نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری

شنبه ۵ بهمن ۱٣۹۲ – ۲۵ ژانویه ۲۰۱۴
در واکنش به اخراج ۸۰ کارگر روزمزد:
اعتراضات صنفی کارگران ایران تایر وارد ششمین روز شد

۱۳۹۲-۱۱-۰۵,
چکیده: علاوه بر اخراج ۸۰ کارگر، اسامی ۱۰۰ کارگر دیگر به لیست اخراجی‌ها اضافه شده است که احتمالا هفته آینده صورت می‌گیرد./ مسئولان ارشد کارخانه به کارگران گفته‌اند اگر اعتراض ادامه پیدا کند کارخانه ایران تایر را تعطیل اعلام می‌کنند.
بیش از ۴۰۰ کارگر روزمزد و قرار دادی کارخانه ایران تایر صبح امروز، شنبه (پنجم بهمن ماه)، در ششمین روز از شروع اعتراضات‌‌شان به تصمیم کارفرما مینی بر اخراج کارگران روزمزدی، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند.

نماینده کارگران معترض در مورد تجمع صبح امروز کارگران ایران تایر، به ایلنا گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران خود را اخراج کند که صبح روز یکشنبه (یکم بهمن) ماه، با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی مرحله نخست اخراج کارگران عملی شد.
این کارگر با بیان اینکه مرحله دوم اخراج کارگران روزمزدی قرار است تا هفته آینده عملی شود، افزود: علاوه بر اخراج ۸۰ کارگر، اسامی ۱۰۰ کارگر دیگر به لیست اخراجی‌ها اضافه شده است که احتمالا هفته آینده صورت می‌گیرد.
او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران روزمردی بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از هزار کارگر دارد که کارگران موقت و روز مزدی زیر نظر یک شرکت پیمانکاری بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، فعالیت می‌کنند.
نماینده کارگران به توصیف واکنش کارگران به این تصمیم کارفرما پرداخت و گفت: کارگران با برپایی چند تجمع تمام تلاش خود را برای منصرف کردن کارفرما از اخراج همکاران‌مان انجام دادند و این تلاش همچنان ادامه دارد.
او افزود: کارفرما هیچ توجهی به اعتراض کارگران ندارد و بی‌توجه به اعتراض کارگران، قصد دارد اخراج ها ادامه دهد.
به گفته وی، کارگران عامل همه مشکلات کارخانه ایران تایر و کارگرانش را ناشی از سنگ اندازی‌های دو تن از مدیران کارخانه ایران تایر می‌دانند که در تجمع امروز نیز کارگران مانع ورود آنان به کارخانه شدند.
این کارگر در خاتمه اظهار داشت: مسئولان ارشد کارخانه ایران تایر به کارگران گفته‌اند اگر اعتراض ادامه پیدا کند کارخانه ایران تایر را تعطیل اعلام می‌کنند.

تاخیر در آغاز مذاکرات دستمزد ۹۳/ دومین نشست شورای‌عالی کار هم مزدی نیست۱۳۹۲/۱۱/۵
یک مقام مسئول کارگری کشور از برگزاری دومین نشست شورای عالی کار در دوشنبه هفته جاری بدون موضوع دستمزد سال ۹۳ کارگران خبر داد و گفت: با وجود اینکه در سال های گذشته نشست هایی را در بهمن ماه برگزار می کردیم، اما تعویق دوباره این گفتگوها از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه عجیب است.
یک مقام مسئول کارگری کشور در گفتگو با مهر از برگزاری دومین نشست شورای عالی کار در دوشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: این جلسه دو دستور کار دارد ولی تعیین حداقل دستمزد سال آینده در برنامه قرار ندارد.

وی با اظهار تعجب از اینکه طبق روال سال های گذشته، مذاکرات و چانه زنی ها درباره تعیین حداقل دستمزد سالیانه کارگران باید در بهمن ماه آغاز شود اظهارداشت: با این حال نه در نشست اخیر شورای عالی کار و نه در جلسه ۲ روز آینده، دستمزد در دستور کار بررسی شورا قرار ندارد.

این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: شورای عالی کار قرار است در دوشنبه هفته جاری بررسی وضعیت معرفی کارگران ۳ واحد بزرگ تولیدی کشور به بیمه بیکاری را به دلیل اصلاح ساختار این واحدها بررسی کند.

به گفته وی، دستور کار دیگر شورا ۲ موضوع آئین دادرسی کار است که انجام خواهد شد.

به گزارش مهر، طی سال های گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده دولت و رئیس شورای عالی کار؛ جلسات مقدماتی تعیین حداقل دستمزد سال آینده را از آذر و دی برگزار می کرد و در بهمن و اسفند شورای عالی کار چند نشست اختصاصی با موضوع دستمزد را پیگیری و در نهایت نسبت به افزایش مزد سالیانه کارگران و مشمولان قانون کار اقدام می شد.

با این حال، دولت تدبیر و امید در اولین سال فعالیت خود هنوز تصمیم جدی برای ورود به این مسئله نگرفته و به گفته نمایندگان کارگری کشور کوتاه تر شدن زمان گفتگو و مذاکره در شورای عالی کار با نمایندگان کارفرمایان و دولت باعث تعیین دستمزد عجولانه و فاقد قدرت خرید مانند دوره های گذشته خواهد شد.

