- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اخبار کارگری چهار شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ کودکان کار و خیابان؛ پدیده‌ای که انکار می‌شود.

Posted By admin On بهمن ۳۰, ۱۳۹۲ @ ۸:۰۶ ب.ظ In کارگری | No Comments

احضار ۸ کارگر معترض پتروشیمی رازی به دادگاه۱۳۹۲-۱۱-۳۰
چکیده: آقایان «غلامحسین حیدری موسی»، «هندی جانی»، «مازیار رحیم زاده»، «علیرضا بهادری»، «عادل راشدی»، «علی ساجدی‌نیا»، «فریبرز کیانی» و «نسیم جونکی» کارگرانی هستند که با شکایت مدیریت مجتمع پتروشیمی رازی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب احظار شده‌اند.
هشت نفر از کارگران پتروشیمی رازی با شکایت کارفرما صبح امروز به دادسرای عمومی و انقلاب بندر امام احظار شدند.

«ابراهیم پیرایش» مسئول امور اعضای خانه کارگر بندرامام با اعلام این خبر، در خصوص هویت کارگران احضار شده به ایلنا گفت: آقایان «غلامحسین حیدری موسی»، «هندی جانی»، «مازیار رحیم زاده»، «علیرضا بهادری»، «عادل راشدی»، «علی ساجدی‌نیا»، «فریبرز کیانی» و «نسیم جونکی» کارگرانی هستند که با شکایت مدیریت مجتمع پتروشیمی رازی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب احظار شده‌اند.

در این رابطه، «منوچهر یار احمدیان» رئیس اتحادیه کارگران پیمانی بندر امام بابیان اینکه مدیریت مجتمع علاوه بر شکایت از آقای جونکی، وی را اخراج و ممنوع‌الورود به محل کار نیز کرده است، افزود: احظار شدگان از اعضای اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام نیز هستند.

این مقام صنفی در خصوص علت شکایت کارفرمای مجتمع پتروشیمی گفت: دلیل این شکایت اعتراض کارگران به خودداری کارفرما از اجرای توافق‌نامه مربوط به افزایش حقوق و دستمزد بوده است.

وی با بیان اینکه مجتمع پتروشیمی رازی هم‌اکنون با سرمایه مالکان ترکیه‌ای تبار و مدیریت ایرانی فعالیت می‌کند، یادآور شد: چندی پیش کارگران این مجتمع در مورد افزایش دستمزدها توافقاتی انجام دادند اما از مدتی پیش مدیریت حاضر به انجام تعهدات خود نشد و در نتیجه کارگران این مجتمع صنعتی برای مدتی به اعتراضات صنفی پرداختند.

وی افزود: به همین دلیل اخیراً مدیریت مجتمع پتروشیمی رازی از کارگران یاد شده با اتهامی چون اخلال در روند تولید به دادگاه شکایت کرده است.

یار احمدیان با بیان این که در ماههای اخیر مدیران بنگاههای اقتصادی از رویه جدیدی برای برخورد با اعتراضهای صنفی کارگری استفاده می کنند. گفت: در این رویه کارفرما مدیریت و یا شرکت پیمانکاری نیروی انسانی با وارد کردن اتهاماتی چون ایجاد اختلال و یا اغتشاش در محیط کار با کارگران معترض برخورد می کند

وی افزود: نمونه مشابه این شیوه برخورد اقدام مدیریت پتروشیمی فجر در خصوص طرح شکایت مشابه از یکی از اهالی کارگری شاغل در این مجتمع بود.

گفتنی است ظرف یک ماه گذشته برخوردهای مشابه قضایی با کارگران معترض در معدن چادرملوی یزد و پلی‌اکریل اصفهان صورت گرفته است.

تجمع پرستاران بیمارستان امام خمینی در اعتراض به تبعیض کارانه۱۳۹۲-۱۱-۳۰
چکیده: خواسته پرستاران بیمارستان امام خمینی اصلاح سیستم پرداخت کارانه و اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری توسط وزارت بهداشت است.
صبح امروز حدود ۱۰۰ نفر از پرستاران امام خمینی (ره) به دلیل آنچه «بی توجهی مسولان بیمارستان نسبت به مطالبات صنفی‌‌شان» می‌خواندند، در حیات این بیمارستان تجمع کردند.

