نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار گارگری یکشنبه ۲۴ فروردین ۱٣۹٣ یک سوم زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان اخراج می شوند

یک سوم زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان اخراج می شوند۱۳۹۳/۱/۲۴ –
محمد حسن زدا معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: آمادگی لازم برای اجرای طرح افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه وجود دارد و تنها نگرانی ما امنیت شغلی زنان است که ممکن است با این طرح به خطر بیفتد.
وی گفت: اجرایی شدن افزایش مرخصی زایمان منوط به تامین اعتبار است و در این صورت به سرعت در تمامی شعب تامین اجتماعی اجرایی خواهد شد
وی به تحقیق و پژوهشی که در خصوص اخراج زنان پس از بازگشت ازمرخصی زایمان اشاره کرد و گفت: <>به همین دلیل پیش بینی می شود با افزایش ۹ ماه مرخصی زایمان این ریزش زنان در محیط های کار به صورت تصاعدی بالا برود.

زدا با اشاره به اینکه برای پیشگیری از تعدیل زنان پس از بازگشت به محیط کار، وزارت کار باید تصمیمی اتخاذ کند، گفت: موضوعات مربوط به تنظیم روابط کاری مربوط به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است و بهتر است در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود تا شاید بتوان از ریزش زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان به محیط کار جلوگیری شود.
معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی از اختصاص ۲۹۴ میلیارد تومان برای اجرای افزایش ۹ ماه مرخصی زایمان در آینده نزدیک از سوی دولت خبر داد و گفت: بر اساس مکاتبات انجام شده دولت قول پرداخت سریع بودجه مورد نیاز برای اجرای افزایش مرخصی زایمان را داده است.
زدا از تعدیل اعتبار مورد نیاز برای افزایش مرخصی زایمان خبر داد و گفت: در گذشته میزان اعتباری که برای اجرای این طرح پیش بینی کرده بودیم بیش از مقدار فعلی بود و این اعتبار به دلایل مختلف تعدیل شد به طوری که اکنون اعتبار مورد نیاز ۲۹۴ میلیارد تومان برای سال ۹۳ است
به گزارش خبرنگار مهر، قانون افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ به ۹ ماه در خرداد ماه سال گذشته در قالب لایحه ای از سوی دولت به مجلس فرستاده شد که این لایحه پس از بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. براساس مصوبه دولت ‌برای افزایش مرخصی زایمان زنان، مدت مرخصی زایمان (یک و ۲ قلو) زنان شاغل در بخشهای دولتی و غیردولتی ۹‌ماه تمام با پرداخت حقوق و فوق‌العاده‌های مربوط تعیین می‌شود. همسران افراد یادشده نیز از ۲ هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می‌شوند.

سازمان تامین اجتماعی برای اجرای این مصوبه نیاز به تخصیص اعتبار از سوی دولت داشت که این موضوع نیز با دستور معاون راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری تامین اعتبار شده است که بزودی اعتبار مورد نیاز پرداخت و مصوبه افزایش مرخصی زایمان اجرایی می شود.

