نوشته شده در دسته‌بندی نشده٬کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری

تجمع کارگران ایران تایر در اعتراض به اخراج ۸۰ نفر از همکاران‌شان۱۳۹۲-۱۱-۰۱,
چکیده: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید قصد دارد در چندین مرحله کارگران خود را اخراج کند که صبح امروز با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی، مرحله نخست اخراج کارگران آغاز شده است.
صبح امروز بیش از ۴۰۰ کارگر کارخانه ایران تایر در اعتراض به اخراج ۸۰ نفراز همکاران‌شان تولید را متوقف کرده و در مقابل درب ورودی کارخانه (واقع در کیلومتر ۵ جاده مخصوص کرج) تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض در مورد علت تجمع صبح امروز کارگران ایران تایر به ایلنا گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید قصد دارد در چندین مرحله کارگران خود را اخراج کند که صبح امروز با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی، مرحله نخست اخراج کارگران آغاز شده است.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران روزمردی بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از هزار کارگر دارد که ۲۵۰ نفر رسمی و مابقی کارگران موقت و روز مزدی هستند که زیر نظر یک شرکت پیمانکاری بنام «سامان دهان فروز» فعالیت می‌کنند.

به گفته این کارگر، افراد حاضر در تجمع امروز از کارگران شیفت صبح کارخانه ایران تایر هستند که به حمایت از ۸۰ کارگر اخراجی دست از کار کشیده و با متوقف کردن تولید خواستار بازگشت بکار همکارانشان شده‌اند.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: کارگران نگران‌اند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در هفته‌های آینده باشیم.

او درباره علت اخراج کارگران گفت: به گفته برخی همکارانش، مسئولان کارخانه ایران تایر با تبدیل تایر نخی به تایر تمام سیمی قصد دارند با خرید ماشین الات پیشرفته، این تجهیزات را جایگزین کارگران کارخانه کنند.

او در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران ایران تایر در شرف بازنشستگی طبق قانون مشاغل سخت و زیان آور هستند، اظهار داشت: از دولت به ویژه سازمان تامین اجتماعی می‌خواهیم در روند بازنشستگی پیش از موعد این کارگران تسریع کنند تا امنیت شغلی ۱۲۵۰ کارگر این کارخانه به خطر نیافتد.

ایلنا با استناد به تصاویر بررسی می‌کند/
آتش‌نشان‌ها یا آتش‌نشانی؛ مقصر کشته شدن دو کارگر کدام‌ است؟
۱۳۹۲-۱۱-۰۱, ۱۳:۲۱

چکیده: چه موضوعی قرار است در این واقعه پنهان بماند که سخنگوی سازمان آتش‌نشانی به وضوح خلاف واقع می‌گوید؟ او نگران قضاوت عمومی راجع به آتشنشان‌هاست؟/ با گذشت دو روز از این حادثه نه تنها شهردار تهران یا آتش‌نشانی تهران از شرم نبود امکانات برای نجات این دو جان شریف استعفا نداده‌اند، بلکه حتی مدیران پایین دستی‌شان هم از مردم عذرخواهی نکرده‌اند.
فردای حادثه آتش‌سوزی یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان جمهوری تهران که روز ۲۹ دی‌ماه رخ داد و به کشته شدن دو کارگر زن انجامید، سخنگوی آتش‌نشانی تهران مصاحبه‌ای را انجام داده است که حاوی نکات قابل تأمل و روشن‌گری است.
ایلنا در روز حادثه، به نقل از شاهدان عینی گزارش داده بود که دقایقی پس از وقوع حادثه در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه، یک ایستگاه آتشنشانی در محل مستقر شده بود و پس از استقرار آنان، یکی از زنان کارگر از پنجره طبقه پنجم این ساختمان خارج شده و منتظر باز شدن نردبام‌های آتش‌نشانی بود اما بنا به آنچه شاهدان عینی «نقص فنی جک‌های دستگاه بالابر» و طبعا باز نشدن نردبام‌ها ذکر کرده‌اند، این کارگر با سقوط به زمین جان‌باخته‌ است.

