- The Union Of People's Fedaian Of Iran - http://www.etehadefedaian.org -

اخبار و گزارشات کارگری ۱ اردیبهشت۱۳۹۵

Posted By admin On اردیبهشت ۲, ۱۳۹۵ @ ۵:۱۸ ق.ظ In کارگری | No Comments

- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان!
- محمود بهشتی لنگرودی برای باردیگردست به اعتصاب غذا زد!
- تعطیلی کارخانه پیشرانه ساری وبیکاری کارگرانش با ۵ماه حقوق ودیگرمطالبات معوقه!
- بیانیه ی جمعی از فرهنگیان استان زنجان در حمایت از بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده
- بیانیه ی جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان بروجرد در حمایت از بیانیه ی مشترک آقایان اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده
- تجمع اعتراضی مردم مرزن آباد نسبت به پرداخت عوارضی !
- مصدومیت ۹زن کارگر کشاورزی بدنبال واژگونی تیلربارکش حاملشان درفرویدون کنار!
- کارکنان صنعت نفت کویت اعتصاب خود را متوقف کردند
- در همین حال، بسیاری از دانش آموزان نیز با معلمان خود اعلام همبستگی کرده اند. یکی از دانش آموزان می گوید: «معلمها اعتصاب کرده اند اما مجبور اند داخل مدرسه ها بمانند. به همین خاطر، ما تصمیم گرفتیم از مدرسه بیرون بیاییم و اقدامات آشکارتری برای ابراز همبستگی با آنها بکنیم.»

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان!
کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان دراعتراض به اخراج ازکاروبیکارشدن دست به تجمع زدند.
به گزارش ۱اردیبهشت جوان ، مدیر عامل دفتر تهران کارخانه روغن نباتی گلناز درباره مشکل پیش آمده گفت : با کاهش شدیدتولید از ۸۰۰تن به ۱۰۰تن در روز این شرکت به صورت موقت ناچار به کاهش شیفت ها از سه شیفت کاری به یک شیفت در روز و تمدید نکردن قراردادتعدادی از پرسنل شده است.
وی افزود، کارخانجات روغن نباتی گلناز در سالهای ۱۳۹۲تا ۱۳۹۴اقدام به اجرای طرح های توسعه و افزایش تولید از روزانه ۳۰۰تن به هزار تن روغن نباتی اقدام کرده است .
محمد عبدلی آشتیانی افزود:در این راستا با بهره برداری تدریجی از ظرفیت های جدید نسبت به جذب تعداد ۵۰۰نفر نیروی جدید اقدام کرده و تعداد پرسنل از ۷۵۰نفربه هزارو ۲۵۰نفر افزایش یافت که در صورت تکمیل طرح های نیمه تمام تعداد پرسنل تا ۲هزار نفر قابل افزایش است.
وی خاطر نشان کرد : از سال ۱۳۹۴مسئولیت انجام امورمربوط به ثبت سفارش و واردات روغن خام از وزارت صنعت ،معدن و تجارت تحت نظارت سازمان غذا و دارو به جهادکشاورزی منتقل شد و به دلیل تغییر شیوه در صدور مجوز خرید خارجی روغن خام طی ۴ماهه گذشته این شرکت در نوبت اخذ مجوز از وزرات جهاد سازندگی جهت واردات روغن خام می باشد.
و ی تصریح کرد : این امر باعث شده موجودی روغن خام این شرکت در ابتدای سال جاری به اتمام برسد و تلاش های مستمر برای گرفتن مجوز واردات و ثبت سفارش تا به امروز به نتیجه ای نرسیده است.
مدیر عامل کارخانه روغن نباتی گلناز گفت : این شرکت برای تأمین بخشی از روغن خام مورد نیاز تولید خود اقدام به خرید این ماده از شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران کرده و طی ۵ماه گذشته از ۲۰هزار تن روغن خام در خواستی فقط مقدار ۵هزار تن روغن خام توسط شرکت بازرگانی دولتی به این شرکت واگذار شده است .
آشتیانی افزود: در حال حاضر در خواست خرید ۱۰هزار تن روغن از شرکت ذکر شده در دست بررسی و نوبت صدور مجوز فروش می باشد.
وی خاطر نشان کرد : با کاهش شدیدتولید از ۸۰۰تن به ۱۰۰تن در روز این شرکت به صورت موقت ناچار به کاهش شیفت ها از سه شیفت کاری به یک شیفت در روز و تمدید نکردن قراردادتعدادی از پرسنل شده است.
وی ابراز امیدواری کرد : در صورت تأمین روغن خام مجددأ از تمام پرسنل برای شروع مجدد همکاری دعوت می شود.
کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان در کیلومتر ۱۸جاده جوپار واقع شده است.

