‌های انتقال خواسته‌های کارگران و مدیریت است، در وقایع اخیر مدیران کارخانه‌های سیمان استهبان و فراپاکس حتی حاضر نشدند تا از طریق مراجع تشخیص و حل اختلاف پاسخ کارگران و نمایندگان آن‌ها در شورای اسلامی کار را بدهند.

اخراج و تعقیب قضایی ۵ کارگر سیمان استهبان

در حال حاضر پنج نفر از کارگران کارخانه سیمان استهبان به دلیل پیگیری خواسته‌های صنفی خود اخراج و با شکایت کارفرما تحت پیگیرد مراجع قضایی قرار گرفته‌اند.

مویدی با بیان اینکه در میان کارگران مورد نظر برخی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه سیمان استهبان نیز حضور دارند، درخصوص علت اخراج و پی‌گرد قضایی آن‌ها گفت: طبق گزارش رسمی حدود ۳۰۰ کارگر کارخانه سیمان استهبان از مدتی قبل نسبت به پایین بودن کیفیت امکانات رفاهی کارخانه و نیز نحوه توزیع پاداش‌ تولید معترض بودند.

این مقام کارگری بایادآوری اینکه حدود دو ماه پیش این کارگران مطالبات قانونی خود را از طریق شورای اسلامی کار به مدیریت کارخانه ابلاغ کردند، گفت: بی‌توجهی مدیریت نسبت به این مطالبات در ‌‌‌نهایت باعث واکنش اعتراضی کارگران و توقف تولید برای کمتر از یک روز کاری شد.

وی بابیان اینکه در حال حاضز مدیریت کارخانه در واکنش به حرکت اعتراضی کارگران تعدادی از آن‌ها را اخراج و تحت تعقیب قضایی قرارداده است، گفت: این اقدام مدیریت سیمان استهبان در حالی است که به موجب رای «هیات موضوع ماده ۲۲ اداره کار» قرار بود طرفین دعوا با یکدیگر مذاکره و مصالحه کنند.

وضعیت مشابه ۵ کارگر فراپاکس

مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان فارس همچنین در خصوص وضعیت مشابهی که برای کارگران و اعضای شورای اسلامی کار کارخانه فراپاکس ایجاد شده است، گفت: در این واحد تولیدی نیز تعدادی از کارگران از جمله نائب رئیس شواری اسلامی کار به دلیل پیگیری مطالبات صنفی خود اخراج و تحت تعقیب مراجع قضایی قرار گرفته‌اند.

به گفته مویدی، در این واحد تولیدی نیز پس از آنکه مدیریت حاضر نشد تا در خواست کارگران را برای بهبود امکانات رفاهی بپذیرد، جمعی از کارگران برای مدتی کوتاه در محوطه کارخانه تجمعی اعتراضی برپا کردند.

وی به نقل از کارگران این واحد تولیدی افزود: بعد از این تجمع تعداد ۵ نفر از کارگران برای مذاکره با مدیریت انتخاب شدند که در ‌‌‌نهایت همه آن‌ها توسط کارفرما اخراج و در مراجع قضایی تحت تعقیب قرار گرفتند.

وی بابیان اینکه در میان کارگران اخراجی این واحد تولیدی یکی از اعضای شورای اسلامی کار نیز حضور دارد، گفت: کارفرمای فراپاکس نیز بدون مراجعه به هیات موضوع ماده ۲۲، با کارگران معترض خود برخورد کرده است.

گزارش اعتصاب در ایران خودرو

سندیکای کارگران فلزکار و مکانیک

دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۲ – ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳
پس از راه افتادن بخش های مختلف کارخانه پس از رفع محدودیت های تجاری و تحریم ،وکارکردن کارگران به روال گذشته، کارگران بخش جنوبی ایران خودرو که بخش های مونتاژ و تولید در آن قسمت وجود دارد از یکماه پیش تصمیم گرفتند نسبت به فشار کاری و عدم هماهنگی بین کار و دستمزد اقدام به اعتراض بکنند.هرچند که کارگران بخش شمالی ایران خودرو هم از این امر استقبال کردند اما متاسفانه به دلیل دوری و نبود تماس های لازم در روز شنبه ۳۰ آذرکارگران بخشهای جنوبی ایران خودرو که مونتاژو تولید در آن قسمت قرار دارد با نخوردن غذا و نرفتن به رستوران اعتراض خود را به گوش مدیران ایران خودرو رساندند .با اینکه از طرف مدیران و سرپرستان به کارگران گفته می شد که این راه اعتراض نیست ولی کارگران با این اقدام هماهنگ اولین اعتراض خود را نسبت به سرعت خطوط تولید و کمی دستمزد ها اعلام کردند.

سرعت زیاد خطوط تولید باعث فشارعصبی و پرخاشگری در کارگران می شود که نمونه چند هفته پیش در ایران خودرو و اقدام به خودکشی یکی از کارگران ایران خودرو از نمونه های آن است. به هرحال این اولین هشدار به مدیریت برای جبران دستمزد ها و کاهش سرعت خطوط مونتاژ بود.

«سندیکای کارگران فلزکار ومکانیک ضمن حمایت از این اعتصاب و خواسته های کارگران امیدواراست که هماهنگی بین بخش های شمالی و جنوبی ایران خودرو به اتحاد کارگران ایران خودرو منجر شده و با اعتراضات هماهنگ به خواسته های خود برسند.»

سندیکای کارگران فلزکار و مکانیک ۱/۱۰/۱۳۹۲


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3-%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%a7

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2013/12/131320kargari.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.