دقایقی پس از انتشار این خبر در ساعت ۱۲و ۵۱ دقیقه، آقای جلال ملکی، سخنگوی آتشنشانی تهران با خبرنگار ایلنا تماس گرفت و با لحنی گلایه‌آمیز درخواست کرد تا این خبر به گونه‌ای تغییر کند که مسئله «نقص فنی دستگاه بالابر» مطرح نشود. استدلال سخنگوی سازمان آتش نشانی برای طرح چنین درخواستی این بود که وقتی ایشان به عنوان منبع رسمی در دسترس خبرنگاران ما قرار دارند، چرا از اطلاعات تایید نشده شاهدان عینی برای تنظیم خبر استفاده شده است. به آقای ملکی توضیح داده شد که مشاهدات مردم دارای ارزش خبری هستند و این رسانه قادر به اجابت درخواست ایشان نیست.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی همچنین در گفتگویی که در روز حادثه با ایلنا انجام داد، در واکنش به سئوالی پیرامون نقص فنی دستگاه بالابر، ضمن اعلام بررسی این احتمال، متذکر شد که «به طور معمول نوع کارکرد چهار جک دستگاه بالابر به گونه‌ای است که بالا رفتن دستگاه دو یا سه دقیقه زمان می‌برد.»

جلال ملکی، سخنگوی آتشنشانی تهران فردای حادثه، در روز دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) گفتگویی با خبرگزاری مهر انجام داده و گفته است که «دو زنی که خود را از پنجره آویزان کرده بودند، بی‌توجه به هشدار‌ها و تذکر آتش‌نشانان قصد پرتاب خود به پایین را داشتند.» او در تشریح اقدام آتش‌نشانان در این لحظه، گفته است که «در‌‌ همان لحظه یکی از نردبام‌های هیدرولیکی در پایین ساختمان مستقر و جک نردبام زده شد اما به دلیل اشکالات فنی در قطعات کامپیوتری متاسفانه پله‌های نردبام باز نشد.» ملکی گفته است که «جایگزین کردن نردبام دیگر حدود ۲ دقیقه زمان نیاز داشت که در همین حین یکی از زن‌ها خود را به پایین پرتاب کرد. آتش نشانان بلافاصله نردبام را باز کرده اما نفر دوم نیز خود را به پایین انداخت.»
حال با در نظر داشتن سخنان سخنگوی آتش‌نشانی، به فیلم حادثه‌ای که برای یکی از زنان رخ داد نگاهی می‌اندازیم و با جداسازی و علامت‌گذاری تصاویر به روایت واقعه می‌پردازیم.
تعادل زن چگونه بر هم خورد
در تصویر شماره یک، ساختمانی را می‌بینیم که نمای بیرونی‌اش را ورقه‌های فلزی شکل داده‌اند. این ورقه‌های فلزی به صورت عمودی و افقی در نمای ساختمان قرار گرفته‌اند. زنی را مشاهده می‌کنیم که از پنجره این ساختمان در حال سوختن، بیرون آمده و میان دو پنجره و در محل تلاقی ورقه‌های عمودی و افقی خود را نگاه داشته است، به این ترتیب که انگشتان دستانش را دور ورقه عمودی قلاب کرده و ورقه افقی را تکیه‌گاه نیمی از عرض کف پا‌هایش قرار داده است. قطعا برای این نحوه استقرار نمی‌توان از فعل «آویزان شدن» استفاده کرد. لغتنامه دهخدا «آویزان» را «آونگ» معنا کرده است، با استناد به این معنا، اگر دو یا یکی از دستان این زن لبه پنجره یا ورقه افقی را گرفته بودند و پا‌هایش تماسی با ورقه عمودی نمی‌داشتند، او در حالت آویزان و معلق قرار می‌گرفت، اما در تصویر اول به وضوح این زن در حالت تعادل نسبی قرار دارد. پرسش نخست این است که چه عاملی باعث بر هم خوردن تعادل این زن شده است؟

