- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اخبار کارگری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ افزایش ۳ برابری بیکاری زنان و تحصیلکرده‌ها

Posted By admin On اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۳۹ ب.ظ In کارگری | No Comments

طرح بیمه اجتماعی فراگیر از دستور کار مجلس خارج شد
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
نمایندگان به دلیل نبود منبع مالی واقعی برای اجرای طرح بیمه اجتماعی فراگیر (همگانی) این طرح را از دستور کار صحن علنی مجلس خارج کردند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر با موافقت نمایندگان، گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره طرح بیمه اجتماعی فراگیر (همگانی) از دستور کار مجلس خارج شد.
نمایندگان با اخطار اصل ۷۵ قانون اساسی موافقت کرده و بار مالی اجرای این طرح را بدون در نظر گرفتن منبع مشخص برای تامین آن علت خارج شدن این طرح از دستور کار مجلس عنوان کردند.
به گزارش مهر در حالی که در جریان این بررسی این طرح تنها یک موافق و یک مخالف رد این طرح صحبت کرده بودند محمدرضا کاتب در اخطار قانون اساسی گفت: در قانون هدفمندی امسال به جای اینکه ۴۸ هزار میلیارد کسب درآمد از محل افزایش قیمت سوخت داشته باشیم، ۳۸ هزار میلیارد درآمد کسب می کنیم که این رقم احکام قانونی را هم پوشش نمی دهد. چه برسد به اینکه بخواهیم از آن برای بیمه فراگیر استفاه کنیم.
کاتب ادامه داد: وقتی یارانه افراد را به خودشان می دهیم با چه مجوزی می خواهیم از این سهم برداشت کرده و به بخش دیگری اختصاص دهیم.
علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار گفت: کمیسیون بهداشت و درمان هم به خاطر بار مالی این طرح را رد کرد.
وی با بیان اینکه حداقل سهم دولت در این طرح بار مالی دارد افزود: اینکه گفته شده ۵۰ درصد از اعتبار مورد نیاز را از محل ماده ۷ قانون هدفمندی یارانه ها کسب کنیم پس ۵۰ درصد باقی آن را باید از کجا تامین کرد.
لاریجانی ادامه داد: در حقیقت ما چیزی را بررسی می کنیم که منبع قانونی برای تامین بار مالی دارد.
به گزارش مهر این اخطار به رای نمایندگان گذاشته شد که با ۱۱۲ رای موافق ۴۶ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن علنی از دستور کار صحن علنی خارج شد.

[1]
یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش سه برابری میانگین بیکاری در میان زنان و تحصیلکرده‌های دانشگاهی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار نفر در کشور تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دارند.

به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوالحسن فیروز‌آبادی در مراسم اختتامیه نخستین دوره تربیت مربی رشته سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی اظهار کرد: اشتغال از دغدغه‌های بزرگ کشور به‌شمار می‌رود و با توجه به نگرانی‌هایی که در این زمینه وجود دارد، تلاش‌هایی از سوی دولت تدبیر و امید برای حل معضل بیکاری در حال انجام است.
وی توزیع بیکاری در کشور به لحاظ جنسیتی و مدرک تحصیلی را نامتناسب خواند و گفت: علی‌رغم آنکه میانگین بیکاری در کشور ۱۰٫۵ درصد اعلام شده است، اما این رقم در بین زنان و تحصیلکرده‌های دانشگاهی دو تا سه برابر افزایش یافته است.
به گفته‌ی فیروزآبادی در مشاغلی که گرانقیمت هستند امکان سرمایه‌گذاری ضعیف است لذا وزارت کار به دنبال ایجاد مشاغلی است که نیاز به سرمایه‌گذاری بالا نداشته باشد و در عین حال ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی داشته باشد که البته کار وزارتخانه در این زمینه دشوار است.
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تاکنون کارگروه‌های متعددی در وزارت کار تشکیل و تمهیداتی پیش‌بینی شده است که یکی از این تمهیدات را سازمان فنی و حرفه‌ای در نظر گرفته است و امیدواریم تا پایان سال ۹۳ با اقداماتی که در این خصوص صورت می‌گیرد نزدیک به ۲۰ هزار شغل را در کشور ایجاد کنیم.
وی در عین حال از پوشش بیمه بیکاری ۲۰۰ هزار نفر در کشور خبر داد و گفت: پول هنگفتی بابت پوشش بیمه‌ای این افراد اختصاص داده می‌شود، در حالی که می‌توان این پول را به بخش‌های تولید و صنعت تزریق کرد و امیدواریم بتوانیم بیمه بیکاری را به سازمان فنی و حرفه‌ای متصل کنیم.
به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه نخستین دوره تربیت مربی رشته سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کشور با حضور قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان فنی حرفه‌ای کشور و تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار و در پایان این مراسم به ۶۳ مربی دوره دیده لوح تقدیر اهدا شد.