در خراسان شمالی:

۱۳۹۲-۱۱-۰۵,
چکیده: معوقات حقوقی کارگران کارخانه لوله گستر ۴ ماه بود که کارفرما یک ماه از معوقات حقوقی کارگران را روز پنجشنبه سوم بهمن ماه پرداخت کرده است.
یکی از نمایندگان کارگران کارخانه «لوله گستر» دراستان خراسان شمالی از تعویق سه ماه حقوق ۶۵۰ کارگر این کارخانه، به دلیل کمبود منابع مالی خبر داد.
«سهراب ناصری» در این باره به ایلنا گفت: کارخانه «لوله گستر» که در زمینه تولید لوله‌های انتقال نفت و گاز فعالیت دارد به دلیل آنچه از سوی کارفرما «نداشتن ضمانت نامه بانکی برای فروش محصولات» ذکر می‌شود، تولید را کاهش داده و از پرداخت حقوق کارگران خودداری می‌کند.

او در مورد مشکلات فروش محصولات این کارخانه گفت: با وجود آنکه انبارهای این کارخانه مملو از لوله برای فروش است و در زمینه تولید نیز هیچ مشکلی وجود ندارد، مشتریان حاضر به خرید محصولات این کارخانه نمی‌شوند.

به گفته وی، خریداران که اغلب از مناطق نفت خیز جنوب کشور (عسلویه) هستند، زمانی که برای عقد قرار داد به این کارخانه مراجعه می‌کنند برای تضمین خریدشان از کارفرما ضمانت نامه معتبر بانکی می‌خواهند اما کارفرما قادر به دریافت این ضمانت‌نامه از بانک نیست.

این فعال کارگری در مورد بخش دیگری از مشکلات کارخانه لوله گستر گفت: کارخانه لوله گستر که مدیریت آن طی دو سال گذشته از سازمان گسترش و نوسازی به بخش خصوصی واگذار شده است، هم‌ اکنون در پرداخت حقوق کارگران کوتاهی می‌کند.

او گفت: با پیگیری نمایندگان کارگری و مصوبه هیئت دولت، قرار است این مجموعه تولیدی برای حفظ اشتغال و امنیت شغلی کارگرانش مجددا به سازمان گسترش و نوسازی بازگردد اما آنچه مانع عملی شدن این موضوع تا به امروز شده مخالفت مدیر عامل سازمان گسترش نوسازی است.

مشکلات لوله گستر ناشی از کاهش تولید است

در این زمینه رئیس اداره کار شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی ضمن تایید تاخیر در پرداخت حقوق کارگران کارخانه لوله گستر، مشکلات مالی این واحد را ناشی از کاهش تولید دانست.

علی قلی‌زاده در این باره به ایلنا گفت: معوقات حقوقی کارگران کارخانه لوله گستر ۴ ماه بود که کارفرما یک ماه از معوقات حقوقی کارگران را روز پنجشنبه سوم بهمن ماه پرداخت کرده است.

به گفته وی، مشکلات مالی کارخانه در زمینه تولید به حدی رسیده است که این واحد نمی‌تواند به موقع به تعهدات خود در زمینه تحویل محصولاتش عمل کند.

گفتنی است تلاش خبرنگار ایلنا برای پی گیری این خبر از طریق کارفرما و سایر مدیران داخلی تا لحظه ارسال خبر به نتیجه نرسیده است.

نماینده کارگران پاکدیس ارومیه: دستمزد کارگران هر سال بد‌تر از سال‌ قبل تعیین می‌شود
۱۳۹۲-۱۱-۰۵
چکیده: همه ساله برای تعیین دستمزد کارگران جلسات متعددی در شورای عالی کار برگزار می‌شود و بحث‌های فراوانی صورت می‌گیرد اما با وجود تمام این جلسات، دست آخر حرف، حرف دولت است/سبد هزینه خانوار کارگران به اراده سوداگران واگذار شده است.
نماینده کارگران پاکدیس ارومیه معتقد است به دلیل ترکیب ناعادلانه شورای تعیین مزد (شورای عالی کار) و حضور هشت نماینده کارفرمایان خصوصی و دولتی در مقابل ۳ نماینده از جانب کارگران، کارگران توان دفاع از واقعیات اقتصادی را ندارند و در نتیجه وضع معیشت کارگران هر سال بد‌تر از سال‌های قبل می‌شود.

«محمدرضا سوق ملکی» رئیس شورای اسلامی کار کارخانه پاکدیس به خبرنگار ایلنا در ارومیه گفت: همه ساله برای تعیین دستمزد کارگران جلسات متعددی در شورای عالی کار و کمیته دستمزد کانون عالی شورای‌های اسلامی کار برگزار می‌شود و بحث‌های فراوانی پیرامون چگونگی تعیین دستمزد کارگران صورت می‌گیرد اما با وجود تمام این جلسات، دست آخر حرف، حرف دولت است و نمایندگان کارگری علی‌رغم ارائه استدلالات علمی و مستند در مورد واقعیت‌های اقتصادی جامعه راه به جایی نمی‌برند و وضع کارگران هر سال بد‌تر از سالهای گذشته می‌شود.

نماینده کارگران کارخانه پاکدیس با طرح این سئوال که «مگر ممکن است کارفرمایان و دولت متوجه نشوند که جامعه کارگری در چه شرایطی زندگی می‌کند»، افزود: اگر دستمزد‌ سال آینده کارگران واقعی نشود، افزایش سرسام آور قیمت ها در شرایطی که تورم به اذعان دولت بیش از ۴۰ درصد است، فشار مضاعفی بر پیکره نحیف جامعه کارگری وارد می‌کند.

این کارگر با ذکر مثالی تشریح کرد: اگر قیمت مرغ امروز کیلویی ۶۳۰۰ تومان باشد، فردا بدون هیچ دلیلی به ۶۷۰۰ تومان می‌رسد چرا که دولت دست سودجو‌ها را از بازار قطع نمی‌کند و در نتیجه سبد هزینه خانوار کارگران به اراده سوداگران واگذار شده و در نوسان باقی می‌ماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>