نقش آب فشار قوی در بر هم خوردن تعادل

آتش‌نشانان برای مهار آتش از آب فشار قوی استفاده کرده‌اند. به دلیل نقص فنی دستگاه بالابر، آب از سطح خیابان به طبقه پنجم شلیک می‌شده و با وجود انبوه دودی که تمام فضا را پوشانده بوده، طبیعتا هدایت‌ آب سخت می‌شده است. در لحظه‌ای که تصویر شماره دو ثبت شده، اصابت آب به بدن زن به وضوح پیداست. دامن مانتوی زن نیز به دلیل ضربه آب و جریان هوای تندی که آب فشار قوی ایجاد می‌کرده، از بدنش جدا شده است. در تصویر شماره دو لباس این زن کاملا آغشته به آب و طبیعتا سنگین شده است. در تصویر شماره سه مشاهده می‌کنیم که در هنگام سقوط زن، ورقهٔ فلزی که تکیه‌گاه پای راست او بوده، شکسته شده است. احتمالا عامل اصلی سقوط شکسته شدن ورقه بوده، اما در هنگام جدا شدن این ورقه، هنوز دو دست و پای چپ او تکیه‌گاه داشته‌اند. بنابراین نقش عامل اصابت آب پرفشار که خاصیت لغزندگی نیز دارد در جدا شدن یک پا و دو دست این کارگر جوان و از دست دادن تعادل و سقوط او خاصه در موقعیت پر تنش و نامتمرکزش، غیر قابل انکار است.

با این حال. سخنگوی آتش‌نشانی گفته است که این دو زن قصد «پرتاب» خود را داشته‌اند و به تذکرات مأموران برای «نپریدن» توجهی نکرده‌اند. ملکی این سخن را در گفتگو با سایر خبرگزاری‌ها نیز تکرار کرده است. او به ایسنا گفته است: «متاسفانه این دو (کارگر) علی‌رغم هشدار‌ها و درخواست آتش نشانان خود را به پایین پرتاب کرده‌اند.»

اما نکته خلاف واقع دیگری که به سادگی با مشاهده این فیلم قابل اثبات است در بخش دیگری از سخنان آقای ملکی عنوان شده است. او در واکنش به این سئوال منطقی که چرا آتش‌نشانان از تشک بادی نجات استفاده نکرده‌اند، منکر عدم وجود این وسیله نجات در وسایل آتشنشانان شده و گفته است: باد شدن تشک‌ها یک الی دو دقیقه زمان نیاز داشته است در صورتی که با مشاهده این فیلم در می‌یابیم که از زمان خروج این زن از پنجره (و نه از زمان رسیدن آتش نشانان به محل حادثه) سه دقیقه و سه ثانیه زمان سپری شده است.