«محمد شریف مقدم» دبیرکل خانه پرستار در گفتگو با ایلنا، ضمن اعلام این خبر درباره مطالبات صنفی پرستاران این بیمارستان گفت: حدود سه ماه پیش که پرستاران بیمارستان امام خمینی در این بیمارستان در اعتراض به تبعیض در پرداخت کارانه‌ها تجمع کردند؛ نماینده‌ای از بین آنها‌ تعیین شد و با وجود توافق و ابلاغ دستورالعملی از جانب رئیس بیمارستان، مدیران میانی بیمارستان در برابر نظارت و رسیدگی نماینده پرستاران در نحوه پرداخت پرستاری در ابعاد مختلف مقاومت کردند و اجازه ندادند که اطلاعات در اختیار نماینده پرستاران قرار گیرد.

شریف مقدم تصریح کرد: این ماه کارانه معوقه مهرماه را با ۵ ماه تاخیر پرداخت کردند که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کارانه همه پرستاران کاهش پیدا کرده بود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری به خواسته پرستاران بیمارستان امام خمینی اشاره کرد و افزود: به رغم اینکه پرستاران موتور محرکه بیمارستان هستند و بیشترین حضور و فشار کاری را دارند کارانه‌ای که برای آن‌ها پرداخت می‌شود دارای تبعیض بسیار زیادی نسبت به پزشکان است.

دبیرکل خانه پرستار ادامه داد: این در حالی است که اغلب، اعضای هیات علمی و به ویژه جراحان در بیمارستان حضور ندارند و تنها مهرشان کار می‌کند اما با این وجود کارانه میلیونی می‌گیرند.

شریف مقدم تاکید کرد: خواسته پرستاران بیمارستان امام خمینی اصلاح سیستم پرداخت کارانه و اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری توسط وزارت بهداشت است.

شریف مقدم با اشاره به عدم حضور مسئولین بیمارستان امام خمینی در بین پرستاران گفت: ما از زمانی که تجمع را آغاز کردیم معطل آن‌ها بودیم اما در لحظات پایانی صحبت‌های ما، معاون پشتیبانی بیمارستان حضور پیدا کرد اما بی‌آنکه بنشیند سالن را ترک کرد که با این کار به پرستاران بی‌احترامی شد.

تاخیر ۱۰ ماهه در پرداخت مطالبات پرستاران/ معوقات ۸۸۰ میلیاردی جامعه پرستاری۱۳۹۲-۱۱-۳۰,

هم اکنون پرداخت مطالبات معوق پرستاران که ناشی از طلب بیمارستان‌ها از بیمه‌ها است، مستلزم حمایت رئیس جمهوری است.
ایلنا: رئیس کل سازمان نظام پرستاری در آستانه روز پرستار حمایت ویژه رئیس جمهور برای پرداخت معوقات ۸۸۰ میلیارد تومانی جامعه پرستاری که ناشی از طلب بیمارستان‌ها از بیمه هاست را خواستار شد.

به گزارش ایلنا، “محمد میرزابیگی”، معوقات پرستاران در بیمارستانهای دولتی را ترکیبی از اضافه کار و کارانه‌های آن‌ها عنوان کرد و گفت: متأسفانه هم اکنون به طور میانگین این مطالبات با ۱۰ ماه تأخیر پرداخت می‌شود و در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه خوزستان با معوقات ۲۰ ماهه مواجه هستیم.

وی رقم مطالبات پرستاری در این مورد را ۸۸۰ میلیارد تومان تخمین زد و افزود: این رقم بر اساس بررسی سراسری از کل کشور و برآوردی که از تمام دانشگاههای علوم پزشکی و بخش‌های بیمارستانی داشته‌ایم، به دست آمده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، ادامه داد: این در حالی است که اگر بیمه‌ها به موقع بدهی خود را به بیمارستان‌ها پرداخت کنند، آن‌ها قادر خواهند بود که بدهی پرسنل خود را بروز کنند و این حق قانونی با ماه‌ها تأخیر مواجه نشود.

وی تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد پرستاران را موجب کاهش انگیزه خدمت در آن‌ها دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل نظام بیمه‌ای نامطلوب و نبود سیاستگذاری واحد بیمه‌ای، سیاست‌های آن با نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی تطابق ندارد و همین امر باعث شده که در حوزه پرستاری که جزو زحمتکش‌ترین افراد تیم درمان هستند با بدهی و عقب ماندگی در پرداخت‌ها مواجه باشیم.