محمود بهشتی لنگرودی برای باردیگردست به اعتصاب غذا زد!
از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ تا زمان توقف اجرای حکم و برگزاری دادگاه علنی و قانونی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی دست به اعتصاب غذا خواهم زد و به جز آب، چای، قند و نمک چیز دیگری نخواهم خورد.لازم به ذکر است مسئولیت هر اتفاق ناگواری که طی مدت اعتصاب غذا و یا پس از آن برایم پیش آید ، متوجه تمام کسانی خواهد بود که در برابر تظلم خواهی اینجانب سکوت یا بی اعتنایی کنند.
محمود بهشتی لنگرودی با انتشار نامه ای بتاریخ۳۱فروردین ماه، از شروع اعتصاب غذایش ازامروز( اول اردیبهشت ماه) خبر داد.
بخش هایی ازاین نامه بقرارزیراست:
اینجانب محمود بهشتی لنگرودی، دبیرکل پیشین و سخنگوی فعلی کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به احکام ظالمانه‌ای که توسط قضات دادگاه‌های انقلاب، آقایان صلواتی و مقیسه برایم صادر گردیده و مجموعاً بنده را به ۱۴ سال حبس محکوم کرده‌اند. از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ تا زمان توقف اجرای حکم و برگزاری دادگاه علنی و قانونی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی دست به اعتصاب غذا خواهم زد و به جز آب، چای، قند و نمک چیز دیگری نخواهم خورد.لازم به ذکر است مسئولیت هر اتفاق ناگواری که طی مدت اعتصاب غذا و یا پس از آن برایم پیش آید ، متوجه تمام کسانی خواهد بود که در برابر تظلم خواهی اینجانب سکوت یا بی اعتنایی کنند.
چرا اعتصاب غذا می کنم؟
گاندی می گوید: اگر ما نمی توانیم بصورت مردان و زنان آزاد زندگی کنیم باید از مردن خود شادمان باشیم. (همه مردم برابرند ص ۲۵۵)
اگر چه اینجانب مطابق قوانین جاری کشور بویژه اصل ۲۷ قانون اساسی هیچ یک از فعالیت های صنفی خود را جرم قلمداد نمی کنم اما بفرض احتمال مجرمیت مطابق اصل۱۶۸ قانون اساسی جرایمی این چنین که با انگیزه های خیر خواهانه انجام می شود می بایست در دادگاه های عادی-علنی و با حضور هییت منصفه مورد بررسی قرار گیرد که متاسفانه به دلیل تعلل مسئولین و بلاتکلیفی این اصل مترقی قانون اساسی، بیش از ۳۷ سال است که دادگاه های انقلاب به صورت غیرعلنی و غیر قانونی به بررسی این پرونده ها می پردازند و به واسطه احکام ظالمانه آن ها انسانهای بی گناه زیادی به بند کشیده شده و یا در انتظار روانه شدن به زندان ها هستند . و اینجانب همانگونه که شرح داده ام در ۳ حکم مجزا در همین دادگاه های غیرعلنی به ۱۴ سال حبس محکوم گردیده ام.
لذا از آنجا که اعتراض را حق مسلم خود می دانم و گفنگوها و رایزنی ها را بی حاصل ، پیشاپیش از خانواده خود به ویژه همسر گرامیم که بیشترین آسیب ها را در صورت اعتصاب غذایم تحمل خواهد کرد صمیمانه عذر می خواهم، همچنین از اقوام و دوستان و سایر عزیزانی که با شنیدن خبر اعتصاب غذای مجدد من آزرده و رنجیده می گردند پوزش می خواهم.
به امید روزی که،
دوباره نغمه آزادی را
مرغان خوش نوا
برخاسته از خاکستر ققنوسهای شب ستیز
فریاد خواهند کرد
و سوگ سیاوشان
ما را
به فردایی پرغرور
وصبحی روشن
ازپس این شام تیره
رهنمون خواهد بود .
والسلام
محمود بهشتی لنگرودی
۱۳۹۵/۰۱/۳۱

تعطیلی کارخانه پیشرانه ساری وبیکاری کارگرانش با ۵ماه حقوق ودیگرمطالبات معوقه!
ایلنا طی گزارشی بتاریخ۱اردیبهشت از تعطیلی کارخانه پیشرانه ساری وبیکاری کارگرانش با ۵ماه حقوق ودیگرمطالبات معوقه،خبرداد.
بنابهمین گزارش،کارخانه پیشرانه ساری در دهه گذشته بیش از ۱۵۰ نفر کارگر داشته و همواره بعنوان واحد نمونه کشوری واستانی مطرح بوده است وعلیرغم استفاده از تسهیلات چند میلیاردی وفروش مناسب بدلایل واهی کارفرما اعلام ورشکستگی نموده و امروزکارگران این کارخانه به کمتر از ۳۰ نفر رسیده و همین ۳۰ نفر هم ۵ ماه حقوق نگرفته و متاسفانه عیدی وپاداش سال گذشته هم به کارگران پرداخت نشده است .
کارخانه پیشرانه ساری،تولید کننده انواع محصولات الکترونیکی ، ماشین ابزار ،الکترومکانیک و سیستم های کنترل در کیلومتر۱۸ خزر آباد شهرساری واقع شده است.

