نوشته شده در کارگری توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

اخبار کارگری پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲

بیکاری ۱۱۰ کارگر «پیشرو مصالح» با دو ماه و نیم حقوق معوقه

۱۳۹۲-۱۲-۰۱
چکیده: کارگران کارخانه پیشرو مصالح شرق یکی از عوامل تعطیلی کارخانه‌شان را افزایش تدریجی و انباشت بدهی‌ها به دو اداره گاز و برق ذکر می‌کنند.
دبیر خانه کارگر بجنورد از تعطیلی کارخانه پیشرو مصالح شرق و بیکاری ۱۱۰ کارگر این کارخانه خبر داد و گفت: این کارخانه از ۱۵ روز گذشته به دلیل آنچه از سوی کارفرما «کمبود منابع مالی» ذکر شده، تعطیل شده است.

«فرهاد هدایتی»» با بیان اینکه کارخانه پیشرو مصالح شرق یکی از مطرح‌ترین واحد‌های تولید کننده مصالح ساختمانی در استان خراسان شمالی است، به ایلنا گفت:با تعطیلی این کارخانه، ۱۱۰ کارگر این کارخانه با وجود آنکه ظرف دو ماه و نیم گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند، بیکار شدند.

او افزود: کارگران کارخانه پیشرو مصالح شرق یکی از عوامل تعطیلی کارخانه‌شان را افزایش تدریجی و انباشت بدهی‌ها به دو اداره گاز و برق ذکر می‌کنند.

او گفت: تعطیلی کارخانه‌ای همانند پیشرو مصالح شرق که تامین کننده بخش زیادی از مصالح ساختمانی استان است باعث کندی ساخت وسازهای عمرانی خواهد شد.

دبیر خانه کارگر بجنورد گفت: با توجه به افزایش بهای حامل‌های انرژی و بهای انواع مواد اولیه و سایر هزینه‌ها که در برخی موارد به چندین برابر نیز رسیده است، ضرروی به نظر می‌رسد تا مسئولان به خلف وعده‌شان در رابطه با پرداخت سهم بخش تولید از سود طرح هدفمندی یارانه‌ها، خاتمه دهند.

این فعال کارگری در استان خراسان شمالی تصریح کرد: دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات کم بهره به واحدهای بحران زده‌ای که با حداقل ظرفیت کار می‌کنند و یا تعطیل شده‌اند، زمینه اشتغال مجدد کارگران را فراهم سازد.

مسئولان به وضعیت بحرانی کارخانه بی‌توجه بودند

در همین این رابطه، «عباس ابوالحسنی» مدیر عامل کارخانه پیشرو مصالح شرق در گفتگو با ایلنا ضمن تایید تعطیلی کارخانه، توقف تولید در این کارخانه را علاوه بر افزایش قیمت حاملهای انرژی، بی‌توجه‌ای مسئولان به وضعیت واحد‌های بحران‌زده دانست و گفت: مسئولان استانی به هیچ یک از مشکلاتی که متوجه این کارخانه بود توجه نکردند.

او با بیان اینکه ۱۱۰ کارگر این کارخانه دو ماه نیم حقوق از کارخانه طلب دارند افزود: با تعطیلی کارخانه همه ۱۱۰ کارگر برای دریافت مستمری بیمه بیکاری به اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی معرفی شده‌اند.

ابوالحسنی، افزایش قیمت حاملهای انرژی را عامل اصلی افزایش مشکلات واحد‌های تولیدی دانست و گفت: این کارخانه فقط به اداره گاز بیش از دویست میلیون تومان بدهی دارد.