میرزابیگی افزود: هم اکنون که در آستانه روز پرستار قرار داریم، انتظار می‌رود آقای رئیس جمهور با حمایت خاص خود به بیمه‌ها دستور قطعی برای حل این مسئله را بدهد، تا اینکه سختگیری بیش از حد نکرده و بدهی خود را حداقل به میزان طلب پرستاران به مراکز بهداشتی ودرمانی پرداخت کنند، یا اینکه اعتبار ویژه‌ای برای این منظور به وزارت بهداشت اختصاص دهد تا با این حجم از بدهی روبرو نباشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: این معوقات ناشی از بدهکاری بیمه‌ها به بیمارستان‌ها است و اگر وزارت بهداشت واقعاً بودجه لازم را داشت، اجازه نمی‌داد تا این معوقات تا این مرحله تداوم یابد.

وی افزود: با‌ شناختی که از روحیات دکتر هاشمی وزیر بهداشت و حساسیت ایشان به پرداختی پرسنل، سراغ داریم، قطعاً اگر وزارت بهداشت بودجه لازم را در دست داشت، تا کنون اقدام کرده بود.

میرزابیگی افزود: هم اکنون پرداخت مطالبات معوق پرستاران که ناشی از طلب بیمارستان‌ها از بیمه‌ها است، مستلزم حمایت رئیس جمهوری است و امید است ایشان با تدبیر خود به داد پرستاران برسند و تا روز پرستار حداقل بخش عمده‌ای از این بدهی‌ها به جامعه بزرگ و خدوم پرستاری پرداخت شود.

کودکان کار و خیابان؛ پدیده‌ای که انکار می‌شود۱۳۹۲-۱۱-۳۰,
تنها درصدی از کودکان کار در خیابان‌ها به دست فروشی مشغول هستند و جلوی چشم مردم قرار دارند و تعداد بیشتری از آن‌ها در کارگاه‌ها و کوره پز خانه‌ها مشغول به کار هستند.
ایلنا: در پی اظهارات و اقداماتی که اخیرا از سوی مسولین در مورد مساله اجتماعی «کودک کار» عنوان شده است، فعالین مدنی این حوزه واکنش نشان داده و گفته‌اند که این اظهارات به درستی پدیده «کودک کار» را نشان نمی‌دهد و حتی می‌تواند هشداری نگران کننده برای جامعه ما باشد، زیرا که این گونه دیدگاه‌ها به افزایش این معضل اجتماعی کمک کرده و آسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته خبری مبنی بر برگزاری «همایش کودکان خیابانی» از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی منتشر شد.در عنوان این همایش ابهامی وجود دارد که کودک خیابانی به چه معنا است. این واژه می‌تواند به معنای کودکانی باشد که بی‌خانمان هستند و در خیابان زندگی می‌کنند و یا می‌تواند عبارت شبیه به زنان خیابانی به ذهن متبادر کند، در حالی که بیش از همه با توجه به اینکه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی متولی برگزاری این همایش است به نظر می‌آید منظور از این عبارت،کودک کار باشد که ترجیح داده شده به جای آن از عبارت کودکان خیابانی استفاده شود.
اگر این نتیجه گیری را بپذیریم، این سوال پیش می‌آید که آیا قرار است تنها کودکانی که در خیابان کار می‌کنند موضوع برگزاری این همایش باشند؟ در حالی که همواره از سوی فعالین مدنی این حوزه مطرح شده است که تنها درصدی از کودکان کار در خیابان‌ها به دست فروشی مشغول هستند و جلوی چشم مردم قرار دارند و تعداد بیشتری از آن‌ها در کارگاه‌ها و کوره‌پزخانه‌ها مشغول به کار هستند. بنابراین اگر این همایش قصد آسیب‌شناسی و پرداختن به این مسئله را دارد باید حدود خود را فرا‌تر از کودکان کار خیابانی ببرد و تمامی کودکان کار را در بر بگیرد.
اما محدود کردن کودکان کار به کودکان دستفروش خیابانی تنها به این همایش محدود نمی‌شود چنانچه در چند هفته اخیر، محمد نفریه، معاون اجتماعی بهزیستی نیز در مصاحبه با ایلنا به همین مسئله تاکید کرده و گفته است که این کودکان به صورت باندی کار می‌کنند و یا از خانواده‌هایی با وضعیت مالی متوسط می‌آیند. وی افزوده است که بهزیستی توانسته است که همه آن‌ها را شناسایی کند.
جالب آن است که بهزیستی با توجه به آنکه این کودکان در سطح شهر جابه جا می‌شوند و معمولاً مستاجر هستند و هرسال منزل مسکونی خود را عوض می‌کنند توانسته که آن ها را شناسایی کند اما صحبتی از شناسایی کارگاه‌ها و کوره پزخانه‌هایی که به صورت ثابت وجود دارند و کودکان در آن‌ها مشغول به کار هستند، صحبتی نکرده است. کوره پز خانه‌ها و کارگاههایی که یافتن آن‌ها برای فعالین مدنی و همین طور خبرنگاران و عکاسان هیچ‌گاه دشوار نبوده است.
فعالین مدنی حوزه کودکان کار در واکنش به صحبتهای معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تاکید کردند که تجربه چندین ساله‌شان تاکنون آن‌ها را با کودک کاری که از خانواده ایی در سطح متوسط باشد روبرو نکرده است.
علی بنی هاشم مدیر داخلی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان که بیش از ۸ سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنند در واکنش به اظهارات معاون بهزیستی گفت: «تاکنون ما با چنین مواردی که کودکان کار از خانواده‌هایی متوسط باشند و یا در داخل باند باشند.روبرو نشده‌ایم، این مسئله حتی منطقی به نظر نمی‌آید زیرا هیچ خانواده ایی با پول فال فروشی کودکش نمی‌تواند زندگی طبقه متوسط جامعه را داشته باشد و درآمدی که از این طریق به دست می‌آید قابل توجه نیست، مگر برای کسی که حتی درتامین نیازهای اولیه‌اش نیز مانده است.»
در پی این صحبت‌ها در گفت‌وگو با فاطمیه آلیا عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان شد که چرا آماری به صورت رسمی در حوزه کودکان کار گرفته نمی‌شو د تا ابعاد حقیقی این مسئله اجتماعی برای همه مشخص شود.
وی در پاسخ گفت: «آمار رسمی گرفته نمی‌شود زیرا کودک کار به صورت رسمی و تایید شده در کشور وجود ندارد.»
به هر حال چه به صورت رسمی و تایید شده کودکی کار کند و چه به صورت غیر رسمی و تایید نشده کودکی کار کند، گزاره دوم این جملات مشابه یکدیگر خواهد بود و تبعات ایجاد شده از این مسئله اجتماعی نیز چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی در جامعه وجود خواهد داشت.