تجمع بازرسان وزارت صنعت دراعتراض به تبدیل وضعیت قرارداد کار۱۳۹۳-۰۱-۲۴ درمقابل ساختمان مجلس صورت گرفت؛
«حدود ۳۰۰ نفر از بازرسان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنند گان سراسر کشور در اعتراض به تصمیم اخیر وزارت صنعت معدن وتجارت در خصوص تغیر تبدیل وضعیت استخدامیشان از قرار داد مستقیم به شرکتی صبح امروز یکشنبه در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند».
حدود ۳۰۰ نفر از بازرسان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنند گان سراسر کشور در اعتراض به تصمیم اخیر وزارت صنعت معدن وتجارت در خصوص تغیر تبدیل وضعیت استخدامیشان از قرار داد مستقیم به شرکتی صبح امروز یکشنبه در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
یکی از بازرسان معترض حاضر در تجمع درباره دلایل تجمع امروزشان به خبر نگار ایلنا گفت: وزارت صنعت معدن و تجارت برای نظارت بر قیمت‌ها و تنظیم بازار کشور بیش از ۳ هزار نیروی قرار داد مستقیم در سراسر کشور دارد که در تاریخ یازدهم فروردین سال جاری این وزارت خانه در نامه‌ای به سازمان حمایت از مصرف کنندگان دستور داد وضعیت استخدامی همه این بازرسان به حالت شرکتی بازگرداند.
وی بابیان اینکه پیشتر قرارداد استخدامی این کارگران در دولت گذشته از حالت شرکتی به حالت استخدام مستقیم تغییر یافته بود، افزود: از آنجا که در استخدام شرکتی احتمال بیشتری برای تضییع حقوق کارگران وجود دارد، بازرسان سازمان حمایت از مصرف کنندگان نسبت به تصمیم اخیر وزارت صنعت معترض هستند.
او با بیان اینکه این موضوع بسیاری از همکارانشان را از سایر استانهای همانند همدان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی برای پی گیری به تهران کشانده است، افزود: پیرو نامه مذکور سازمان حمایت از مصرف کنندگان وتولید کنند گان موظف به برگزاری مناقصه عمومی شده است تا از این طریق مسئولیت بازرسی به یک شرکت پیمانکاری واگذار شود.
او در تشریح جزئیات قرار داد کاریشان با وزارت صنعت معدن وتجارت اظهارداشت: پرسنل شرکتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و شورای اصناف کشور که بعنوان بازرس و کار‌شناس برای کنترل و نظارت بر قیمت‌ها و تنظیم بازار تحت نظارت شرکت پیمانکاری نگار نصر به کار گرفته شده بودند بر اساس مصوبه شماره ۲۱۳۴۷۱ مورخ بهمن ماه ۱۳۹۰ هیات وزیران مبنی بر تبدیل وضعیت قرارداد کار کارگران شرکتی و پیمانکاری شاغل در دستگاه‌های دولتی، از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت تبدیل وضعیت شده و تا امروز در قالب قرارداد کار معین به همکاری خود با این وزارت خانه ادامه‌داده‌اند.
او که خود را یکی از بازرسان استان تهران معرفی می‌کرد، در ادامه اظهار داشت: با عملی شدن نامه‌ای که اخیرا وزارت صنعت و معدن به رئسای سازمان خود ابلاغ کرده حدود ۳ هزار نفر از بازرسان اینوزارت خانهدر سراسر کشور مجددا با عقد قرار داد شرکتی با شرکت پیمانکاری، امنیت شغلی خود را از دست می‌دهند.
به گفته وی؛ بیش از ۵۳۰ نفر از بازرسان قرار داد مستقیم ناظر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در استان تهران شاغل هستند که امنیت شغلی آنان در خطر افتاده است.
طلب کارگران کاشی گیلانا از مرز یک سال گذشت۱۳۹۳-۰۱-۲۴
کارخانه کاشی گیلانا که سابقه طولانی در تولید کاشی درشهر منجیل در استان گیلان دارد چندین سال است به دلیل سوء مدیریت علارغم تولید خوب با بحران مالی روبرو بوده به طوری که در پرداخت حقوق کارگران وسایر هزینه های جاری کارخانه ناتوان شده است.
یکی از کارگران کارخانه «کاشی گیلانا» در منجیل از تأخیر در پرداخت بیش از ۱۳ماه دستمزد و حق عیدی ۱۴۸نفر از همکارانش خبر داد و گفت: تولید در این واحد تولیدی از آذر ماه سال ۹۲ متوقف شده است.
این کارگر به ایلنا گفت: کارخانه کاشی گیلانا که در شهر منجیل واقع است سابقه طولانی در تولید کاشی دارد اما از چند سال پیش به دلیل مشکلات مدیریتی این کارخانه برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های تولید با مشکلاتی مواجه است.
وی بابیان اینکه کارخانه گیلانا به دلیل بازار فروش خوبی که برای محصولات خود پیدا کرده است باید از تولید مطلویی برخودار باشد، گفت: از آذر ماه سال ۹۲ که فعالیت تولیدی در کارخانه کاشی گیلانا متوقف شد، کارگران صرفا برای حضور غیاب در محل کار خود حاضر می‌شوند وهیچ فعالیت تولیدی ندارند.
به گفته وی علاوه بر تاخیر ۱۴ ماه‌ای که در پرداخت حقوق کارگران گیلانا ایجاد شده است،، در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی بابت بیمه کارگران بیش از یک میلیارد تومان از کارفرما طلبکار است.
این کارگر گیلانا افزود: به همین دلیل به همین دلیل در حال حاضر تمامی ۱۴۸ کارگر کیلانا برای تمدید دفترجه‌های بیمه تامین اجتماعی خود دچار مشکل جدی هستند.
او بابیان اینکه از حدود دو ماه پیش با شکایت کارگران، پرونده کارفرمای کاشی گیلانا در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، افزود: در حال حاضر هیچ کس برای پاسخگویی به وضعیت کارگران وجود ندارد.
این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در خصوص سایر بدهی‌های کارخانه کاشی گیلانا اظهار داشت: این واحد تولید بابت وام‌های بانکی حدود ۱۱ میلیارد تومان بدهکار است.
وی افزود: به غیر از این، کارخانه گیلانا بابت مطالبات معوقه کارگران و سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴ میلیارد تومان بدهکار است.
او دربخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: کارگران در واکنش به در خصوص پرداخت نشدن معوقات حقوقی شا ن بار‌ها در مقابل نهادهای مختلف دولتی در شهرستان و استان تجمع کرده و مذاکراتی را با برخی مسئولان مطرح کرده‌اند اما وعده‌های مسئولان تا به امروز نتیجه‌ای برای کارگران در بر نداشته است.
توضیحات کارفرما
در همین رابطه «انور قربان‌زاده» مدیر تولید کارخانه کاشی گیلانا ضمن تایید تعویق حقوق کارگران و متوقف شدن فعالیت این کارخانه از آذرماه سال ۹۲، گفت: معوقات حقوقی کارگران ۶ ماه مربوط به سال ۹۲ ومابقی مربوطه به سالهای ۸۹ و ۹۰ است.
او با بیان اینکه کمبود منابع مالی عمده‌ترین مشکل این واحد تولید کاشی است افزود: علاوه بر تاخیر درپرداخت به موقع حقوق کارگران توان مالی کارفرما برای خرید مواد اولیه تولید سلب شده است.
به گفته وی این واحد فقط برای پرداخت سنوات ۷۰ نفراز کارگران بازنشسته خود بیش از ۷۰۰ میلیون تومان بدهی دارد.
این مسئول در کارخانه کاشی گیلانا در پایان سخنان خود تصریح کرد: همه کارگران این کارخانه برای پیگیری مطالبات معوقه خود به اداره تعاون کارورفاه اجتماعی شهرستان رودبار شکایت کرده‌اند.