نرخ تورم جای مذاکره ندارد/ تعیین مزد کارگران بر اساس سبد هزینه
۱۳۹۲-۱۲-۰۱
چکیده: جلسات شورای عالی کار بر اساس قانون باید پس از پذیرش افزایش مزد به میزان تورم تشکیل شود و در مرحله بعدی، مذاکرات از آنجا آغاز می‌شود که کارگران و کارفرمایان درباره مبلغ نقدی سبد هزینه خانوار چهار نفره کارگری به چانه‌زنی بپردازند.
یک فعال کارگری در آذربایجان غربی «نرخ تورم» را معیاری ناکافی برای تعیین دستمزد کارگران توصیف کرد و گفت: نرخ تورم تنها پایه و کف مذاکرات مزدی است به این معنی که افزایش مزد نباید از میزان تورم کمتر باشد اما برای تعیین رقم واقعی مزد، نمایندگان کارگران باید با نمایندگان کارفرمایان و دولتی درباره رقم سبد هزینه خانوار کارگری چانه زنی کنند.

«اسداله شیر» از فعالان کارگری استان آذربایجان غربی با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار، به خبرنگار ایلنا گفت: این ماده قانونی شورای تعیین مزد (شورای عالی کار) را موظف کرده است بر اساس دو معیار «نرخ تورم» و «سبد هزینه خانوار چهار نفره» مزد کارگران را برای سال بعد تعیین کند.

این کارگر افزود: معیار «نرخ تورم» کف رقم مزد کارگران را تعیین می‌کند، به این معنی که جلسات شورای عالی کار بر اساس قانون باید پس از پذیرش افزایش مزد به میزان تورم تشکیل شود و در مرحله بعدی، مذاکرات از آنجا آغاز می‌شود که کارگران و کارفرمایان درباره مبلغ نقدی سبد هزینه خانوار چهار نفره کارگری به چانه‌زنی بپردازند.

این فعال شناخته شده حقوق صنفی کارگران در آذربایجان غربی افزود: نرخ تورم تنها زمانی جای مذاکره دارد که کارگران درباره اعمال نرخ تورم سال آینده به جای نرخ تورم زمان تصویب مزد مذاکره کنند.

او در این باره توضیح داد: مزد کارگران در اسفند ماه برای یک سال آینده کارگران تعیین می‌شود و با اوضاع اقتصادی فعلی، طبیعی است که نرخ تورم امسال کمتر از نرخ تورم سال آینده باشد. اما باید توجه داشت که سال آینده برای کارگران سالی طبیعی و عادی نیست چرا که مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه حامل‌های سوخت اجرا خواهد شد و قطعا تورم بیش از هر زمان دیگر بر زندگی کارگران تاثیر گذار خواهد بود.

اسدالله شیر در توضیح دومین معیار تعیین مزد کارگران گفت: «سبد هزینه» که معیار اصلی تعیین مزد کارگران است جای مناقشه فراوانی دارد چرا که کارفرمایان و دولت در محاسبه این مبلغ سبد، با گنجاندن کالاهای غیر ضروری که نوسان قیمت کمتری دارند همچون گذشته رقمی را به دست می‌آورند که با واقعیت‌های بازار همخوانی ندارد. نمایندگان کارگران در شورای عالی کار باید توجه کنند که اقلام مشخصی از سبد «حداقلی» از کالاهایی که در زندگی روزمره کارگران مصرف می‌شوند مبنای محاسبه «سبد هزینه خانوار» قرار گیرد
کشته شدن دو کارگر ساختمانی در تهران
۱۳۹۲-۱۲-۰۱
چکیده: در محل احداث یک ساختمان، که شامل هفت طبقه و دو طبقه منفی بود، تعمیرکار جرثقیل کاور به علت نامعلومی از طبقه هفتم به طبقه منفی دو سقوط کرد.
روز گذشته بر اثر وقوع دو حادثه جداگانه در پایتخت، دو کارگر ساختمانی کشته شدند.
به گزارش ایلنا، در حادثه اول که حوالی ساعت ۱۰ صبح در خیابان شریعتی رخ داد، کارگری در هنگام کار بر اثر سقوط از طبقه هفتم به طبقه منفی دو، جان باخت.
بنا بر این گزارش، فرمانده آتش نشانان اعزامی به محل حادثه در این باره گفت: در محل احداث یک ساختمان، که شامل هفت طبقه و دو طبقه منفی بود، تعمیرکار جرثقیل کاور به علت نامعلومی از طبقه هفتم به طبقه منفی دو سقوط کرد.
در حادثه دوم که ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه در خیابان تهران‌پارس تهران رخ داد، کارگری بر اثر تخریب غیر اصولی یک ساختمان کشته شد.
رئیس ایستگاه ۵۷ آتش‌نشانی در این باره اظهار داشت: با رسیدن آتش نشانان به محل حادثه مشاهده شد قسمتی از یک ساختمان در حال تخریب به علت عدم رعایت اصول ایمنی بر روی کارگری ۴۰ ساله به نام سیف الدین –ع (تبعه افغانستان) فرو ریخته و وی را گرفتار کرده بود.
وی افزود: آتش نشانان برای یافتن محل دقیق محبوس شدن کارگر ساختمانی مشغول به آوار برداری شدند و توانستند در کمترین زمان ممکن وی را از زیر سنگ و خاک به بیرون منتقل کنند. آتش نشانان پس از خارج کردن فرد مصدوم، وی را به محل ایمن انتقال دادند که متاسفانه مرگ وی به علت شدت جراحات توسط عوامل اورژانس تایید شد.