بیانیه ی جمعی از فرهنگیان استان زنجان در حمایت از بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده
به نام خالق هستی
اصولا توسعه و پیشرفت کشورها در گرو فعالیت های صنفی آزاد و مطالبه قانونی حق و حقوق صنف های مختلف میباشد.
برخوردهای امنیتی با فعالیت های صنفی برگشت به عقب بوده و نتیجه ای جز پسرفت و امنیتی کردن فضای جامعه در بر ندارد و این فضا زیبنده جمهوری اسلامی ایران نمی باشد، چرا که با اصل جمهوریت آن منافات دارد.
لذا ما فرهنگیان استان زنجان حمایت قاطع خود را از بیانیه مشترک اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران و جعفر عظیم زاده، رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران را اعلام می نماییم و خواستار آزادی بی قید و شرط فعالین صنفی فرهنگیان و جامعه زحمتکش کارگری هستیم.
به امید آن روز…
جمعیت فرهنگیان استان زنجان ۱۳۹۵/۱/۳۱
منبع: حقوق معلم و کارگر

بیانیه ی جمعی از فعالان فرهنگی شهرستان بروجرد در حمایت از بیانیه ی مشترک آقایان اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده
به نام خداوند جان و خرد
پیشرفت و ترقی هر کشوری بر اساس مشارکت آزاد در فعالیت های صنفی و مدنی و مطالبه ی حق و حقوق قانونی اصناف و گرههای مختلف می باشد.
می بایست برخوردهای امنیتی با فعالیت های مدنی و صنفی گروه ها و اصناف را کنار گذاشت.
چرا که چنین برخوردهایی, برگشت به عقب بوده و نتیجه ای جز پسرفت, عقب ماندگی و امنیتی کردن فضای جامعه در بر نخواهد داشت و این فضا زیبنده ی جمهوری اسلامی ایران نمی باشد، زیرا که با اصل دموکراسی و جمهوریت آن و برقراری مدینه ی فاضله, منافات چشمگیری دارد.
لذا ما فرهنگیان شهر فرزانگان (بروجرد) حمایت قاطع خود را از بیانیه ی مشترک جناب آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران و آقای جعفر عظیم زاده، رئیس هیئت مدیره اتحادیه ی آزاد کارگران ایران را اعلام می نماییم و خواستار آزادی بی قید و شرط همه ی فعالان صنفی فرهنگیان دلسوخته و فداکار و جامعه ی مظلوم و زحمتکش کارگری هستیم.
به امید آن روز…
( فعالان فرهنگی شهرستان بروجرد) چهارشنبه ۱۳۹۵/۲/۱
منبع:سایت اتحادیه آزادکارگران ایران

تجمع اعتراضی مردم مرزن آباد نسبت به پرداخت عوارضی !
اهالی شهرمرزن آباد از توابع شهرستان چالوس در غرب استان مازندران در اعتراض به خاطر پرداخت عوارض برای استفاده از آزاد راه چالوس – کرج در برابر عوارضی این مسیر تجمع کردند.
به گزارش۱اردیبهشت ایرنا،تجمع کنندگان خواستار کاهش عوارض پرداختی مردم شهرستان برای تردد در این آزاد راه شدند.
معترضان اعلام کردند که اگر قرار باشد هر فرد در طول یک روز چند مرتبه برای تردد از این مسیر استفاده کند با پرداخت عوارض در هر نوبت دچار مشکل می شود.
آنان همچنین خواستار بازنگری پرداخت عوارضی برای افراد بومی این منطقه از سوی مسئولان ذیربط شدند.
از ابتدای سال جاری عوارض پرداختی برای خودروهای شخصی در آزادراه چالوس – کرج ۵۰ هزار ریال تعین شده است.
قطعه چهارم آزاد راه تهران ـ شمال حدفاصل سه‌ راهی دشت نظیر مرزن‌آباد ـ چالوس به‌ طول حدود ۲۰ کیلومتر است.
فرماندار شهرستان چالوس نیز در خصوص تجمع اعتراضی مردم مرزن آباد گفت : برای کاهش عوارض جلسات و پیگیری های مختلفی در سال گذشته انجام شد و بالاخره قرار شد از کسانی که تردد آنان در این آزادراه زیاد است عوارض به نصف قیمت کاهش یابد.
محمد ناصر زندی افزود : با این حال به اعتقاد مردم این منطقه پرداخت نصف عوارض از سوی افرادی که تردد آنان در چند نوبت در روز انجام می شود زیاد است و نسبت به این امر نیز اعتراض داشتند.

