- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اخبار کارگری

Posted By admin On بهمن ۲, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۳۱ ب.ظ In کارگری | No Comments

کارگرانی که هر روز در سکوت رسانه‌ها جان می‌بازند۱۳۹۲-۱۱-۰۲,

چکیده: دو کارگر ۲۵ و ۲۹ ساله به نام‌های «بهمن آزادی مقدم» و «محمد مهدی مهدی‌پور» در پتروشیمی خرم‌آباد، هنگام جوشکاری مخزن گازوییل جان باختند زیرا مخزن گازوییل قبل از شروع عملیات جوشکاری، خالی نشده بود و کارگران بر اثر وقوع انفجار و سپس آتش‌سوزی از ارتفاع به پایین پرتاب شدند. در این حادثه هم کسی دوربین موبایلش را برای ثبت واقعه از جیب بیرون نیاورد.

«دو کارگر زن بر اثر آتش‌سوزی در یک کارگاه تولیدی کشته شدند»؛ «انفجار مخزن سوخت در پتروشیمی خرم‌آباد جان دو کارگر را گرفت»؛ «مرگ کارگر ۲۱ ساله در تونل قطار شهری اهواز»؛ «سقوط سه کارگر ساختمانی از ارتفاع ۳۵ متری در مشهد»؛ «کارگر اداره برق روستایی در گیلان هنگام انجام کار کشته شد»؛ «ریزش آوار یک کارگر را کشت و سه همکارش را مصدوم کرد»؛ «هفت کارگر بر اثر فوران مواد مذاب سوختند» و…

آنچه که در بالا آمد، تنها چند نمونه از حوادث شغلی است که طی یک ماهه اخیر اتفاق افتاده‌اند و خبر آن‌ها از میان خیل عظیم حوادث کارگری به رسانه‌ها «درز» پیدا کرده؛ حساب آن دسته از حوادث کارگری که هیچگاه رسانه‌ای نشده دیگر از دست در رفته است.

اما از میان همهٔ حوادث کارگری دلخراش که روزانه جان چندین کارگر ایرانی را می‌گیرند، خبر «کشته شدن دو کارگر زن بر اثر آتش‌سوزی در یک کارگاه تولیدی» در تاریخ ۲۹ دی ماه (سالروز ولادت پیامبر اسلام) جنجال بسیاری به پا کرد چرا که این حادثه در قلب شهر تهران (خیابان جمهوری) و در دید مستقیم مردمی رخ داد که حالا از هر حادثه‌ای با دوربین موبایل شان فیلم می‌گیرند تا در اجتماعات دوستانه، دیگران را از آنچه دیده‌اند مطلع کنند. پرسش اینجاست که اگر این حادثه در ده‌کوره‌ها… یا نه، در حاشیه همین پایتخت رخ می‌داد تا چه حد افکار عمومی و مسئولان کشور را درگیر می‌کرد؟
[1]
بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی، روزانه ۵ کارگر در ایران بر اثر حوادث شغلی جان می‌بازند. بنابراین اگر کشته شدن دو کارگر زن در خیابان جمهوری را کنار بگذاریم، ۳ کارگر دیگر نیز در‌‌ همان روز جان باخته‌اند که خبرش اعلام نشده است.

اما این بار به برکت تکنولوژی و بخت ـ استثنائاً ـ ناکوک شهرداری تهران، حادثه خیابان جمهوری و مرگ دو کارگر زنی که به دلیل نقص فنی نردبام ماشین آتش نشانی جان باخته‌اند توسط دوربین‌ها ضبط شد تا دستمایهٔ مرثیه خوانی و تسویه حساب‌های سیاسی شود.

این در حالی است که حوادث شغلی هر روزه برای کارگرانی که در سخت‌ترین شرایط کاری و با مزد‌های حداقلی مشغول به کارند، رخ می‌دهد و نه تنها مرجعی برای شنیدن فریاد آن‌ها وجود ندارد بلکه چون دوربین‌های موبایلی در محل واقعه نیستند صدای شان به رسانه‌ها هم نمی‌رسد.