کسر بی‌دلیل از حقوق کارگران فضای سبز پالایشگاه آبادان
۱۳۹۲-۱۲-۰۱
چکیده: ۸۰ کارگر قرادادی فضای سبز پالایشگاه آبادان نسبت به کسر ماهانه ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان از حقوقشان معترض‌اند و معتقدند پیمانکار بدون دلیل قانع‌کننده‌ای، هر ماه بخشی از حقوقشان را کسر می‌کند.
یک فعال کارگری در پالایشگاه آبادان از مبهم بودن پرداخت مزد و حقوق به «کارگران قراردادی فضای سبر» این پالایشگاه انتقاد کرد و دلیل این ابهام را ارائه ندادن فیش حقوقی به این کارگران دانست.
سیامک ملک» نائب رئیس اتحادیه کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان در این باره به ایلنا گفت: ۸۰ کارگر قرادادی فضای سبز پالایشگاه آبادان که تحت نظارت شرکت پیمانکاری «نام آوران برج آبادان» فعالیت دارند، نسبت به کسر ماهانه ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان از حقوقشان معترض‌اند و معتقدند پیمانکار بدون دلیل قانع‌کننده‌ای، هر ماه بخشی از حقوقشان را کسر می‌کند.
به گفته این فعال کارگری، کارگران فضای سبز که می‌خواهند بدانند دلیل کسر این مبلغ از حقوق‌شان چیست چندین بار خواستار دریافت فیش حقوقی شده‌اند اما پیمانکار از صدور این فیش‌ها خودداری می‌کند.
نائب رئیس اتحادیه کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان در ادامه این گفتگو به تشریح یکی دیگر از تبعات صادر نشدن فیش حقوقی پرداخت و گفت: در فیش‌های حقوقی علاوه بر دستمزد، مبلغ سایر مزایای حقوقی کارگران از جمله حق بن خوار و بار و حق اولاد نیز مشخص است. به طور مثال کارفرما از مردادماه امسال می‌بایست حق بن کارگران را از رقم ۳۵ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان افزایش می‌داد اما ر مورد کارگران فضای سبز این بخشنامه اجرا نشده است.
گفتنی است تلاش خبرنگار ایلنا برای تماس با پیمانکار تا لحطه ارسال این خبر بی‌نتیجه ماند.
با رای هیئت داوران:

رضا شهابی برنده جایزه حقوق بشری “رها” شد
رضا شهابى ذکریا، فعال کارگرى و عضو هیئت مدیره سندیکاى اتوبوسرانى تهران و حومه که دوران محکومیت شش سال حبس خود را در زندانى اوین مى گذراند، به عنوان یکى از شش برنده از دوره اول جوایز حقوق بشرى رها، معرفى شد.

شش برنده جایزه، توسط هیات داوران ویژه اى متشکل از شیرین عبادى، برنده جایزه نوبل و وکیل مدافع حقوق بشر به عنوان رییس هیئت ژورى، آرون رودز از بنیانگذاران و محقق اصلى پروژه حقوق آزادى و مدیر اجرایى سابق فدراسیون بین المللى هلسینکى براى حقوق بشر و کارولینا یانوزفسکى، وکیل حقوق بشر و عضو هیئت مدیره سودویند، انتخاب شدند.