تاکنون ده‌ها NGO در حوزه کودکان کار مانند جمعیت امام علی (ع)؛ جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، جمعیت حمایت از حقوق کودکان؛ خانه کودک شوش و… با تجربه‌های فراوان در این زمینه و درهایی باز برای مردم و مسولین روزانه با صد‌ها تن از این کودکان سر و کار دارند.

بنابراین شاید نه برای حل این مسئله بلکه تنها برای برداشتن گام اول برای حل آن این توقع از مسئولین و جود داشته باشد که “کودک کار” را به صورت واقعی ببینند و مهم‌تر از آن اینکه این معضل اجتماعی را بپذیرند. کاری که اکنون مردم و نهادهای مدنی در ا نجام آن بسیار پیشرو‌ تر از مسولین بوده اند.

اولتیماتوم کارفرمای تبد به کارگران: تا پایان امروز بازخرید شوید۱۳۹۲-۱۱-۳۰,
چکیده: مدیرعامل گروه کارخانجات تولیدی تبد در این نامه متذکر شده است که [در صورت مقاومت کارگران در برابر بازخرید خدمت با شرایط پیشنهادی] پس از انحلال، شرکت مشمول قانون انحلال خواهند شد که پرداخت بازخریدی به مراتب کمتر خواهد بود.

مدیرعامل گروه کارخانجات تولیدی تبد با ارسال نامه‌ای به مدیر کارخانه دستور داده است که تا پایان امروز تحت شرایطی با خرید سوابق خدمت (بازخریدی) کارگران شاغل، با تمامی آنان تسویه حساب کند.

در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار ایلنا قرار گرفته، شرایط بازخریدی کارگران بر اساس ۲ و نیم ماه بعلاوه ۵ درصد ماه تشویقی (جمعا ۳ ماه) پایه حقوق ثابت ذکر شده است.

