نوشته شده در ملیت ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اسیرکشی بُزدلانه در سنت بلوچی ما نیست! مَی مکُران

اسیرکشی بُزدلانه در سنت بلوچی ما نیست!
مَی مکُران وبلاگ سیاسی ـ اجتماعی بلوچستان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۳ برابر با ۲۶ مارس ۲۰۱۴
بی برگ براهوئی
گروه «جیش العدل» که خود را مدافع منافع اهل سنت و گروه های جهادی در سوریه اعلام کرده و گاه گاهی نیز از خواست های اهل سنت بلوچستان دم می زند، با انتشار بیانیه ای در سوم فروردین امسال، خبر کشتن یکی از گروگانهای خود را اعلام کرد. اعدام بزدلانه یک سرباز مرزبان گروگان با واکنش سرد و بی تفاوت رهبران رژیم اسلامی روبرو شد. برای آنها جان یک سرباز، ارزش آن را ندارد که به آن واکنش نشان دهند ، با خانواده او تماس بگیرند و یا حتی تسلیتی خشک و خالی بفرستند.
اما این خبر در افکار عمومی مردم ایران و در شبکه های اجتماعی که بازتاب حضور فعالان و روشنفکران و دلسوخته گان این مرز و بوم است، با واکنش های بشدت خشمگینانه و متاثرانه ای روبرو شد. حجم یادداشت ها در فیسبوک، توئیتر و وبلاگ های شخصی و تعداد بالای کاریکاتورهای کشیده شده توسط هنرمندان، نشان می دهد که این اقدام غیرانسانی، با چه واکنش غیرمنتظره ای در آغاز سال نو و در جشن های نوروزی روبرو شده است. آری، اولین اعدام امسال را «جیش العدل» رقم زد تا گوی سبقت را از سران جنایتکار جمهوری اسلامی که صدرنشیین اعدام در جهانند برباید.

اما دریغ که این همه به نام ملت ما، به نام ما مردم بلوچ و به نام استان مظلوم ما رقم خورده است. ای شمائی که خود را مدافع اهل سنت می دانید؛ ای شمائی که سنگ مردم رنجیدۀ بلوچ را بر سینه می زنید؛ آیا می دانید با این کارتان به ما خیانت می کنید. از کی تا به حال اسیرکُشی بزدلانه در سنت و قاموس ما بلوچ ها وارد شده است؟ آنهم کشتن جوان تازه پدرشدۀ زابلی مان. آن برادر هم استانی مان که از سر ناچاری شغل مرزبانی را برگزیده بود؟ آیا می دانید که ما زابلوچستانی هستیم؟ شمائی که سنگ اهل سنت را بر سینه می زنید، آیا پیام های آشکار و پنهان مولوی عبدالحمید را نشنیده اید؟ یا شاید شما هم همچون شیعیان تندرو زابلی، او را متحد بخش هائی از حکومت می دانید. آیا شما واکنش روشنفکران ایران را نسبت به گروگان ها نمی دانستید؟ شما نمی دانستید که هنرمند معروف و صاحب نام برای آزادی این گروگان ها به جمع آوری امضاء مشغولند و چند صد هزار امضاء جمع آوری کرده اند. آیا می دانید که آنها ی توانند بیانگر افکار عمومی مردم ایران باشند. آیا معنای این کار را می دانید؟ آیا در کنارتان کسانی نیستند که این اخبار و اطلاعات را برایتان از فارسی ترجمه کنند و شما را در جریان افکار عمومی بخش آگاه جامعه قرار دهند؟ حداقل از آنهائی که وابسته به جریانی قدرت طلب هستند و اخبار و اطلاعات وبلاگ تان را از «انجمن» های پوششی شان کپی می کنید، و گاه از مشاوره های شان بهره مند می شوید، فضای جامعه را می پرسیدید.

ای شمائی که سنگ اهل سنت و مردم مظلوم بلوچ را بر سینه می زنید، آیا می دانید که آن دختر و پسر دانشجوی بلوچ در دانشگاه زاهدان نمی توانند از اقدام بُزدلانه شما در برابر پرسش های بهت برانگیز دیگر دانشجویان حمایت کنند؟ آیا می دانید که آیا کشاورز بلوچ ، آن پیشه ور بلوچ، آن کاسب بلوچ که هر روز با زابلی و شیرازی و کرمانی و بیرجندی و بمی سروکار داشته و زندگی در هم تنیده ای دارند، نمی تواند از اقدام غیرانسانی شما در اسیرکشی بزدلانه دفاع کند؟ آیا می دانید که آن معلم بلوچ در سر کلاس های درس در برابر سئوالات دانش آموزانش و آن عضو بلوچ شورای شهر و روستا هم نمی تواند از اقدام شما حمایت کند؟ شما کار را به جائی رسانده اید و آنچنان سنگ دلانه عمل کرده اید که حتی سخنگوی تان نیز بصورت علنی و آشکار از شما اعلام برائت کرده است. شاید این اقدام تان برای ارائه بیلان کار برای دیگرانی است که ما نمی شناسیم؟ اما هر چه هست این اقدام سنگ دلانه و بزدلانه، در راستای منافع ما مردم مظلوم بلوچ نیست.