بسیاری از این حوادث شغلی لحاظ دلخراش بودن دست کمی از حادثه اخیر در خیابان جمهوری نداشته‌اند. برای نمونه در تاریخ ۱۶ دی ماه در خوزستان، «علی زادحزباوی» کارگر ۲۱ ساله پروژه قطار شهری اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «کیسون» استخدام شده بود، در هنگام کار در تونلی کم‌عرض در عمق زمین بر اثر گیر کردن لباس کارش به واگن حمل بار، چندین متر به روی زمین کشیده شد و پس از برخورد سرش با دیواره تونل جان باخت. متاسفانه در این حادثه بغیر از کارگر کشته شدن و راننده لکوموتیو، کسی در تونل وجود نداشت تا فیلم بگیرد.

یا در نمونه دیگری، چهاردهم دی ماه امسال، دو کارگر ۲۵ و ۲۹ ساله به نام‌های «بهمن آزادی مقدم» و «محمد مهدی مهدی‌پور» در پتروشیمی خرم‌آباد، هنگام جوشکاری مخزن گازوییل جان باختند زیرا مخزن گازوییل قبل از شروع عملیات جوشکاری، خالی نشده بود و کارگران بر اثر وقوع انفجار و سپس آتش‌سوزی از ارتفاع به پایین پرتاب شدند. در این حادثه هم کسی دوربین موبایلش را برای ثبت واقعه از جیب بیرون نیاورد.

اما سکوت مدیران شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی و جا خالی دادن از قبول مسئولیت با معرفی «خواست و مشیت الهی» ‌ به عنوان مقصر کشته شدن دو کارگر، به تشدید خشم افکار عمومی ناراحت دامن زد تا به جایی که تب تعیین مقصر در این حادثه همه گیر شده است. حتی «حسن روحانی» رییس جمهور نیز به درستی وارد عمل شده و در نامه ای خطاب به وزیر کشور، وی را موظف کرده است تا در اسرع وقت، گزارشی از این حادثه تاسف بار به وی ارائه دهد. اما موضوع تعیین و مجازات مقصران هرچند اهمیت دارد، اما تمام ماجرا نیست. تمام ماجرا موضوع گم‌شده ایمنی و بهداشت کار است که هر روز جان پنج کارگر را در ایران می‌گیرد.

دومین روز از اعتراض صنفی کارگران پتروشیمی فجر/ کارفرما کارگران روزمزد را جایگزین معترضین کرد

۱۳۹۲-۱۱-۰۲,
چکیده: بیش از ۱۵۰ کارگر پتروشیمی فجر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر جلوگیری از ورود یکی از نمایندگان صنفی کارگران به کارخانه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

بیش از ۱۵۰ کارگر پتروشیمی فجر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر جلوگیری از ورود نماینده صنفی کارگران به کارخانه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

یکی از نمایندگان کارگران در این باره به ایلنا گفت: کارگران واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فجر صبح امروز (چهار شنبه ۲ بهمن ماه) در اعتراض به تصمیم شرکت پیمانکاری «رامپکو» مبنی بر جلوگیری از ورود «عباس رضایی» به کارخانه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

وی در تشریح تمهیدات پیمانکار برای مقابله با اعتراض صنفی کارگران، افزود: پیمانکار به منظور جلوگیری از کاهش تولید و اعمال فشار به کارگران برای پایان دادن به این اعتراض صنفی، کارگران روزمزد را به کارخانه آورده و از آن‌ها استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: هنوز پیرامون جلوگیری از ورود آقای رضایی به کارخانه، پاسخ رسمی به کارگران اعلام نشده است اما نمایندگان کارفرما و پیمانکار، کارگران را تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه اعتراض صنفی، اسامی شان را به نهادهای امنیتی گزارش می‌دهند.

این نماینده کارگری ادامه داد دو تن از مدیران این پتروشیمی در جمع کارگران حضور پیدا کرده و به آن‌ها گفته‌اند که دستور جلوگیری از ورود آقای رضایی به کارخانه از «بالا» آمده است.

وی تصریح کرد: کارگران نمی‌دانند منظور این آقایان از بالا چه کسی است.

وی در پایان با اشاره به مراجعه چندین کارگر پتروشیمی فجر به نمایندگی از سایر کارگران به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات و امام جمعه شهرستان ماهشهر، اظهار داشت: در این مراجعات به کارگران گفته شده که اعتراض آنها پیگیری می‌شود اما به جای اعتراض بهتر بود اطلاع رسانی می شد؛‌ این در حالی است که آقای رضایی را به دلیل اطلاع رسانی از شرایط کارخانه ممنوع‌الورود کرده‌اند.

