- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اخبار کارگری ۱۳۹۳/فروردین/۲۲ اطلاعیه شماره ۱۳ کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد – در محکومیت احکام صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد .

Posted By admin On فروردین ۲۲, ۱۳۹۳ @ ۹:۲۸ ب.ظ In کارگری | No Comments

[1]
رقابت ۲٫۵میلیون نفر برای کار؛
جزئیات گزارش جدید ربیعی از بیکاری/ متوسط دریافتی هر نفر یک میلیون تومان شد۱۳۹۳/۱/۲۲

خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: وزیر کار دولت تدبیر و امید بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، “تلنبار” شدن تقاضا برای ورود به بازار کار و تغییر ذائقه کارجویان را مسائل پیش روی دولت در بخش اشتغال می داند و معتقد است با وجود اینکه در حال حاضر متوسط دریافتی هر نفر شاغل یک میلیون تومان است اما اگر تورم بالا برود، اشتغال زایی در کشور مقرون به صرفه نخواهد بود. ربیعی همچنین اعلام کرد دولت درصدد جلوگیری از افزایش تعداد بیکاران و توقف رشد بیکاری در کشور است.
به گزارش خبرنگار مهر، از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید در مردادماه سال گذشته تاکنون، از سوی مقامات ارشد این دولت بارها پیرامون بیکاری و وضعیت نابسامان اشتغال کارجویان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی سخن گفته شده است.

در آمارهای ارائه شده، تعداد بیکاران در آینده نزدیک تا ۱۰ میلیون نفر نیز برآورد شده و برخی اعضای کابینه تدبیر و امید در این زمینه هشدار داده اند که در صورت عدم توقف روند بیکاری، جامعه در آینده نه چندان دور دچار معضلاتی جدی در این بخش خواهد شد.

این مسائل و دغدغه ها در اظهارات رئیس جمهور نیز خود را نشان داد و روحانی در اولین گزارش ۱۰۰ روزه اقتصادی خود طی سال گذشته، بیکاری را مهم ترین مسئله پیش روی کشور و دولت تدبیر و امید عنوان کرد. در دولت های نهم و دهم برخی طرح ها در زمینه اشتغال زایی مطرح شده بود، اما با وجود تزریق میلیاردها تومان پول برای به حرکت در آوردن چرخ های اشتغال در کشور؛ سیاست های اتخاذ شده به نتیجه چندانی نرسید.

در گزارش های ارائه شده مرکز آمار ایران از عملکرد اشتغالی دولت های سابق طی سال های گذشته، نرخ بیکاری و تعداد بیکاران افزایشی بوده؛ در حالی که تبلیغات فراوانی در دولت های نهم و دهم درباره ریشه کنی بیکاری و اشتغال زایی میلیونی ارائه شده بود.

حالا چند ماهی است که دولت جدید به سبک و سیاق گذشته آمارهای جدیدی از اشتغال زایی میلیونی ارائه نمی کند و با وجود هشدارهای داده شده هنوز طرح مشخصی نیز از سوی دولت تدبیر و امید برای اشتغال زایی ارائه نشده است.

طبق آخرین گزارش های ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران کشور در حال حاضر به بیش از ۲٫۵ میلیون نفر بالغ می شود که از این تعداد تا ۱٫۴ میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. این شرایط باعث شده تا رقابت زیادی بین کارجویان برای تصاحب فرصت های شغلی شکل بگیرد و برای پذیرفته شدن در یک شغل صدها و هزاران نفر داوطلب شوند.

علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته درباره اقدامات صورت گرفته از سوی دولت گزارش هایی ارائه کرده است. ربیعی با بیان اینکه شورای عالی اشتغال برنامه های جدیدی در سال جاری در دست اقدام دارد، گفت: ما با بیکاری “تلنبار” شده و متورم روبرو هستیم و دولت اهتمام دارد در این جهت برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: متاسفانه با بیکاری انباشته شده در طی سال‌ های گذشته باید گفت کار دولت تدبیر و امید با مشکل روبرو می شود. در عین حال، دانشجویان تحصیل کرده باید بتوانند وارد بازار کار شوند، متاسفانه ورود به بازار کار این دانشجویان با تاخیر همراه بوده است.