چه موضوعی قرار است در این واقعه پنهان بماند که سخنگوی سازمان آتش‌نشانی به وضوح خلاف واقع می‌گوید؟ او نگران قضاوت عمومی راجع به آتشنشان‌هاست؟ طبق تصاویر ثبت شده، نیروهای آتش‌نشانی پیش از کشته شدن کارگران خود را به محل حادثه رسانده‌ بودند و به اقتضای شغل شرافتمندانه‌شان آماده بوده‌اند برای نجات این کارگران جان خود را به خطر بیاندازند. اما وسایل ضروری نجات را در اختیار نداشته‌اند. چه کاری از دست آن‌ها بر می‌آمده جز اینکه از سطح زمین آب را به سمت شعله‌های آتش شلیک کنند؟ حتی اگر ناآزموده بودن آتشنشان‌ها در این واقعه بی‌تاثیر نبوده باشد، آنان نمی‌توانند مقصر قلمداد شوند بلکه کسانی که از افراد غیر ماهر برای عملیاتی با این اهمیت استفاده کرده‌اند باید پاسخگوی عملکردشان باشند. اما با گذشت دو روز از این حادثه نه تنها شهردار تهران یا آتش‌نشانی تهران از شرم نبود امکانات برای نجات این دو جان شریف استعفا نداده‌اند، بلکه حتی مدیران پایین دستی‌شان هم از مردم عذرخواهی نکرده‌اند.
اما نکته قابل تامل آنجاست که می‌بینیم در تاریخ دو آذرماه سال جاری، یک حادثه آتش‌سوزی در نزدیکی بازار تهران (مرکز سرمایه پایتخت) رخ داده است و آقای ملکی در آن زمان از ارسال سریع پنج ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه خبر داده بود. خوشبختانه در این حادثه هیچ کس کشته نشد. جا دارد آتش‌نشانی اعلام کند که در زمان آتش‌سوزی این کارگاه، تا پیش از سقوط کارگران دقیقا چند ایستگاه در محل حضور داشته‌اند.
در اعتراض به جلوگیری از ورود نماینده‌شان؛
کارگران پتروشیمی فجر دست از کار کشیدند
۱۳۹۲-۱۱-۰۱,
چکیده: کارگران واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فجر صبح سه شنبه در اعتراض به تصمیم کارفرما مبنی بر جلوگیری از ورود «عباس رضایی» به کارخانه دست از کار کشیدند.
بیش از ۱۵۰ کارگر پتروشیمی فجر در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر جلوگیری از ورود یکی از نمایندگان صنفی کارگران به کارخانه دست از کار کشیدند.
یکی از کارگران پتروشیمی فجر با اعلام این خبر، به ایلنا گفت: کارگران واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فجر صبح امروز (سه شنبه ۱ بهمن ماه) در اعتراض به تصمیم شرکت پیمانکاری «رامپکو» مبنی بر جلوگیری از ورود «عباس رضایی» به کارخانه دست از کار کشیدند.
وی در تشریح دلایل پیمانکار برای جلوگیری از ورود نماینده صنفی کارگران به کارخانه، افزود: علت اتخاذ چنین تصمیمی به صورت رسمی به کارگران اعلام نشده اما از منابع مختلف شنیده‌ می‌شود که آقای رضایی به دلیل مصاحبه با رسانه‌های رسمی کشور و اطلاع رسانی در خصوص شرایط نامناسب کارگران ممنوع الورود شده است.
وی تصریح کرد: بعد از آنکه آقای رضایی طی مصاحبه‌ای با ایلنا، اعتراض صنفی کارگران پتروشیمی فجر را در تاریخ ۲۹ مهر ماه رسانه‌ای کرد، مورد خشم کارفرما و پیمانکار قرار گرفت.
گفتنی است اعتراض صنفی یاد شده در واکنش به عدم افزایش ۲۲ درصدی حقوق و مزایای کارگران بر خلاف قول قبلی مدیرعامل انجام شد.
این کارگر پتروشیمی فجر در پایان عنوان کرد: کارفرما و پیمانکار پتروشیمی فجر تلاش می‌کنند با فشار به نماینده صنفی ما، از اطلاع رسانی سایر کارگران در خصوص تبعیض‌های بی‌پایان در این کارخانه جلوگیری کنند.
موضوع داخلی شرکت پیمانکاری است
مسئول روابط عمومی پتروشیمی فجر در خصوص اعتراض صنفی کارگران این کارخانه، گفت: فعل و انفعالات صورت گرفته در پتروشیمی فجر، موضوع داخلی شرکت پیمانکاری است.
او در گفتگو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد که جلوگیری از ورود نماینده کارگران به کارخانه به هیچ عنوان با مصاحبه وی با رسانه ها ارتباط نداشته است.
پیشینه تهدید فعالان کارگری در ماه گذشته
گفتنی است ایلنا در تاریخ ۲۵ دی‌ماه از با انتشار گزارشی از اعمال فشار به تعدادی از فعالان کارگری که در خصوص مسائل صنفی‌شان اطلاع‌رسانی کرده بودند؛ هشدار داده بود که برخورد با فعالان کارگری به قصد انصراف آنان از فعالیت صنفی‌ طی یک ماه گذشته وارد فاز تازه‌ای شده است و این خطر وجود دارد که در صورت ادامه این برخوردها، روند اطلاع رسانی از جامعه کارگری بدلیل نبود تضمینی برای «آزادی پس از بیان» با اخلال مواجه شود. همچنین در تاریخ ۲۶ دی‌ماه گزارش دیگری از تهدید ۲۰ کارگر پلی‌اکریل به دلیل فعالیت‌های صنفی منتشر شده بود.

