نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری چهار شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲

صبح امروز رخ داد؛
تجمع کارگران فولاد زاگرس در اعتراض به ۷ ماه تعویق حقوق


۱۳۹۲-۱۱-۰۹,
چکیده: نزدیک به ۲۰۰ کارگر فولاد زاگرس از صبح امروز (چهارشنبه ۹ بهمن ماه) در اعتراض به تعویق هفت ماهه در پرداخت حقوق شان در مقابل فرمانداری شهرستان قروه تجمع کرده‌اند./ مدیر روابط عمومی فرمانداری قروه، علت تجمع کارگران فولاد زاگرس را معوقات چندین ماهه آن‌ها عنوان کرد و گفت: مدیرعامل این کارخانه به فرمانداری آمده تا به مشکلات کارگران رسیدگی کند.
کارگران فولاد زاگرس در اعتراض به تعویق هفت ماهه در پرداخت حقوق شان در مقابل فرمانداری شهرستان قروه (واقع در استان کردستان) تجمع کرده‌اند.

یکی از نمایندگان کارگران در این باره به ایلنا گفت: نزدیک به ۲۰۰ کارگر فولاد زاگرس از صبح امروز (چهارشنبه ۹ بهمن ماه) در اعتراض به تعویق هفت ماهه در پرداخت حقوق شان در مقابل فرمانداری شهرستان قروه تجمع کرده‌اند.

وی در تشریح علت دیگر نارضایتی کارگران، افزود: کارفرما حق بیمه کارگران را در ماه‌های تیر، مرداد، آبان، آذر و دی به حساب تامین اجتماعی واریز نکرده است و ادامه این روند نگران کننده به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به دیدار چندی پیش وزیر کار با نمایندگان کارگران و قول این مقام دولتی مبنی بر حل مشکلات، گفت: کارخانه ذوب آهن اصفهان ابراز تمایل کرده که فولاد زاگرس را احیاء کند اما به نظر می‌رسد سهامداران فولاد زاگرس تمایلی به این کار ندارند.

این نماینده کارگری افزود: بخشی از سهام معدن سنگ آهن «یاسوکند» به سهامدارن فولاد زاگرس تعلق دارد و آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای راه اندازی مجدد کارخانه، مواد خام اولیه را بفروشند.

وی در پایان اظهار داشت: اکنون تعدادی از کارگران به نمایندگی از سایر معترضان به ملاقات «حسن رسولی» فرماندار شهرستان قروه رفته‌اند تا مشکلات کارگران را با وی در میان بگذارند.

در همین رابطه، «شهریار بسطامی» مدیر روابط عمومی فرمانداری قروه، علت تجمع کارگران فولاد زاگرس را معوقات چندین ماهه آن‌ها عنوان کرد و گفت: مدیرعامل این کارخانه به فرمانداری آمده تا به مشکلات کارگران رسیدگی کند.

معاون تنظیم و نظارت بر روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
حفظ اشتغال از افزایش مزد برای دولت مهمتر است

۱۳۹۲-۱۱-۰۹,چکیده: به دلیل منفی بودن رشد اقتصادی کشور اشتغال در حال ار بین رفتن است/ سیاست یکسویه افزایش دستمزد‌ها در درازمدت پاسخگوی نیست و بهتر آن است دستمزد‌ها با توجه به واقعیت‌های اقتصادی افزایش یابد/ دولت تدبیر و امید رویکرد دوم را در خصوص نحوه افزایش دستمزد کارگران پذیرفته است.
معاون تنظیم و نظارت بر روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دلیل منفی بودن رشد اقتصادی کشور اشتغال در حال ار بین رفتن است.
به گزارش خبرنگار ایلنا «سید حسن هفده‌تن» با اعلام این مطلب در نشست امروز دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور گفت: طوفان شدیدی اقتصاد کشور را تهدید می‌کند بطوری که در حال حاضر ۵۰ شاخص اساسی در عرصه‌های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی رشد منفی دارند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود از رشد نامناسب اقتصادی در بیش از ۶۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور خبرداده و افزوده است: تا به این لحظه افزایش نرخ رشد تورم باعث شده تا قدرت واقعی خرید مزدبیگران به ۵۸ درصد میزان قدرت سابق کاهش یابد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با تاکید بر آشفته بودن شرایط اقتصادی افزوده است: «آشپزخانه اقتصادی» کشور هم اکنون تعطیل است.
هفده‌تن در ادامه این سخنان گفت: با توجه به وضع نامساعد کنونی ضروری است تا جامع کارگری بیش از هر زمان دیگر خادمان خود از خائنان احتمالی بازشناسد تا از این طریق از سوء استفاده فرصت‌طلبانی که هیچ انگیزه‌ای برای ایجاد و حفظ اشتغال مولد ندارند جلوگیری کند.
معاون تنظیم و نظارت بر روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بابیان اینکه نگاه مجموعه کنونی مسئولان این وزارت خانه و سازمان تامین اجتماعی نسبت به مسائل کارگری و کارفرمایی خاص و متفاوت است، در خصوص سیاست‌های افزایش مزد سال آینده افزود: در شرایط کنونی سیاست یکسویه افزایش دستمزد‌ها در درازمدت پاسخگوی جامعه نیست و بهتر آن است دستمزد‌ها با توجه به واقعیت‌های اقتصادی افزایش یابد.
وی بابیان اینکه دولت تدبیر و امید رویکرد دوم را در خصوص نحوه افزایش دستمزد کارگران پذیرفته است، ادامه داد: ابن راه حل شاید به مانند نوشیدن طولانی مدت یک داروی تلخ، ظاهری نامطلوب داشته باشد اما بطور قطع اجرای آن تامین کننده ضمانت بقای امینت شغلی و اجتماعی کارگران خواهد بود.
وی بابیان اینکه ما باید تخولا اساسی و ارزشمند ایجاد کنیم تا رشد اقتصادی مثبت شود و شاخص‌های بهره وری رشد کند، افزود: به غیر از گروهی سودجو و فرصت طلب، شرایط اقتصادی کنونی کشور هم برای کارگران و هم کارفرمایان دشواری‌هایی را به همراه داشته است.

