نوشته شده در اعلامیه ها توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

از تجمع فعالان آذربایجان برای حفظ محیط زیست پشتیبانی میکنیم! / کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

بعدازظهر جمعه ۲۳تیر،  گروه‌های زیادی از مردم اورمیه، تبریز و برخی دیگر از شهرها و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه با ایجاد زنجیره انسانی خواستار توجه به وضعیت این دریاچه شدند. از چند روز پیش، اطلاعیه‌هائی در مورد تشکیل زنجیره انسانی روی پل میانگذر دریاچه ارومیه، در میان مردم و در شبکه‌های اجتماعی پخش و اعلام شده بود که این گردهم آئی برای محافظت از محیط زیست و «غیر سیاسی» است. نیروهای انتظامی با بسیج نیروها و اقدام به بستن جاده، کوشیدند که از تجمع مسالمت‌آمیز مردم جلوگیری کنند. علیرغم مخالفت نیروهای انتظامی، این جمع  با تشکیل زنجیره‌ای انسانی در محل پل میانگذر ارومیه و در دست گرفتن شعارها و بنرهایی خواسته‌های مردم را برای اقدام جدی در جهت جلوگیری از خشک شدن و احیای دریاچه مطرح کردند.  در پی دخالت ماموران پلیس برای پراکنده کردن این تجمع و پافشاری فعالان مدنی حاضر در محل یک شهروند ارومیه‌ای توسط این نیروها بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است .این تجمع با قرائت بیانیه‌ای از سوی یکی از فعالین مدنی حاضر در محل پایان یافت.

 در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی، غارت و چپاول منابع طبیعی وتخریب محیط زیست ابعاد بسیار وسیعی بخود گرفته است. علاوه بر آن عدم رعایت حتی ابتدائی‌ترین استانداردها و موازین بین‌المللی در حفظ محیط زیست، به یک سیاست مداوم و معمول در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. در حکومت اسلامی همه پروژه‌های اقتصادی، بخش دولتی و خصوصی، بدون در نظر داشت مسائل زیست محیطی انجام می‌گیرد و کل این وضعیت به نابودی زیستگاه مردم و گیاهان و حیوانات منجر می شود. آلودگی شدیدا هشدار دهنده هوا، روند سریع نابودی جنگلها، تخریب پوشش گیاهی و مراتع، نابودی تالاب‌ها، روند خشک شدن رودها و دریاچه‌های مختلف، و…، گوشه‌هایی از ابعاد فاجعه‌آمیز زیست محیطی در ایران هستند. این روند زندگی نسل کنونی و نسل‌های آینده را به طور جدی به مخاطره انداخته است. مرگ و میر ناشی از آلودگی محیط زیست افزایش یافته، بیماری‌های لاعلاج زندگی بسیاری را به مخاطره انداخته و هزاران نفر بخاطر خشکیدن دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و یا نابودی جنگل‌ها کار و منبع درآمدشان را از دست داده‌اند .

آنچه در این شرایط فاجعه آمیز امیدوار کننده است اعتراضات و مبارزات مردمی است که در مقابله با سیاست‌های جمهوری اسلامی به دفاع از محیط زیست برخاسته‌اند. اعتراضات مردمی برای نجات دریاچه ارومیه، تشکیل زنجیره‌های انسانی مانند تجمع سه روز پیش در ارومیه  ، تشکیل نهادهای مدنی برای حفظ محیط زیست و ده‌ها مورد دیگر، نیروی اصلی  مبارزه در مقابل رژیم اسلامی در زمینه تخریب محیط زیست هستند. حفظ محیط زیست و مبارزه با روندهای مخرب و خطرناک کنونی، نیازمند توجه و دخالت و مبارزه گسترده بخش‌های هرچه وسیع‌تری از مردم است. جمهوری اسلامی عامل اصلی تداوم و تشدید تخریب محیط زندگی مردم است و ادامه حیات این رژیم، وضعیت وخیم محیط زیست در سرزمین ما را با ابعاد فاجعه بار تری روبرو خواهد کرد.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ضمن محکوم کردن اقدام ارگانهای امنیتی رژیم در جلوگیری از تظاهرات مسالمت آمیز فعالان مدنی و  دستگیری شهروند ارومیه‌ای، خواهان آزادی ایشان می‌باشد وهمه نیروهای ترقیخواه و علاقه مند به محیط زیست را به گسترده‌تر کردن تلاش‌ها و پیکارها برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و وادار کردن حکومت اسلامی به پذیرش مسئولیت خود در حفظ محیط زیست دعوت می‌کند.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

دوشنبه  ۲۶ تیر ۱٣۹۶ -  ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۷

                        

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>