گفتنی است ماده ۱۴۲ قانون کار اعتصاب کارگران را به رسمیت شناخته و صراحت دارد: در صورتی که اختلاف نظر در مورد مواد مختلف این قانون و یا پیمانهای قبلی و یا هر یک از موضوعات مورد درخواست طرفین برای‌ انعقاد پیمان جدید، منجر به تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران شود، هیأت تشخیص موظف است بر‌اساس در خواست هر یک از طرفین اختلاف و یا سازمانهای کارگری و کارفرمایی، موضوع اختلاف را سریعاً مورد رسیدگی قرار داده و اعلام نظر نماید.

پیشینه تهدید فعالان کارگری در ماه گذشته

گفتنی است ایلنا در تاریخ ۲۵ دی‌ماه از با انتشار گزارشی از اعمال فشار به تعدادی از فعالان کارگری که در خصوص مسائل صنفی شان اطلاع‌ رسانی کرده و هشدار داده بود که برخورد با فعالان کارگری به قصد انصراف آنان از فعالیت صنفی‌ طی یک ماه گذشته وارد فاز تازه‌ای شده است و این خطر وجود دارد که در صورت ادامه این برخورد‌ها، روند اطلاع رسانی از جامعه کارگری بدلیل نبود تضمینی برای «آزادی پس از بیان» با اخلال مواجه شود. همچنین در تاریخ ۲۶ دی‌ماه گزارش دیگری از تهدید ۲۰ کارگر پلی‌اکریل به دلیل فعالیت‌های صنفی منتشر شده بود.

در واکنش به اخراج ۸۰ کارگر رخ داد:
کارگران ایران تایر برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند/ جزئیاتی از مذاکره کارگران و کارفرما

۱۳۹۲-۱۱-۰۲,
چکیده: مسئولان کارخانه ایران تایر در تلاش‌اند حداکثر تا چند ماه آینده با وارد کردن ماشین آلات پیشترفته‌تر تایرهای سیمی تولید کنند و معتقدند با وجود این دستگاه‌ها دیگر نیازی به این تعداد کارگر ندارند./به کارفرما گفتیم که ما حاضریم برای بازگشت به کار همکاران‌مان ماهانه ۱۰ درصد از حقوقمان را کسر کنید یا بطور موقت دو الی ۳ ماه بدون حقوق منتظر بهبود وضعیت کارخانه بمانیم، به این شرط که از اخراج دائمی ما صرف نظر کنید.

بیش از ۴۰۰ کارگر قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر اخراج ۸۰ کارگر روزمزد، برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

یکی از کارگران ایران‌تایر در این باره به ایلنا گفت: بیش از ۴۰۰ کارگر قرار دادی و روزمزدی شاغل در کارخانه ایران تایر که از صبح دیروز (سه شنبه ۱ بهمن ماه) در اعتراض به تصمیم کارفرما در خصوص اخراج ۸۰ کارگر روزمزدی به کارخانه دست از کار کشیده بودند، امروز نیز به اعتراض صنفی خود ادامه دادند.

این کارگر در تشریح دلایل اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی ایران تایر، گفت: با در نظر داشتن اینکه مسئولان کارخانه واقعیت‌ها را به کارگران نمی‌گویند، در جلسه دیروز نیز که بین نمایندگانی از کارگران با کارفرما صورت گرفت، دلیل اخراج کارگران روزمزدی، کاهش تولید و زیان ده بودن تولید تایر‌های نخی عنوان شد.

وی تصریح کرد: این سخنان در حالی از سوی مسئولان ایران تایر مطرح می‌شود که سایر شرکتهای رقیب که تولید کننده تایر های نخی هستند با آنکه در زمینه فروش محصولات با مشکلاتی مواجه‌اند اما هیچگاه سعی نکرده‌اند این مشکلات را با اخراج کارگران رفع کنند.

او با بیان اینکه در تجمع دیروز همه کارگران تمام تلاش خود را برای منصرف کردن کارفرما برای بازگشت به کار همکارنشان انجام دادند و این تلاش همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: با وجود آنکه نمایندگان کارگران روز مزدی پیشنهادهایی را برای بازگشت به کار همکاران‌مان به کارفرما ارائه دادند اما متاسفانه با هیچ‌یک از این پیشنهادها موافقت نشد.