رضا شهابى ذکریا، یکى از اعضای هیئت موسس بازگشایی سندیکاى کارگران شرکت واحد اتوبوسرانى تهران و حومه است. وی در خرداد ١٣٨۴ به عضویت هیئت مدیره این سندیکا انتخاب شد.

از عملکردهاى جدى این سندیکا می توان به اعتصاب کارگران شرکت واحد در زمستان ١٣٨۴ اشاره کرد که به دستگیرى و اخراج رضا شهابى و تعدادى از همکارانش منجر شد.

اخراج رضا شهابى در جریان این اعتصاب، مانع ادامه فعالیتهاى وى در راستاى مطالبات کارگرى و فعالیتهاى سندیکایى نبود. وکالت رانندگان اخراجى از شرکت واحد و پیگیرى و دفاع از شکایات همکاران در ادارات کار استان تهران، براى بازگشت به کار آنان و جمع آورى کمک مالى براى کارگران اخراجى، از جمله فعالیتهاى رضا شهابى در این دوره بود که موجب خشم کارفرما و تهدید وى از سوى حراست شرکت واحد اتوبوسرانى تهران، شده بود.

رضا شهابى علیرغم تهدیدات کارفرما و پس از پیگیریهاى مداوم در تیرماه ١٣٨٨ موفق به دریافت حکم بازگشت به کار شد. او که در میان استقبال رانندگان شرکت واحد و به خصوص در منطقه کارى خویش- منطقه ١٠ شرکت واحد- به سر کار بازگشت، از بدو ورود، فعالیتهاى خودش را آغاز کرده و با حضور در میان رانندگان در پایانه ها و سرویس هاى کارگرى، براى همکاران خود از دست آوردهاى سندیکا مى گفت و آنها را از ظلم و ستمى که کارفرما بر ایشان روا مى داشت، مطلع مى ساخت و کارگران را به اتحاد و همبستگى و حضور فعال در سندیکا دعوت مى کرد.

رضا شهابى سرانجام ٢٢ خرداد ٨۹، در حین کار با اتوبوس شرکت واحد و در مقابل دیدگان مسافران اتوبوس، در شرایطى غیرانسانى توسط ۴ مامور لباس شخصى دستگیر شد.

او به اتهام اجتماع و تبانى بر ضد امنیت کشور، توسط ماموران لباس شخصى بازداشت و به بند ٢٠۹ زندان اوین منتقل شد. او در حین انتقال به بند ٢٠٩، به دلیل ضرب و شتم شدید از ناحیه گردن به شدت آسیب دید. ١۹ ماه نگهدارى رضا شهابى در بند٢۴٠ و ٢٠٩ زندان اوین و بازجویى ها تحت فشار و شکنجه و تهدید به اعدام، موجب شد تا او براى رسیدگى به وضعیت حقوقى و قضایى چندین بار دست به اعتصاب غذا بزند.

یک‌شنبه ٢۹ آبان‌ماه سال ۹٠، دکتر پیمان گودرزى، پس از معاینه این زندانى در کلینیک شهید عراقى، اعلام کرد که غضروف مابین مهره‌¬هاى ٣، ۴، ۵، ۶ و ۷ ستون فقرات او از بین رفته و این مهره‌¬ها بر روى عصب فشار وارد می‌¬کنند و احتمال پاره شدن اعصاب و در نتیجه از کار افتادن دست و پاى چپ، بسیار زیاد است.”

طبق توصیه دکتر گودرزى، رضا شهابى که از درد شدید در ناحیه‌ گردن، کمر و دست رنج می‌برد و قلب و کلیه‌اش وضعیت خوبى نداشت، باید به صورت اورژانسى در بیمارستان بقیة‌الله بسترى و عمل میشد.
دکتر طول مدت درمان براى این عمل را در حدود ۶ ماه اعلام کرده بود اما مسئولان زندان از جراحى و درمان او ممانعت کرده و وى را به زندان بازگرداندند.