ظلم و جور تحمیل شده بر ملت ما، جای کتمان ندارد. سیاست های حاکمان اسلامی بر بلوچستان، زندگی را بر ما تنگ کرده است. تبعیض های روزانه شان بر روح جمعی ما سوهان می کشد. قلب های مادران مان هر روز در حسرت دیدار فرزندان اسیرمان در هم فشرده می شود. تیرهای خونین شان هر روز سینه جوان بیچاره ای را که برای امرار معاش مجبور به دادوستد خرد است ، می شکافد و نام قاچاقچی بر او می گذارند. پست های بازرسی شان، محل تحقیر و توهین هائی می شوند که تنها از ماموران اشغالگر انتظار می رود. سردرگمی انبوه جوانان بیکارمان، بسیاری از زندگی های خانوادگی مان را به جهنمی آشکار تبدیل کرده است. برای استفاده از منابع سرشار طبیعی مان اقدامی صورت نمی گیرد. برای رشد و شکوفائی اقتصاد استان کم کاری آشکاری در جریان است و حتی بودجه های اختصاص داده شده نیز مصرف می شوند. حتی خرمای بلوچستان به نام خرمای بم و پسته مان به نام پسته رفسنجان فروخته می شود. حتی روحانیان مان نیز از فشارهای امنیتی در امان نیستند. اما با این همه راه مبارزه ما، راهی نیست که شما برگزیده اید.

مبارزه مدنی ما سال هاست که جریان دارد. به تعداد رو به گسترش دختران و پسران تحصیل کرده مان نگاه کنید. به انبوه معلمان و کارمندان بلوچ نگاه کنید. به حضور پررنگ مان در بسیاری از عرصه ها اداری نگاهی بیاندازید. به وزن بلوچ ها در کشاورزی و تجارت و کسب و کار توجه کنید. حالا بیش از گذشته ما بلوچ ها در استان مان حرفی برای گفتن داریم. این بلوچستان، دیگر بلوچستان چند دهۀ پیش نیست. به تعداد زنان و مردان شاعر، داستان نویس، نقاش و فیلم ساز و هنرمندمان نگاه کنید. به حجم وبلاگ نویسان مان نظری بیاندازید. آن ها جامعه مدنی ما را شکل می دهند. دیگر نمی توان آنها را کتمان کرد. جیغ بنفش وبلاگ نویسان تندرو شیعه در استان از اینجاست. و شما مدعیان دفاع از منافع اهل سنت، آب به آسیاب همین تندروها می ریزید!

استان ما شاید تنها استانی است که تعداد کثیری از مردمان دیگر استان ها در آن کار و زندگی می کنند یا درس می خوانند. در هم تنیدگی ملی در این استان از همه دیگر استان ها بالاتر است. اینجا در کنارمان، بیرجندی ها، کرمانی ها، بمی ها، شیرازی ها، یزدی ها، مشهدی ها، افغان ها را در جای جای استان مان زندگی می کنند؛ در لباس کشاورز، در نیمکت مدرسه و دانشگاه، پشت میز اداره، در دامنه کوه، در مغازه همجوار. آنها می توانند پیام مظلومیت ما را در سطح کشور پخش کنند . همان هائی که فرهنگ مهمان نوازی ما را زبانزد عام و خاص کرده اند. این سرمایه بسیار بزرگی است. ما در کنار مردم دیگر استان ها و دیگر ملیت ها، می توانیم خواست های مان را مطرح کنیم و فریاد مظلومیت مان و صدای رسایمان برای احقاق حقوق مان را به گوش همگان برسانیم و مبارزه مشترک مان علیه بختک جمهوری اسلامی را به پیش برده و به سرانجام برسانیم. ما می خواهیم روی پای خودمان بیایستیم و در کنار هموطنان مان بجنگیم. ما حاضر نیستیم به سربازان جنگ نیابتی قدرت های منطقه ای و آتش بیاران جنگ های فرقه ای شیعه و سنی و بلوچ و فارس تبدیل شویم. ما از بازیچه این و آن شدن نفرت داریم. دست از سر ما بردارید. به آرمان ما خیانت نکنید. گروگان کُشی بزدلانه، سنت ما بلوچان نیست!
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۳ برابر با ۲۶ مارس ۲۰۱۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>