مصدومیت ۹زن کارگر کشاورزی بدنبال واژگونی تیلربارکش حاملشان درفرویدون کنار!
۹ کارگرزن کشاورزی درفریدون کنار بدنبال واژگونی تیلربارکش حاملشان،دچار مصدومیت شدند.
به گزارش ۱اردیبهشت مهر،زکریا اشک پور سخنگوی مرکز فوریت‌های پزشکی مازندران افزود: عصر امروز چهارشنبه اول در تماس مردمی با مرکز ارتباطات اورژانس مازندران خبر حادثه واژگونی تیلر اعلام شد.
وی اظهار داشت: در این حادثه، کارگران شالیزار که همگی خانم و در حال انتقال با تیلر بودند، به دلیل واژگونی در نهر آب کنار جاده دچار آسیب‌های متعدد شدند.
اشک پور افزود: این حادثه که در منطقه حیدرکلا، فریدون‌کنار اتفاق افتاد، ۹ مصدوم برجای گذاشت و همگی پس از انجام اقدامات درمانی اولیه به بیمارستان خمینی فریدون‌کنار منتقل شدند و خوشبختانه مصدوم باحال وخیم گزارش نشده است.

کارکنان صنعت نفت کویت اعتصاب خود را متوقف کردند
کارکنان صنعت نفت کویت پس از سه روز دست از اعتصاب کشیدند و کار خود را از سر گرفتند.
به گزارش۲۰آوریل یورونیوز،سندیکاها در حالی نسبت به توقف اعتصاب اتخاذ تصمیم کردند که پیش بینی می شد در روزهای آینده توقف تولید نفت و فعالیتهای بخش گاز ادامه داشته باشد.
سندیکاهها و اعتصاب کنندگان به کاهش حقوق و درآمد کارکنان صنعت نفت، خصوصی سازی برخی شاخه های این صنعت و اجرای برنامه استخدام نیروهای خارجی در صنعت نفت و گاز اعتراض داشته اند.
این اعتصاب برروی قیمت نفت تاثیر داشت و آنرا اندکی افزایش داده بود.

اعتصاب سراسری معلمان در مجارستان وهمبستگی دانش آموزان!
هزاران معلم روز چهارشنبه به اعتصاب یک روزه ای در سرتاسر مجارستان دست زدند. هدف از این اعتصاب، که به درخواست اتحادیه معلمان مجارستان برگزار می شود، مخالفت با اصلاحات پیشنهادی دولت در نظام آموزشی است.
در همین حال، بسیاری از دانش آموزان نیز با معلمان خود اعلام همبستگی کرده اند. یکی از دانش آموزان می گوید: «معلمها اعتصاب کرده اند اما مجبور اند داخل مدرسه ها بمانند. به همین خاطر، ما تصمیم گرفتیم از مدرسه بیرون بیاییم و اقدامات آشکارتری برای ابراز همبستگی با آنها بکنیم».
به گزارش۲۰آوریل یورونیوز،یکی از معلمان به نام کاتالین تورلی می گوید: «اگر کمیته اعتصاب معلمان بتواند در ادامه دستاوردی داشته باشد یکی دو گام به خواسته های خود نزدیکتر شده ایم، اما راه درازی تا دگرگونی کلی نظام آموزشی در پیش داریم».
برپایه این گزارش،همزمان با اعتصاب یک روزه کارکنان نظام آموزشی، اتحادیه های کارگری و شهروندان نیز با اقدامات کوچکتر و اعتصابات چند دقیقه ای، با معلمان ابراز همبستگی کردند.
به گفته مسئولان اتحادیه معلمان، سیاستهای دولت برای تمرکزبخشی به نظام آموزشی به بیش انباشته شدن کلاسهای درس و بزرگ شدن بیش از اندازه بخش مدیریت مدارس منجر شده است. دولت محافظه ویکتور اوربان وعده داده است که بخشی از مطالبات اتحادیه معلمان را برآورده خواهد کرد.
اول اردیبهشت ماه۱۳۹۵
akhbarkargari2468@gmail.com


Article printed from The Union Of People's Fedaian Of Iran: http://www.etehadefedaian.org

URL to article: http://www.etehadefedaian.org/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d9%88-%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-1-%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a8%d9%87%d8%b4%d8%aa1395

Copyright © 2011 Etehade Fedaian. All rights reserved.