مدیرعامل گروه کارخانجات تولیدی تبد در این نامه متذکر شده است که [در صورت مقاومت کارگران در برابر بازخرید خدمت با شرایط پیشنهادی] پس از انحلال، شرکت مشمول قانون انحلال خواهند شد که پرداخت بازخریدی به مراتب کمتر خواهد بود.

دبیر خانه کارگر: انحلال غیر قانونی است

در همین رابطه، دبیر خانه کارگر قزوین با غیر قانونی خواندن انحلال گروه کارخانجات تولیدی تبد، خواستار بررسی دلایل انحلال از سوی مسئولان استانی شد.

«عید علی کریمی» با طرح این ادعا که «انحلال این کارخانه سوری است»، گفت: انحلال کارخانه تبد با ۴۹ کارگر که اکثر آنان با سوابق بالا در آستانه بازنشسته شدن هستند، خلاف قانون است.

او با اشاره به اینکه انحلال کارخانه باعث افزایش نگرانی کارگران در تامین معاش خانواده‌های‌شان شده است، اضافه کرد: کارفرمای ریسندگی تبد دلایل انحلال کارخانه را که وابسته به بنیاد مستضعفان است، عنوان نکرده است.

کریمی همچنین در مورد پیشینه مشکلات کارگران این کارخانه گفت: این واحد تولیدی که از حدود سه سال پیش تعطیل اعلام شده است در گذشته حدود ۴۰۰ کارگر داشت که به مرور بازنشسته و یا بازخرید خدمت شده‌اند.

به گفته دبیر خانه کارگر قزوین، پیش‌تر در سالهای ۸۴ و ۸۵ کارفرما یکبار دیگر حکم انحلال کارخانه را اعلام کرده بود که کارگران با تجمع در مقابل ساختمان بنیاد مستضعفان در تهران مانع انحلال شدند اما با این وجود، حدود ۲۰۰ کارگر در سالهای ۸۵، ۸۶، و ۸۷ با معرفی به اداره کار مستمری بگیر بیمه بیکاری شدند.

او در مورد معوقات حقوقی کارگران گفت: حقوق کارگران از شهریور ماه سال جاری پرداخت نشده و پیش از آن نیز کارگران هر ماه ۷۰ درصد حداقل حقوق خود را دریافت می‌کردند.

کریمی با بیان اینکه انحلال کارخانه تبد سبب بیکاری کارگران آنان می‌شود، اظهار داشت: تکلیف نهایی کارگران این کارخانه که دارای سوابق بالایی هستند هنوز مشخص نیست و کارفرما پیش از انحلال باید شرایط بازنشسته شدن این کارگران را فراهم ‌کند.

جزئیات نشست ۳ ساعته ربیعی با کارگران/ آغاز واگذاری فازدوم سبد کالا از هفته آینده: ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران با تشریح نشست ۳ ساعته عصر امروز نمایندگان کارگری کشور با وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: علاوه بر کارگران، نمایندگانی از هنرمندان، شاغلان داروخانه ها، رانندگان، مطبوعات، موسیقی و بهداشت کار نیز حضور داشتند.
آرش فراز در گفتگو با مهر از برگزاری نشست ۳ ساعته عصر امروز نمایندگان کارگری کشور با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مسائل و مشکلات روز جامعه کارگری کشور خبر داد و گفت: در نشست امروز، علاوه بر نمایندگان کارگران گروه هایی از هنرمندان، فعالان داروخانه ها، رانندگان، بهداشت کار، مطبوعات و موسیقی نیز حضور داشتند.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: یکی از مسائل مطرح شده در نشست عصر امروز، موضوع حمایت از تشکل ها و ترویج فرهنگ تعاون بوده است. همچنین طیف وسیعی از نیازها و مسائل کارگران و بازنشستگان نیز از سوی نمایندگان این گروه ها مطرح شد.

فراز خاطرنشان کرد: در این جلسه به موضوع ضرورت ایجاد نهضت ملی بهره وری به دلیل ارتباط بسیار نزدیک آن با دستمزد پرداختیم و تاکید شد که اقدامات در راستای گفتمان کار شایسته و مزد منصفانه پیش برود. همچنین معاون روابط کار وزارتخانه نیز بر ضرورت واگذاری تصدی های وزارت کار به تشکل ها تاکید کرد.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان داشت: وزیر کار مطرح کرد که مقدمات تدوین سند ملی کار شایسته از طریق حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت فراهم شده و بزودی در این زمینه باید همکاری هایی بین این گروه ها شکل بگیرد.