تبعات محرومیت کارگران زیرزمینی از دریافت سبد کالایی دولت


1392-11-01

چکیده: معیار دولت برای توزیع سبد کالاهای ضروری در ماه‌های بهمن و اسفند، احراز اشتغال عنوان شده و محرز بودن اشتغال منوط به پوشش بیمه تامین اجتماعی است، بنابراین اقشاری که بیش از سایرین به سبد کالایی دولت نیاز دارند، از دریافت آن محروم می‌مانند و ظلم بزرگی در حق آن‌ها روا خواهد شد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان از دولت یازدهم به دلیل آنکه در اختصاص سبد کالاهای ضروری در ماه‌های بهمن و اسفند، کارگران زیرزمینی (کارگران فاقد شناسنامه کاری) و بازنشستگان تامین اجتماعی را نادیده گرفته، انتقاد کرد.

«علی یزدانی» در آستانه توزیع اولین سبد کالایی دولت در بهمن ماه، به ایلنا گفت: معیار دولت برای توزیع سبد کالاهای ضروری در ماه‌های بهمن و اسفند، احراز اشتغال عنوان شده و محرز بودن اشتغال منوط به پوشش بیمه تامین اجتماعی است، بنابراین اقشاری که بیش از سایرین به سبد کالایی دولت نیاز دارند، از دریافت آن محروم می‌مانند.

وی با اشاره به کارگاه‌های تولیدی کوچک، کارگاه‌های زیر زمینی و کارگاه‌های ساختمانی، ادامه داد: کارگران شاغل در این کارگاه‌ها (مانند کارگران ساختمانی) بیمه نیستند، اشتغالشان جایی به ثبت نرسیده و طبعا از دریافت سبد کالا محروم می‌مانند؛ بنابراین سیاست‌گذاران دولت باید برای توزیع سبد کالاهای ضروری چاره دیگری بیاندیشند تا حق اقشار ضعیف و آسیب پذیر پایمال نشود.

این فعال کارگری افزود: اگر خیابانی تجاری در یکی از کلان شهرهای کشور را کنترل کنیم، خواهیم دید کگارگران بسیاری در مراکز فروش آن خیابان مشغول به کارند که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم قرار ندارند. کارگران شاغل در کارگاه‌های مستقر در حاشیه شهر‌ها نیز در وضعیتی مشابه به سر می‌برند.

یزدانی در پایان با انتقاد از حذف بازنشستگان تامین اجتماعی از میان اقشاری که سبد کالایی دولت را دریافت می‌کنند، اظهار داشت: دولت یازدهم نباید حق بازنشستگانی را که با مستمری حداقلی و کمتر از آن، هزینه‌های زندگی شان را تامین می‌کنند، پایمال کند چرا که به حاشیه راندن اقشار ضعیف جامعه از جمله بازنشستگان، تبعات نافرجامی را در دراز مدت برای دولت منتخب مردم به همراه خواهد داشت.

گفتنی است سبد کالایی دولت شامل ۱۰ کیلو برنج، ۴ کیلو گوشت مرغ، ۸. ۱ کیلو روغن، ۸۰۰ گرم پنیر و ۸. ۱ کیلو تخم ‌مرغ در دو نوبت در ماه‌های بهمن و اسفند در میان برخی از اقشار جامعه توزیع می‌شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>