رضا شهابى در سال ۹٠ در واکنش به بازداشت، شکنجه و بلاتکلیفى خود در سلول انفرادى زندان اوین، که مصادف با جنبش ۹۹ درصدى ها در ایلات متحده آمریکا بود، گفت: “حرف هایى را که اکنون مردم در سراسر جهان می‌زنند و می گویند ما ۹۹ درصد زحمت‌کش جامعه هستیم را ما از سال ٨۴ می زدیم، حال چگونه است که مسئولین از این اعتراضات حمایت می‌ کنند و من را دقیقاً به دلیل گفتن همین حرف ها ١۹ ماه است که بازداشت غیرقانونى کرده‌اند. مگر من قاچاقچى هستم یا از دیوار کسى بالا رفته‌ام؟ مگر تاکنون جز دفاع از حقوق صنفى کارگران کار دیگرى کرده‌ام که مستحق ماهها زندان و تازه آن هم بدون محاکمه باشم؟! در این مدت که این جا بودم دزدها وقاچاقچی‌ها آمدند و رفتند، اما من هنوز بلاتکلیف در زندان مانده‌ام.”

اول آذر سال ۹٠، اولین اعتصاب غذاى رضا شهابى در زندان در اعتراض به بى توجهى مسوولان به سلامت و بلاتکلیفى او در انفرادى ٢٠۹ و ممانعت از آزادى وى به قید وثیقه، شکل گرفت.

او پس از این اعتصاب اعتراضى، در بیمارستان امام خمینى تهران، تحت عمل جراحى از ناحیه گردن قرار گرفت اما علیرغم توصیه پزشکان به استراحت و طى دوران نقاهت در منزل، به زندان بازگردانده شد که موجب عفونت و مشکلاتى در محل جراحى شد.

رضا شهابى پس از تحمل ۲۲ ماه بازداشت بلاتکلیف و بدون حکم، و پس از چند جلسه برگزارى دادگاه که با تهدید به اعدام توسط قاضى صلواتى، همراه بود، نهایتا اواسط تیر ماه ١٣۹١، از سوى شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ۶ سال حبس تعزیرى محکوم شد. حکم او شامل یک سال زندان به اتهام “فعالیت تبلیغى علیه نظام” و پنج سال حبس به اتهام “تبانى به قصد اقدام علیه امنیت ملى” بود. او همچنین به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت سندیکایى و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدى محکوم شد.

ربابه رضایى، همسر رضا شهابى، حکم جریمه مالى را در نتیجه سمت مدیریت مالى سندیکاى اتوبوسرانى و کمک مالى او به دیگر کارگران، اعلام کرده است.

رضا شهابى در آخرین مورد، روز ٢۶ بهمن ١٣۹٢، به بیمارستان اعزام شد. پزشکان معالج به علت وخامت وضعیت وى در ناحیه کمر و پاى چپ، تاریخ ٢٨ بهمن را براى عمل جراحى وى تعیین کردند.

جایزه حقوق بشرى رها، از جانب سودویند براى اداى احترام و ستودن رضا شهابى، که سهمى در ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر در ایران داشته است، در نظر گرفته شده است.

مراسم رسمى اهداى جوایز به برگزیدگان، در جریان ٢۵مین اجلاس شوراى حقوق بشر در ژنو، برگزار خواهد شد.

سازمان غیردولتى اتریشى سودویند، در سال ١۹۷۹ بنیانگذارى شده است و از سال ٢٠٠۹ داراى مقام مشورتى شوراى اقتصادى اجتماعى سازمان ملل متحد مى باشد. سودویند که به توسعه جهانى پایدار، حقوق بشر و شرایط کارى مناسب در جهان خود را متعهد مى داند، از سال ٢٠١٠ در شوراى حقوق بشر از طریق تنظیم موضع گیرى هاى خود و تدارک اجلاس هاى موازى در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران توسط نمایندگان خود در شوراى حقوق بشر، حسن نایب هاشم و شعله زمینى، شرکت داشته و در زمینه طرح موارد نقض حقوق بشر در ایران و جلب توجه بین المللى به آن، مى کوشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>