وی افزود: از نکات دیگر این نشست، موضوع واگذاری سبد کالا به کارگران و بازنشستگان از هفته آینده است که مورد تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه قرار گرفت. از سویی تشکل ها بر ضرورت حفظ شرایط تامین اجتماعی تاکید کردند و وزیر نیز عنوان کرد با واگذاری تصدی بخش درمان به وزارت بهداشت موافق نیست چون زیرساخت های آن مهیا نشده است.

به گفته فراز، نظر کلی ربیعی درباره افزایش دستمزد سال آینده تنها برگزاری نشست های شورای عالی کار در هفته های آینده بود که وی هرگونه تصمیم گیری را منوط به نظر این شورای ۳ جانبه دانست و از هرگونه اظهارنظر شفاف به لحاظ عدد و رقمی خودداری کرد.
: ۱۳۹۲/۱۱/۳۰ –
فهرست مشمولان سبد کالا به وزارت صنعت رسید/ ۵ میلیون سرپرست جدید سبد کالا می‌گیرند

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وزارت کار فهرست جدیدی را به این وزارتخانه ارسال کرده است گفت: بر این اساس، ۵ میلیون نفر دیگر از سرپرستان خانوار مشمول دریافت سبد کالا شدند که از هفته آینده می توانند آن را دریافت کنند. [1] [2]
یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت از ارائه فهرست جدیدی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: بر اساس این فهرست جدید، ۵ میلیون نفر از سرپرستان خانواری که در نوبت اول ارائه سبد کالایی مشمول دریافت این هدیه دولت نشده بودند، سبد کالا دریافت می کنند.

۵ میلیون سرپرست خانوار جدید سبد کالا می گیرند

وی افزود: بر این اساس، جامعه هدف دریافت کننده سبد کالا در نوبت اول، به ۱۶ میلیون سرپرست خانوار می رسد. این در حالی است که پیش از این، ۱۱ میلیون سرپرست خانوار مشمول دریافت این سبد کالا شده بودند که تاکنون ۷ میلیون سرپرست خانوار، سبد کالای حمایتی خود را دریافت کرده اند.

به گفته وی، بعد از بروز برخی اعتراضات از سوی سرپرستان خانوار مبنی بر اینکه آنها نیز شرایط دریافت سبد کالا را دارند، دولت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مکلف کرد که با بررسی بیشتر، چنانچه افرادی مشمول دریافت سبد می شوند را شناسایی و به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کند که پس از این بررسی، ۵ میلیون سرپرست خانوار مشمول شدند.

۷ میلیون سرپرست خانوار تاکنون سبد کالا گرفته اند

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۴ میلیون از سرپرستان خانواری که در اعلام اول، مشمول دریافت سبد کالا شده بودند، هنوز برای دریافت سبد کالای خود مراجعه نکرده اند و البته دولت تا پایان اسفندماه به آنها مهلت داده است تا با مراجعه به مراکز توزیع منتخب، سبد کالای خود را دریافت کنند.

اعلام سامانه جدید برای حصول اطمینان مشمولان جدید از دریافت سبد کالا

وی اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی روزهای آینده شماره تلفن و سامانه ای را اعلام خواهد کرد که بر اساس آن، افرادی که تاکنون مشمول دریافت سبد کالا نشده اند، می توانند شماره ملی خود را مجدد وارد کرده و مطمئن شوند که سبد کالا به آنها تعلق می گیرد.

ارایه نوبت دوم سبد کالا در سال ۹۲ بعید است

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مهر مبنی بر اینکه نوبت دوم سبد کالای حمایتی دولت، چه زمانی توزیع خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه جامعه هدف دریافت کننده نوبت اول سبد کالا به ۱۶ میلیون سرپرست خانوار ارتقا یافته است، تمام ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت برای ارایه دو سبد کالا در سال ۹۲، هزینه شده است.

وی اظهار داشت: این در شرایطی است که چنانچه قرار باشد نوبت دوم سبد کالا به مردم ارایه شود، حتما دولت باید بودجه ای معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان دیگر را نیز در اختیار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

این مقام مسئول تاکید کرد: بعید به نظر می رسد که دولت بتواند نوبت دوم سبد کالا را در سال ۹۲ توزیع کند، چراکه هنوز در خصوص بودجه آن تصمیم گیری نشده است و البته دولت با محدودیت هایی مواجه است.