۱۳۹۲/۱۱/۹
کارگران: نگران شوک تورمی فاز دوم هدفمندی هستیم.
جزئیات‌نامه ۲۰۰ نماینده کارگری به ربیعی/
خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: ۲۰۰ نماینده کارگری عضو مجامع نمایندگان کارگران استان‌های سراسر کشور در نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه با یادآوری وعده رئیس جمهور در ضرورت افزایش دستمزد کارگران به میزان سقوط و کاهش ارزش پول ملی، خواستار عینیت بخشی به مفاهیم “کار شایسته و مزد منصفانه” شدند. همچنین در این نامه به نگرانی جامعه کارگری از احتمال وارد شدن شوک تورمی ناشی از اجرای فازدوم هدفمندی یارانه ها در سال آینده نیز هشدار داده شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم مباحث پیرامون تعیین دستمزد سال ۹۳ نیز به صورت جدی تر از سوی نمایندگان کارگران مطرح می شود. در این بین بازار گمانه زنی ها و نامه نگاری ها با مقامات دولت تدبیر و امید نیز داغ شده است.
تاکنون دو نشست تخصصی در شورای عالی کار با حضور نمایندگانی از کارگران، کارفرمایان و دولت پیرامون برخی مسائل جامعه کارگری برگزار شده است، اما بنا به گفته مقامات کارگری هنوز بحث مشخصی درباره دستمزد سال آینده آغاز نشده است.
با این حال، ۲۰۰ نماینده کارگری عضو مجامع نمایندگان کارگران استان های سراسر کشور در نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته های مزدی خود را مطرح کردند. در این نامه آمده است: همانگونه که مستحضر می باشید و براساس تکلیف قانون مصرح در ماده ۴۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ میزان حداقل دستمزد سال ۹۳ کارگردان کشور در دستور کار نهادها و مراجع ذیربط در آن وزارتخانه قرار دارد.
از این رو و به تاسی از پیام و فرمان تاریخی رهبر فرزانه انقلاب در ضرورت حصول به مولفه ها و تحقق اهداف سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از یک سو و توجه به منویات و دیدگاههای ارزشمند ریاست محترم جمهور در الزام دولت به عینیت بخشی به مفاهیم کار شایسته و مزد منصفانه از سوی دیگر ما اعضا مجامع نمایندگان کارگران استانهای سراسر کشور ضمن لبیک به شعارها و پیامهای تاریخ سازی مطروحه و اعلام همبستگی در عزم ملی با هدف ارتقاء شاخص ها و نماگرهای مولفه حمایت از کار و تولید ملی خواستار اجرای دقیق و اکید مفاد ماده ۴۱ قانون کار در ضرورت توجه هم زمان به لحاظ نرخ تورم و تامین معیشت خانوار کارگری برای تعیین نرخ مزد توام با پیش بینی شوک تورمی ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی سازی یارانه ها در سال آینده می باشیم.
پیگیری چنین روند و رویکردی بلاشک رافع دغدغه و نگرانی جامعه کارگری و در زمره وعده ها و برنامه های مهم ریاست محترم جمهور در ضرورت افزایش دستمزد کارگران به میزان سقوط و کاهش ارزش پول ملی خواهد بود. به ویژه آنکه بزعم ایشان وجود عامل انسانی در عرضه و تقاضای بازار کار، جایگاه این بازار را نسبت به دیگر بازارهای اصلی همچون بازار کالا، بازار پول و بازار سرمایه در اقتصاد معنا کرده است. از این رو بحث دستمزد به مراتب از مباحث نرخ بهره در بازار پول، نرخ سود در بازار سرمایه و حتی قیمت در بازار کالا پر اهمیت تر است به طوری که بحث دستمزد در کنار موضوع اشتغال دارای ابعاد فراتر از محدوده اقتصاد است. تا جایی که در حوزه های سیاسی و اجتماعی هم مباحث اشتغال و دستمزد از عوامل موثر و تعیین کننده محسوب می شوند. به ویژه در نظام های هنجاری و عدالت گرا، ایجاد اشتغال و پرداخت دستمزد مناسب، همواره به عنوان راهبردهای مهم در جهت رفع فقر و گسترش عدالت مورد توجه و تاکید بوده است.
در این میان ضرورت تقویت و حمایت مضاعف از تلاش کارفرمایان آگاه و مسئول کشور در قالب پرداخت سهم تولیداز محل درآمد هدفمند سازی یارانه ها از دیگر عواملی است که کاربرد هم زمان آن با سایر الزامات و تکالیف قانونی منتهی به تسهیل بسترهای لازم برای تحقق مولفه های کار شایسته و مزد منصفانه جهت حصول به رفاه و سعادت آحاد جامعه شریف کارگری و به دنبال آن ارتقاء شاخص های بهره وری، رقابت پذیری، کیفی سازی تولیدات و در نهایت دستیابی به موثرترین روند و راهکارهای حمایت از کار و تولید ملی در واپسین ایام سال حماسه سیاسی و اقتصادی خواهد گردید.
تصویر نامه کارگران به وزیر کار

تصویر صفحه دوم نامه به وزیر کار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>