نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

آنتونیو گوتِرس دبیرکل سازمان ملل شد

سرانجام مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست رسمی خود آنتونیو گوتِرس پرتغالی را به‌عنوان دبیرکل جدید این سازمان تعیین کرد. عضو سازمان ملل پنجشنبه ۱۳ اکتبر / ۲۲ مهر در مجمع عمومی این سازمان به آنتونیو گوترس رأی دادند.

گوتِرس از یکم ژانویه ۲۰۱۷ فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. دبیرکلی او پنج سال خواهد بود.

پیش از این در روز چهارشنبه ۴ اکتبر / ۱۳ مهر شورای امنیت سازمان ملل بر سر دبیرکلی آنتونیو گوترس به توافق رسیده بود.

آنتونیو گوترس ۶۷ سال دارد و فارغ‌التحصیل رشته فیزیک و مهندسی برق در سال ۱۹۷۱ است. او سپس در دانشگاه استادیاری کرد و در سال ۱۹۷۳ به حزب سوسیالیست پرتغال پیوست و در سال ۲۰۰۱ دبیرکل این حزب شد. از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۲ نخست وزیر پرتغال بود، در سال ۲۰۰۰ رئیس شورای اروپا شد و از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۵ به‌عنوان کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان فعالیت کرد.

پیش‌تر گمانه زنی جدی می‌شد که یک زن آن هم از شرق اروپا منتخب شورای امنیت برای مقام دبیرکلی سازمان ملل باشد. کاندیداهای زن، از جمله مدیرکل یونسکو، خانم ایرینا بوکووا و کمیسر بودجه اتحادیه اروپا، خانم کریستالینا گئورگیوا که هر دو اهل بلغارستان بودند.

۱۲ کاندیدا از جمله پنج زن، نامزد احراز مقام دبیرکلی سازمان ملل شده بودند. هفت نفر از این کاندیداها نیز از شرق اروپا می‌آمدند.

بان کی مون، دبیرکل کنونی سازمان ملل از سال ۲۰۰۷ در این مقام خدمت کرده است. او در سال ۲۰۱۱ برای بار دوم و تا دسامبر ۲۰۱۶ در این مقام ابقا شد.

گوترس وعده داده که در مقام دبیرکل سازمان ملل روی دو موضوع تمرکز کند: ارزش‌های اخلاقی و تقویت شأن و موقعیت این سازمان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>