نوشته شده در خبرو گزارش توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها. Print This Post Print This Post

آمریکا و کوبا آغاز روند عادی سازی روابط دو کشور را اعلام کردند

باراک اوباما و رائول کاسترو، روسای جمهوری آمریکا و کوبا، به طور همزمان اعلام کردند که روند عادی سازی روابط دو کشور را آغاز کرده‌اند.

باراک اوباما در سخنرانی روز چهارشنبه ۲۶ آذر خود گفت مذاکرات جدی در جریان بوده و سیاست انزوای کوبا، عدم کارایی خود را نشان داده است.

رائول کاسترو هم همزمان با سخنرانی ۱۵ دقیقه‌ای آقای اوباما، در یک پیام تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت روابط تجاری و دورانی نو در روابط آمریکا و کوبا آغاز می‌شود.

باراک اوباما گفت به طور تلفنی با رائول کاسترو صحبت کرده است. رییس جمهوری آمریکا در پیام تلویزیونی خود از جامعه مدنی کوبا درخواست کرد که بخشی از این تغییر باشند.

رییس جمهوری آمریکا از دیگر سران کشورهای جهان برای گذار از دوران کمونیسم و مستعمره‌گرایی و همکاری بهتر دعوت کرد.

آقای اوباما همچنین از پاپ فرانسیس، رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان تشکر کرد. پاپ فرانسیس در نامه‌ای درخواست کرده بود که روابط آمریکا و کوبا بهبود یابد.

باراک اوباما همچنین از نقشی که کانادا در این مذاکرات برعهده داشته است، تقدیر کرد.

ساعاتی پس از اعلام خبر آزادی «آلن گروس» شهروند آمریکایی که پس از پنج سال زندان در کوبا آزاد شده است، خبر عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا اعلام شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه در فرودگاه نظامی «اندروز» حاضر شد و با آلن گروس پس از ورودش به خاک آمریکا دیدار کرد.

به گزارش رویترز، بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم این تغییر روابط را قدمی مثبت خوانده و از آن تقدیر کرده است.

گزارش‌ها حاکی است این مذاکرات از ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ میان آمریکا و کوبا در جریان بوده است.

تسهیل در روابط اقتصادی و تجاری آمریکا و کوبا 

آسوشیتدپرس به نقل از منابع موثق گفته که باراک اوباما با جان کری، وزیر امور خارجه گفت‌وگو کرده و دستور داده است که امکان بررسی فعالیت‌های دیپلماتیک میان کوبا و آمریکا بررسی و دنبال شود.

آمریکا همچنین سفر به کوبا در ۱۲ حوزه را تسهیل خواهد کرد. سفر به کوبا برای شهروندان آمریکایی در حال حاضر مجاز نیست. طبق قوانین جدید، سفر در مواردی چون ملاقات با خانواده، فعالیت خبرنگاری، فعالیت پژوهشی، همکاری‌های آموزشی، مذاکرات میان ادیان، هنرمندان و ورزشکاران تسهیل خواهد شد.

همچنین محدودیت‌ها در قبال پرداخت پول از آمریکا به کوبا – به جز مواردی خاص و در مورد افراد حاضر در حزب کمونیست کوبا – منعطف‌تر شده است.

دولت آمریکا همچنین محدودیت فروش و انتقال تجهیزات ارتباطی و مخابراتی به کوبا را بر خواهد داشت و از این به بعد فروش آن مجاز خواهد بود. ارتباط مالی بانک‌ها هم برقرار شده و از این به بعد شهروندان آمریکایی در جریان سفر به آمریکا می‌توانند از کارت‌های اعتباری و بانکی خود استفاده کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است در مورد بازبینی خروج کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم هم وزیر امور خارجه آمریکا به باراک اوباما گزارش دهد.

آمریکا از سال ۱۹۸۲ کوبا را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>