این کارگر که خود از مذاکره کنندگان روز گذشته بود درباره این پیشنهادها گفت: به کارفرما گفتیم که ما حاضریم برای بازگشت به کار همکاران‌مان ماهانه ۱۰ درصد از حقوقمان را کسر کنید یا بطور موقت دو الی ۳ ماه بدون حقوق منتظر بهبود وضعیت کارخانه بمانیم، به این شرط که از اخراج دائمی ما صرف نظر کنید، اما متاسفانه به هیچ یک از پیشنهادات کارگران اهمیتی داده نشد.

به گفته وی، مسئولان کارخانه ایران تایر در تلاش‌اند حداکثر تا چند ماه آینده با وارد کردن ماشین آلات پیشترفته‌تر تایرهای سیمی تولید کنند و معتقدند با وجود این دستگاه‌ها دیگر نیازی به این تعداد کارگر ندارند.

شرکت ایران تایر یکی از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان است که بیش از نیمی از سهام آن متعلق به بنیاد و مابقی به سایرین تعلق دارد.

گفتنی است اعتصاب کارگران با استناد به ماده ۱۴۲ قانون کار شکل گرفته است. این ماده قانونی صراحت دارد: در صورتی که اختلاف نظر در مورد مواد مختلف این قانون و یا پیمانهای قبلی و یا هر یک از موضوعات مورد درخواست طرفین برای‌ انعقاد پیمان جدید، منجر به تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران شود، هیأت تشخیص موظف است بر‌اساس در خواست هر یک از طرفین اختلاف و یا سازمانهای کارگری و کارفرمایی، موضوع اختلاف را سریعاً مورد رسیدگی قرار داده و اعلام نظر نماید.

۶ کارگر پلی اکریل اصفهان بازداشت موقت شدند
چهار شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ – ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴
چکیده: ۶ کارگر پلی اکریل اصفهان که توسط پلیس امنیت شهرستان مبارکه احضار شده بودند، پس از مراجعه به این نهاد نظارتی به دادستانی منتقل شده و قرار است امشب را در کلانتری ۱۱ مبارکه سپری کنند.

۶ کارگر پلی اکریل اصفهان که توسط پلیس امنیت شهرستان مبارکه احضار شده بودند، بعد از ظهر امروز پس از مراجعه به این نهاد نظارتی به دادستانی منتقل شده و قرار است امشب را در کلانتری ۱۱ مبارکه سپری کنند.

یکی از نمایندگان کارگران با اعلام این خبر به ایلنا گفت: آقایان «صفایی»، «مسعود فتاحی»، «سیروس پیام منی»، «احمد صابری»، «عباس حقیقی» و «جواد لطفی» که روز گذشته از سوی پلیس امنیت شهرستان مبارکه احضار شده بودند، امروز (چهارشنبه ۲ بهمن ماه) به این نهاد نظارتی مراجعه کرده و از آنجا به دادستانی منتقل شدند.

وی ادامه داد: بعد از رسیدگی به پرونده این افراد در دادستانی، آقای «باغستانی» دادستان شهرستان مبارکه به آن‌ها گفته است که امشب را در کلانتری ۱۱ مبارکه و «تحت نظر» سپری خواهند کرد تا رسیدگی قانونی به پرونده‌شان از فردا آغاز شود.

از علت بازداشت این افراد هنوز اطلاعی در دست نیست اما گمان می‌رود بازداشت آن‌ها با تحصن کارگران پلی اکریل اصفهان در اعتراض به تعطیلی «اکریلیک ۲» در تاریخ ۳۰ دی ماه مرتبط باشد.

گفتنی است آقایان لطفی، حقیقی و صابری پیش تر در تاریخ ۳۰ آبان ماه بازداشت شده بودند که پس از گذشت یک هفته آزاد شدند. بازداشت آنها با شروع دور دوم اعتراضات کارگران پلی اکریل اصفهان همزمان شده بود.

آقای لطفی، یکی از بازداشت‌شدگان امروز در نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور از وی خواسته است تا صدای اعتراض کارگران پلی اکریل را بشنود و تاکید کرده که کارگران پس از گذشت حدود سه ماه از اعتراضات صنفی و خود جوش، هنور تهدید می‌شوند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-8

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/01/marg-dar-chah.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.