نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اطلاعیه‌ی کانون نویسندگان ایران / به مناسبت درگذشت ابوالحسن نجفی

ابوالحسن نجفی(۱۳۰۸-۱۳۹۴)، نویسنده، پژوهنده، زبان‌شناس، فرهنگ-نویس و مترجم برجسته درگذشت. نجفی از پایه گذاران نشریه‌ی ادبی معتبر و تاثیرگذار «جُنگ اصفهان» در دهه‌های چهل و پنجاه بود و در طی بیش از نیم قرن فعالیت فرهنگی پرثمر در نسلی از داستان-نویسان مدرن ما تاثیر بی چون و چرا گذاشت.

او کار فرهنگی خود را با ترجمه‌ی داستان کوتاه در مجله‌ی «سخن» آغاز کرد و سپس با ترجمه‌ی ده‌ها کتاب و مقاله از زبان فرانسه ترازی در نثرنویسی و فصاحت و روشنی زبان و معنی به جا گذاشت که به جرئت می توان گفت برگذشتن از آن سخت دشوار است. ترجمه‌ی بچه‌های کوچک قرن (روشفور)، گوشه‌نشینان آلتونا (سارتر)، شیطان و خدا (سارتر)، شنبه و یک‌شنبه درکنار دریا (مرل)، پرندگان می روند در پرو می‌میرند(گاری)، – که هیچ یک از تیغ سانسور حاکمیت کنونی در امان نمانده و هرگز مجوز نشر دریافت نکرده اند- ادبیات چیست؟ (سارتر)، نژاد و تاریخ (استروس )، ضد خاطرات (مالرو)، نویسندگان معاصر فرانسه (مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه فرانسوی)، خانواده‌ی تیبو (مارتن دوگار)، وعده‌گاه شیر بلفور (پرو)، و شازده کوچولو (سنت اگزوپری) و نیز تالیف‌هایی چون وظیفه‌ی ادبیات، غلط ننویسیم، مبانی زبان‌شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی، فرهنگ فارسی عامیانه، و طبقه‌بندی وزن شعر فارسی تنها بخشی از کارنامه‌ی درخشان و ماندنی ابوالحسن نجفی است.

نجفی نه تنها در تمامی آثاری که با دقت و امانت به فارسی در آورد تعهدی پایدار به انسان و سرنوشت او داشت، بلکه هم‌چنین در بسیاری از مناسبت‌ها در امضای بیانیه‌های اعتراضی به جمع نویسندگان آزادیخواه پیوست.

کانون نویسندگان ایران درگذشت ابوالحسن نجفی را به خانواده، دوستان و دوستداران او و جامعه فرهنگی مستقل کشورتسلیت می گوید و در مجلس بزرگداشت‌اش حضور خواهد یافت.

کانون نویسندگان ایران
۳/۱۱/۱۳۹۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>