ربیعی با بیان اینکه متاسفانه با بیکاری در طی سال‌ های گذشته مواجه شده‌ ایم گفت: نیروی کار با ذائقه و فرهنگ جدید وجود دارد به گونه‌ ای که اغلب آنها دارای تحصیلات عالیه هستند. دولت مسیر سختی را در پیش رو دارد و کشور به رشد ۷ درصدی اقتصادی نیازمند است و این یعنی اینکه کمترین رشد کشور باید در این حد باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال باید ۱ میلیون شغل در کشور ایجاد شود تا بتوانیم بر مسئله بیکاری غلبه کنیم ادامه داد: اگر حتی بتوانیم یک ریال از محل هدفمندی یارانه‌ ها را به سمت اشتغال برگردانیم، می‌توانیم جامعه را به سمت فعالیت سوق دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه هر فرد شاغل تقریبا یک میلیون تومان دریافتی دارد اظهارداشت: شغل فقط یک پدیده اقتصادی نیست، بلکه یک پدیده فرهنگی و اجتماعی نیز به حساب می‌ آید. وی با اشاره به اینکه باید به سمت ایجاد شغل پیش برویم افزود: اولین گام در جهت ایجاد اشتغال کنترل تورم است، زیرا اگر تورم بالا برود اشتغال مقرون به صرفه نیست.

ربیعی با اشاره به اینکه برای خروج از رکود باید صنایع و بنگاه‌ هایی که در معرض تهدید هستند را مورد توجه قرار دهیم گفت: درصدد هستیم تا بیکار جدید به بیکاران دیگر اضافه نشود. متاسفانه با مشکل سرمایه در گردش روبرو هستیم اما طی مذاکراتی که با بانک مرکزی به عمل آورده‌ ایم مقرر شده تا رقمی برای سرمایه در گردش تخصیص داده شود.

وی با بیان این موضوع که ابلاغیه آن هم به استان‌ ها داده شده است تصریح کرد: باید بتوانیم با افزایش ظرفیت بنگاه‌ ها در جهت ایجاد شغل اقدام کنیم اما باید بگویم مشکل فقط پول نیست، زیرا تنها پاشیدن پول به زمین شغل ایجاد نمی‌ کند.

۱۳۹۳/۱/۲۲ –
تشریح جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان / افزایش حق مسکن و معیشت مستمری بگیران
رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از ابلاغ بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان خبر داد و گفت: افزایش حقوق ۲۵ درصدی به همراه افزایش کمکهای جانبی مانند حق مسکن، معیشت و سنوات که به حقوق بازنشستگان اضافه می شود تا پایان فروردین ماه به حساب آنها واریز خواهد شد.
علی اصغر بیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه افزایش حقوق سایر سطوح مزدی یعنی آنهایی که بیشتر از حداقل حقوق دریافت می کنند، ۲۰ درصد است، گفت: بر اساس ماده ۴۱ قانون کار و ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی ،سازمان تامین اجتماعی مکلف است که همه ساله حقوق بازنشستگان را افزایش دهد که امسال برای اولین بار این افزایش در فروردین ماه با حمایت و کمک مسئولان و مدیر سازمان تامین اجتماعی و همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آنها پرداخت می شود.

وی گفت: افزایش ۲۵ درصدی مستمری بازنشستگان علاوه بر حقوق فروردین ماه آنها و به صورت جداگانه به این افراد پرداخت می شود که سایر کمکهای جانبی نیز مانند حق مسکن، حق سنوات و کمک به معیشت مستمری بگیران (حق بن) در سال جاری افزایش یافته و تا پایان فروردین ماه محاسبه و پرداخت می شود .

این مقام مسئول در کانون بازنشستگان تامین اجتماعی از ابلاغ بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان از سوی سازمان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: براساس این بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تا سی ام ماه جاری پرداخت می شود و تمامی شعب موظفند پس از نصب نرم افزار مربوطمه مستمری اردیبهشت ماه سال جاری را محاسبه و تفاوت فروردین امسال را نیز طی لیست جداگانه ای به مبادی پرداخت ارسال کنند.

