نوشته شده در حقوق بشر توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

موج بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران توسط اطلاعات سپاه، به اتهام “نفوذی آمریکا”

اطلاعات سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از دستگیری شماری “نفوذی‌های دشمن” در مطبوعات و شبکه‌های مجازی خبر داد. خبرگزاری فارس پیش‌تر از “کشف باند نفوذ آمریکایی در مطبوعات کشور” و دستگیری “عوامل دشمن” نوشته بود. صبح سه‌شنبه (۱۲ آبان / ۳ نوامبر) خبرگزاری فارس، نزدیک به محافل نظامی و امنیتی، از بازداشت پنج روزنامه‌نگار خبر داد و نوشت: «با تلاش سربازان گمنام امام زمان و دستور مقامات قضایی پنج تن از عوامل مرتبط به پروژه نفوذ دشمن در کشور که در مطبوعات فعال بودند بازداشت شدند.»

ساعاتی پس از این گزارش، اطلاعات سپاه بیانیه‌ای در باره دستگیری عده‌ای از “شبکه ‌نفوذی دشمن” صادر کرد. در این اطلاعیه آمده که این اقدام پس از “ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است.”

این خبر یک روز پس از اعلام دستگیری احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه “فرهیختگان”، و عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در تهران، منتشر شد. مازندرانی و سحرخیز هر دو سابقه بازداشت در رویدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ را دارند. سحرخیز در مهر ۱۳۹۲ پس از تحمل ۵ سال زندان آزاد شد.

دستگیری سحرخیز و مازندرانی در خانه‌های این دو صورت گرفته است. روشن نیست این دو کجا نگاهداری می‌شوند.خبرگزاری مجلس “خانه ملت” به نقل از یک “منبع آگاه” نوشته که احسان مازندرانی، دبیر اجرایی روزنامه “اعتماد”، به اتهام ارتباط با بی‌بی‌سی و سایت‌های خبری ضدانقلاب بازداشت شده است: «او مدتی در مالزی زندگی می‌کرد و در همان‌جا نیز با رسانه‌های فارسی زبان ضدانقلاب ارتباط داشت.»

“ارتباط مازندرانی با ضد انقلاب”

فارس به نقل از سایت “دانا” می‌نویسد : «احسان مازندرانی دستگیر شده فتنه ۸۸ با وجود مخالفت نهادهای مسئول به عنوان مدیر روزنامه دانشگاه آزاد منصوب شد در حالی که به خاطر برخی تحرکات تنش‌آفرین و سوء سیاسی و ارتباط او با یک عنصر تجزیه‌طلب در زمان دانشجویی در دانشکده خبر، با حکم کمیته انضباطی از ادامه تحصیلش جلوگیری به عمل آمد و نتوانست مدرک کارشناسی خود را بگیرد.»

در اظهار نظرهای رسانه‌های تندرو و اصول‌گرا در مورد مازندرانی، به پشتیبانی او از خانواده هاشمی رفسنجانی در جریان دادگاه مهدی هاشمی و فائزه هاشمی اشاره شده است.

در گزارش فارس، تصاویری از احسان مازندرانی در حال مصاحبه با زهرا رهنورد، دادگاه فائزه هاشمی و هیات تحریریه “فرهیختگان” منتشر شده است. در بخشی از این گزارش آمده که مازندرانی و همسرش ملیحه حسینی در شهریور سال ۸۸ در نامه‌ای ساختارشکنانه، انتخابات ۲۴ خرداد را کودتا خوانده بودند.

احسان مازندرانی در اسفند ۱۳۹۱ در جریان موج بازداشت گروهی از روزنامه‌نگاران دستگیر شده و سه ماه را در زندان گذرانده است. خبرگزاری تسنیم می‌نویسد که مازندرانی این بار نیز به دلیل مسائل امنیتی بازداشت شده است.

لیست کردن اتهامات سحرخیز

در گزارش فارس به مجموعه‌ای از اتهامات عیسی سحرخیز نیز پرداخته شده که شامل حضور در “فتنه خیابانی ۸۸”، “دفاع از همجنس‌گرایان”، “حمله به محسنی اژه‌ای”، “نویسندگی برای سایت ضد انقلاب روز آنلاین”، “حضور در عصرانه دفتر هاشمی” و “تکاپو برای دروغ‌های حقوق بشری” می‌شود.

فرزند عیسی سحرخیز به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته که روی حکم بازداشت پدرش اتهاماتی چون “تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” نوشته شده بود.

دستگیری آفرین چیت‌ساز

سحام نیوز می‌نویسد که آفرین چیت‌ساز، بازیگر و ستون‌نویس روزنامه “ایران”، در میان پنج بازداشت شده روز دوشنبه است. این سایت می‌نویسد: «خانم چیت‌ساز پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اقدام به ستون‌نویسی در روزنامه ایران کرد. به دلیل علاقه این هنرمند به حوزه سیاست خارجی، موضوع یادداشت‌های وی اغلب در این حوزه بود… خانم چیت ساز به واسطه حرفه‌اش ارتباط نزدیکی با دولت «حسن روحانی»، «حسین فریدون» دستیار ارشد رئیس‌جمهور، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دارد…»

سحام نیوز به نقل از سایت “آمد نیوز” نوشته که ۲۰ نفر دیگر از روزنامه‌نگاران از سوی اطلاعات سپاه پاسداران احضار شده و باید روز چهارشنبه ۱۳ آبان خود را معرفی کنند.

موج دستگیری‌ روزنامه‌نگاران با اتهاماتی چون “باند نفوذ آمریکا” یا “عاملیت دشمن” پس از سخنرانی‌های اخیر آیت‌الله خامنه‌ای در هشدار نسبت به نفوذ دشمن به راه افتاده است. این گونه هشدارها از سوی رهبر جمهوری اسلامی تازگی ندارند اما پس از توافق اتمی، گفتمان “دشمن‌هراسی” در سخنان او بیش از پیش برجسته شده‌ است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>