دو کارگر ساختمانی بر اثر سقوط کشته شدند در شهر پردیس رخ داد؛ ۱۳۹۳-۰۱-۲۳
«بعد اظهر روز پنجشنبه، سه کارگر ساختمانی به دلایل نامعلومی، از طبقه چهاردهم یک ساختمان بلند در حال ساخت سقوط کردند و دو نفر از آن‌ها کشته شدند».
بعد اظهر روز پنجشنبه، سه کارگر ساختمانی به دلایل نامعلومی، از طبقه چهاردهم یک ساختمان بلند در حال ساخت سقوط کردند و دو نفر از آن‌ها کشته شدند.
به گزارش ایلنا، به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی اورژانس تهران، این حادثه در فاز ۵ شهر پردیس تهران زمانی رخ داده که سه کارگر ساختمانی حدوا ۲۲ ساله به دلایل نامعلومی که هنوز گزارش نشده است، از طبقه ۱۴ ساختمانی در حال ساخت سقوط می‌کنند.
بر اساس این گزارش، عوامل اورژانس تهران با حضور در محل حادثه و انجام معاینات پزشکی مرگ یکی از کارگران را تأیید و دو کارگردیگرکه به شدت دچار جراحات و صدمات شده بودند را با انجام اقدامات لازم و حیاتی پزشکی به بیمارستان امام حسین (ع) منتقل نمودند.
گفتنی است، در حین انتقال کارگران به بیمارستان امام حسین تهران یکی دیگر از این کارگران به دلیل شدت جراحات دچار ایست قلبی شده و جان خود را از دست می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>