بیات به افزایش کمکهای جانبی اشاره کرد و اظهار داشت: براساس بخشنامه ابلاغ شده، حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه مستمری بگیران از ابتدای سال دوم برقراری پرداخت و ۵۰۰ تومان تعیین شده است. همچنین کمک هزینه مسکن مستمری بگیران بازنشسته و از کار افتاده مجرد، متاهل و متکفل و همچنین بازماندگان تک نفره و یا بیشتر ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته حق مسکن این افراد ۳ هزار تومان افزایش داشته است.

وی همچنین در مورد افزایش کمک معیشت مستمری بگیران نیز گفت: هزینه کمک معیشت بازنشستگان که در قالب حق بن به آنها ارائه می شود، از ۲۲ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است که بصورت ماهیانه همراه با مستمری به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران واریز می شود.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در خصوص افزایش سایر سطوح مزدی نیز گفت: با توجه به اینکه بر اساس ماده ۹۶ باید این افزایش حقوق به تصویب هیات وزیران برسد بر همین اساس برای این افراد که بیش از حداقل حقوق دریافت می کنند، ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده که به صورت علی‌الحساب به آنها پرداخت می شود.

به گفته وی، البته سازمان تامین اجتماعی نظر موافقی برای افزایش ۲۵ درصدی حقوق سایر سطوح مزدی نیز دارد که در صورت تصویب هیات وزیران مابقی آن پرداخت خواهد شد.

بیات در مورد میزان حداقل حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران نیز تاکید کرد: با افزایش در نظر گرفته شده حداقل حقوق این افراد در سال جاری به ۶۰۹ هزار تومان در ماه می رسد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی گفت: طی سالهای گذشته افزایش حقوق مستمری بگیران چندین ماه پس از آغاز سال به آنها پرداخت می شد، اما امسال برای اولین بار در تاریخ سازمان تامین اجتماعی، بازنشستگان افزایش حقوق خود را در اولین ماه سال دریافت می کنند که این موضوع باعث می شود بازنشستگان نسبت به تصمیمات دولت نظر مثبت داشته باشند.

اطلاعیه شماره ۱۳ کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد – در محکومیت احکام صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳
کارگران، مردم آزاده و تشکل های کارگری؛
جنبش کارگری ایران در چند سال گذشته برای احقاق حقوق کارگران با فرازو نشیبهای فراوانی روبرو بوده و سرمایه‌دران همراه با حامیانشان برای سرکوب این جنبش با هر وسیله ای که برایشان مهیا بوده، از جمله تهدید، احضار، اخراج از کار،محاکمه و زندان در صدد آن بودند که جنبش کارگری را مرعوب کنند.
اما فعالان رادیکال این جنبش نه تنها مرعوب نشدند بلکه مرتبا” در حال تعرض بوده و هستند . روزی را در سال گذشته نمی یابید که کارگران را به جرم دفاع از مطالباتشان به پای میز محاکمه نکشانده باشند.
در آخرین محاکمه با خبر شدیم که رفقای ما و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری بنام های هادی تنوند و جمال مینا شیری هر کدام به ۴۲ ماه حبس تعزیری ،قاسم مصطفی پور، ابراهیم مصطفی پور و محمد کریمی هر کدام به ۲۴ ماه حبس تعزیری در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام عضویت در کمیته هماهنگی و شرکت در مجمع عمومی آن کمیته در شهر کرج محکوم شدند.
کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد ضمن محکوم کردن این احکام ناعادلانه از تمام کارگران و تشکل های کارگری می خواهیم که در مقابل این احکام ناعادلانه سکوت نکنند و به هر طریق ممکن صدای اعتراض خود را به اذهان عمومی برسانند.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی و کارگران زندانی هستیم و خودمان را درکنار این عزیزان خواهیم دید.
شماره تماس با سخنگوی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد، کوروش بخشنده
۰۹۳۷۹۹۶۰۷۴۷


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%db%b1%db%b3%db%b9%db%b3%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%86%db%b2%db%b2-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%87

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/04/بیکاری-فارغ-التحصیلان-دانشگاهی،.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.