۸ میلیون سرپرست متمکن خانوار هم سبد کالا گرفتند

وی ادامه داد: هدف رئیس جمهور از اعلام ارایه سبد کالا، حمایت از اقشار آسیب پذیر بود، در حالی که بنا به برخی مسائلی که پیش آمد، دولت مجبور شد به برخی افرادی که از تمکن مالی برخوردار هستند هم سبد کالایی بدهد، در حالیکه جامعه هدف این گونه تعریف نشده بود و شرایط باید به گونه ای پیش می رفت که ۱۵ میلیون سرپرست خانوار، طی دو مرحله سبد کالا دریافت کنند، نه اینکه تمامی این ۱۵ میلیون سرپرست، یکجا و در یک نوبت سبد کالا بگیرند و باز هم منتظر ارایه سبد دوم باشند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت برای ارایه نوبت دوم سبد کالا حتما اقشار آسیب پذیر را مورد توجه قرار خواهد داد و به سایر افراد متمکن، سبد ارائه نخواهد کرد.

به گفته وی، قرار بود که دو نوبت سبد کالا از سوی دولت توزیع شود که در هر نوبت، ۸ میلیون سرپرست خانوار سبد بگیرند، در حالیکه اکنون در یک نوبت، ۱۶ میلیون سبد کالا توزیع خواهد شد.
کارگر فلزکار گزارش می دهد:

در روز پنجشنبه مورخه ۱۷/۱۱/۱۳۹۲ کارگران اعتصابی کاشی کف تبریز که ۸۰۰ نفر بودند در جلوی فرمانداری تبریز تجمع نموده و در ساعت ۱۰ تا ۱۱ تعدادی از کارگران با پلیس درگیر شدند و دو نفر از کارگران زخمی شدند که با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند. علت اعتصاب عدم دریافت ۸ ماه حقوق است که اکنون چندمین بار است که ما جلوی فرمانداری تجمع کرده ایم و جواب درست و حسابی در یافت ننموده ایم و نمیدانیم جواب خورد و خوراک زن و بچه هایمان را چه بدهیم و به چه کسی شکایت کنیم.البته بعد از مدتی نماینده کارگران را به داخل فرمانداری خواستند وبعد از ده دقیقه برگشت و به کارگران اظهار کرد که برویم. و مدیرعامل کارخانه از دفتر فرمانداری بیرون آمد و به کارگران گفت که شهردار تبریز حدود ۱۲ میلیارد تومان به من بدهکار است و هر وقت آقای نوین شهردار سابق طلب من را بدهد من هم حقوق شما را پرداخت می کنم.توضیح اینکه شایع است شهردار قبلی تبریز آقای نوین پول هنگفتی را اختلاس کرده و برده است.

@#@#@#@

در مورخه ۲۱/۱۱/۱۳۹۲ تعداد ۱۵۰ الی ۱۷۰ نفر از کارگران اعتصابی صنعت ماشین آلات تراکتورسازی تبریز که ۹ نفر از آنها کارگر زن بودند ،در جلوی فرمانداری تبریزتجمع کرده بودند.از کارگران زن اظهار می کردند که حدود ۹ ماه است که حقوق های ما را پرداخت ننموده اند.در ساعت ۵/۱۰ صبح چند نفر پلیس ،مدیرعامل بخش ماشین آلات را داخل فرمانداری سوار اتوموبیل نموده و کارگران اظهار می کردند که او را به دادسرا می برند و این کسی است که خون ما را می مکد و دستمزد های ما را نمی پردازد. توضیح اینکه کارگران از ترس بازداشت در حالت پراکنده بودند و از اینکه روز دیگر ۲۲ بهمن بود از بابت برچسب زدن دچار دلهره بودند و در ساعت ۱۲ محل را ترک کردند.


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d9%86%d8%a8%d9%87-%db%b3%db%b0-%d8%a8%d9%87%d9%85%d9%86-%db%b1%db%b3%db%b9%db%b2

URLs in this post:

[1] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/02/IMG16362553.jpg

[2] Image: http://www.etehadefedaian.org/wp-content/uploads/2014/02/کودکان-کار-44.jpg

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.