اعتراض به پایین بودن دستمزد کارگران شرکت مخابرات روستایی
۱۳۹۳-۰۲-۲۸,
شرکت مخابرات با کارگزاران مخابرات روستایی قراردادهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی منعقد می کند که این مغایر بندهای ۹ و ۱۴ اصل سوم قانون اساسی است که بر رفع تبعیضات ناروا و تساوی عموم در برابر قانون تأکید دارد.
نماینده مردم مراغه و عجب شیرگفت:شرکت مخابرات با کارگزاران مخابرات روستایی قراردادهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی منعقد می کند که این مغایر بندهای ۹ و ۱۴ اصل سوم قانون اساسی است که بر رفع تبعیضات ناروا و تساوی عموم در برابر قانون تأکید دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مهدی دواتگری» در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تذکری شفاهی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: مطابق بند ب تبصره ۱۵ قانون بودجه سال جاری شرکت مخابرات ایران موظف است نسبت به استمرار بیمه و برآورد مستقیم با کارگزاران و پیمانکاران مخابرات روستایی طبق ضوابط و شرایط قانون کار اقدام کند.

نماینده مردم مراغه و عجب شیر با اشاره به اینکه حداقل حقوق برای کارگران در سال جاری ۶۲۰ هزار تومان می باشد افزود: شرکت مخابرات با کارگزاران مخابرات روستایی قراردادهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی منعقد می کند که این مغایر بندهای ۹ و ۱۴ اصل سوم قانون اساسی است که بر رفع تبعیضات ناروا و تساوی عموم در برابر قانون تأکید دارد.

وی با بیان اینکه چگونه یک کارگر در یک شرکت خصوصی مشمول قانون کار با حداقل حقوق ۶۲۰ هزار تومان می شود، اما کارگر شرکت مخابرات بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کنند افزود: شرکت های دولتی که به بخش خصوصی واگذار می شوند باید حقوق کارگران و کارکنان خود را محفوظ نگه دارند صرف نظر از اینکه خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران شعاری بیش نیست.

دواتگری با یادآوری اینکه ما نمایندگان برای دفاع از حقوق ملت سوگند یاد کرده‌ایم گفت: در گام اول به وزیر ارتباطات تذکر دادم از این رو از وی می‌خواهم پیش از آنکه با واکنش مجلس مواجه شود نسبت به تأمین حقوق کارگران و کارگزاران مخابرات روستایی اقدام و مطالبات معوق آنها را بپردازد.

وی همچنین در تذکری به وزیر کار گفت: به موجب بودجه ۹۳،صندوق‌های تأمین اجتماعی مکلفند کارگزاران مخابرات روستایی را تحت پوشش بیمه قرار دهند اما تا کنون در این راستا اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده مردم مراغه در ادامه این مطلب نسبت به احتمال توافق پنهانی علیه کارگزاران مخابرات روستایی هشدار داد.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%db%8c%da%a9%d8%b4%d9%86%d8%a8%d9%87-%db%b2%db%b8-%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a8%d9%87%d8%b4%d8%aa-%db%b1%db%b3%db%b9%db%b3-%d8%a7

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/05/بیکاری-فارغ-التحصیلان-دانشگاهی،.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.